Demarit ovat ajaneet kunnallisen terveyshuollon ja sairaanhoidon tehottomaan jamaan. Sairas ei saa hoitoa.
Lääkäriajat ovat kuukauden päässä. Tilanne on katastrofaalinen. Välitöntä hoitoa tarvitsevat on jätetty heitteille!
Kiitos tästä demariveljille!
Sairastan reumaa, johon hyvä lievittävä hoitomuoto on kylmäuinti maauimalassa. Meitä on paljon, jotka saamme lievitystä vaivoihimme kylmäuinnista, puhumattakaan siitä mikä virkistävä vaikutus se on.
Nyt sitten Aino-Maija Luukkonen demariveljineen on huomannut oivan "säästökohteen" lopettamalla maauimalan käytön ensi talvesta lähtien!
Kannattaisi varmaan perustaa poliittinen "maauimalalautakunta" poliitikoille , jotka saisivat määrärahaa ko lautakunnan kautta ulkomaanmatkojen järjestämiseen ja muuhun hubaan.
Lääkäriajat ovat kuukauden päässä. Tilanne on katastrofaalinen. Välitöntä hoitoa tarvitsevat on jätetty heitteille!
Kiitos tästä demariveljille!
Sairastan reumaa, johon hyvä lievittävä hoitomuoto on kylmäuinti maauimalassa. Meitä on paljon, jotka saamme lievitystä vaivoihimme kylmäuinnista, puhumattakaan siitä mikä virkistävä vaikutus se on.
Nyt sitten Aino-Maija Luukkonen demariveljineen on huomannut oivan "säästökohteen" lopettamalla maauimalan käytön ensi talvesta lähtien!
Kannattaisi varmaan perustaa poliittinen "maauimalalautakunta" poliitikoille , jotka saisivat määrärahaa ko lautakunnan kautta ulkomaanmatkojen järjestämiseen ja muuhun hubaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Demarit eivät suostu vain ymmärtämään, että tämän kaupungin asiat ovat olleet huonolla tolalla jo pitkään, eli kutakuinkin yhtä kauan kuin sdp on ollut porin suurin puolue. Eihän täällä pääse kaupungin töihinkään, jos ei jollain lailla osoita kannattansa demareita! Demarit on paska puolue ja se näivettää entisestään Poria. Mitä asiaa demarit oikeastaan edes ajaa? Mielestäni ne eivät aiheuta mitään positiivista, vaan pelkkää sisäsiittoista lässyttämistä ja kommunismia, jossa kuitenkin itselle pitää saada kaikki tekemättä mitään!
vaalit taas tulossa, mieti ketä äänestät!
Miten maauimala talvikäyttö voi olla tappiollista, kun vettä ei tarvitse lämmittää altaassa ja käyttäjät maksavat saunanlämmityksen?
Käyttäjiä on paljon. Kylmäuinti edistää terveyttä ja lievittää sairaiden oireita.
ps. kaupunki jakaa avustuksia kulttuurijärjestöille . Esim. Nojosen tanssikoulu on saanut tuhansia euroja verorahaa. Kulttuurilautakunta tulisi lopettaa. Mitä se tuottaa veronmaksajille! Ei mitään! On vain kermapersedemareiden keksimä tapa ohjata verorahaa puoluetta liehitteleville ja nuoleskeleville perässähiihtäjille.
Uskoisin että verorahoja ei enää priorisoitaisi millekään hinttaritanssikouluille.
Mee kokkeliin tai yyteriin, turhaa narinaa.
yritä vähän suhteuttaa.
Jos itseäsi ei kylmäuinti kiinnostakaan Porissa on asianharrastajia joita kiinnostaa. Paitsi että kyseessä on virkistävä ja mukava harrastus se myös alentaa verenpainetta, lisää elimistön vastustuskykyä flunssaa vastaan. Avantouinti poistaa mm. reumasärkyä. Pääsylippu maikkalan avantouintiin on 3 ja puoli euroa, joten harrastajat on valmiit maksamaan harrastuksestaan. Enimmäkseen lauteet on puolillaan väkeä ja joskus täynnä joten tyhjää saunaa ei tarvitse lämmittää.
Kokkeli on ok niin kauan kuin joki pysyy sulana, itse kävin siellä uimassa mm. viime vuoden joulupäivänä. Mäntyluotoon ja Reposaareen pääsee vielä uimaan hyvinkin, mutta se jää sitten pikaiseksi uintireissuksi kun ei ole saunaa. Saunaan jos pääsee välillä lämmittelemään voi käydä avannossa useita kertoja. Lisäksi on mukava jutella tuttujen ja tuntemattomien kanssa lauteilla lämmitellessään eli kyseessä on sosiaalinen harrastus.
Luvialla on tieysti Laitakari mutta monella matka on liian pitkä.
Ja ehdottomasti on Porille plussaa että maikkalan avantouinti säilyy!
Säästökohteita on muita järkevämpiä. Lämmitetty potkupallokenttä ei ole välttämätön kun futista pääsee pelaamaan halliinkin.
kylmäuinnin säilyttämiseksi, adressi on ainakin maikkalan lippuluukulla. Paperiin nimiä...
Sen kummemmin politiikkaan kantaa ottamatta täytyy todeta että väärästä kohtaa ollaan säästämässä. Porissa on valtakunnallisesti huippuhyvät vapaa-ajanpalvelut liikunnan suhteen, niiden joukkoon kuuluu ehdottomasti hyvä kylmäuintipaikka.
Varsinkin kun ei tarvitse ylläpitää erikseen kesäuimalaa ja talviuintipaikkaa, vaan sama paikka toimii kesät talvet eri kohderyhmille.
Pitää ottaa kantaa, poliittista kantaa, koska tämä jos mikä on kiinni politrukeista ja puolueen linjasta.
Siksi demarit haluavat estää maikkarissa kylmäuinnista nautiskelevien ilot, koska ei ole oikein, että jotkut uskaltavat mennä kylmään veteen ja jotkut taas ei.
Kermapersedemari ei ymmärrä kylmässä vedessä lotraavia huonompia demariveljiä, - ei ole hianoo eikä kultturellia harrastaa moista halpaa rahvaanhupaa.
Maauimalassa käyvät ovat vain äänestäjiä!