Nintendo Wii?

Pojallamme (10 v.) on plaikkari 2. Ei enää kovin kovassa käytössä eikä mitenkään kehittävä pelinä. Miten Juolulahjaksi Nintendo Wii? Eikös se ole vähän kuin koko perheen harrastus ja kehittävämpi kuin nuo pleikkarit? Kannattaako ostaa myös tasapainolauta? Entä mitä itse peliin kuulumattomia hyviä on olemassa, joita voisi ajatella?

2

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • t76ir5iori97rti

      Pleikkarit on väkivaltaisten pelien alustoja (GTA, CoD yms..) Wiillä on paljon pelejä joissa pääsee heilumaan ihan itse! Ei 10v poika halua mitään tasapainolautoja vaan jonkun pyssypelin!

    • pelaaja nainen

      Jos harkitset Nintendo Wiitä, seuraavat ovat hyviä valintoja siinä ohella.

      Warioware: Smoot Moves
      Warioware on riemukas moninpeli, josta saa enemmän irti, mitä enemmän on pelaajia. Pelissä on erilaisia tehtäviä, joissa täytyy hyödyntää kapulan käyttöä eri tavalla. Wariowaressa on myös yksinpeluuosioita, joilla saa lukittua uusia alueita. Yksin pelattuna peli voi jättää pitemmän päälle kylmäksi mutta on oivallinen seurapeli, joka palvelee vuodesta toiseen ja parhaimmillaan aiheuttaa koko porukalle pitkiä naurukohtauksia.
      Arvostelulinkki: http://www.peliplaneetta.net/arvostelut/777/


      New Super Mario Bros. Wii
      NSMBW:tä voi pelata 1-4 henkilöä. Peli on hauska ja viihdyttävä yksinkin, mutta moninpelinä siitä saa kaikista eniten hupia irti. Tulee huomioida, että ohjaimia tarvitsee yhtä monta kuin pelaajia on. Mitään massiivista mainospuhetta en tästä viitsi pitää, mutta peli on todella antoisa. Usko pelaajaa.
      http://pelaajalehti.com/arvostelut/pelaaja/new-super-mario-bros-wii/

      Ja EHDOTTOMASTI toinen Wii-ohjain, että pääsee kaverinkin kanssa pelaamaan.

      Jos et halua maksaa monta kymppiä ylimääräistä Wiin merkkikapulasta, Mad Catzien halpaversio toimii IHAN YHTÄ HYVIN kuin alkuperäinen. Muotoilu on vain hiukan erilainen.
      http://www.puolenkuunpelit.com/kauppa/product_info.php?manufacturers_id=29&products_id=43654

      Huom! Ole tarkkana sen suhteen, saatko mukana Z-Chuckin vai et. Paketti tulee halvemmaksi kuin ohjaimen ja Z-Chuckin ostaminen myöhemmin erikseen. On pelejä, jotka tarvitsevat Z-Chuckin, jotkut taas toimivat pelkällä Remote-ohjaimella.

      Selventävät kuvat, mistä puhutaan:
      Remote on kapula:
      https://www.konebox.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=105126

      Z-Chuck on langallinen tatti, jossa on nappeja ja se kytketään Wii Remote-ohjaimeen:
      http://www.pixmania-pro.fi/fi/fi/04987521/art/madcatz/langallinen-ohjain-z-chuck-wii.html


      Lisäksi kannattaa ostaa kaksipaikkainen laturi, niin lataaminen sujuu leikiten. Tällaisia on eri merkkisiäkin, tässä vain yksi esimerkki. Tokmannilla olen nähnyt erilaisia latureita parilla kympillä.
      http://www.ellos.fi/DetailPages/DetailPage.aspx?categoryid=32772&productId=296345&SellingFlag=SearchText&SearchBackLink=

      Se vain, että kun kapula on ladattu sitä EI säilytetä laturissa. Muutoin akku kärsii ja sen elinikä lyhenee.


      Siinä on joululahjaa kerrakseen. Kaikkia tuotteita saa suuremmista kaupoista tai peliliikkeistä. Jos ei löydy, niin kysäse myyjältä.

      Tasapainoalustasta en nyt oikein tiedä. Itse ei ole tullut kokeiltua. Se on ehkä enemmänkin innostamassa vanhempia pelaajia, jotka eivät ole niinkään tottuneet pelaamiseen. Jos itseäsi tai muita perheessä kiinnostaa, miksei. Mutta jos et sitä pakkauksessa saa valmiina kylkiäisenä, en itse ainakaan maksaisi siitä yhtään ylimääräistä.

      Jos vilkaisit linkkejä, huomaat, ettei kyseessä ole ampumispelejä. Melko värikkäitä, sopivat lapsille, mutta kyllä niitä pelaavat sellaisetkin, joilla on ikää tuplaten (ja triplaten) enemmän kuin mainitsemallasi poitsulla.

      Ja yleisesti, jos lapsi on tottunut erilaisiin peleihin, uutta voi aluksi vierastaa ja haukkua "tää on ihan p****!". Silloin ei kannata patistaa lasta pelaamaan, vaan antaa olla. Ja kokeilla itse. Silloin mielenkiinto herää, että vanhemmat pelaa, mitä ihmettä.

      Toivottavasti auttoi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3497
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3030
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      61
      2478
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2115
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1910
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1848
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1561
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1113
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1100
    Aihe