Minulla on todettu arnold chiari 1, joka oireilee ajoittain. Pahimpina oireet ovat silloin kun olen stressaantunut tai syönyt huonosti, samoin olen huomannut että e-pillerit ja ehkäisyrengas aiheuttaa oireita, kun olen viimeisen vuoden aikana yrittänyt muutamaa merkkiä.
Pahin oireeni on kuitenkin jatkuvaa, eikä tunnu liittyvän mihinkään elämäntilanteeseen tms. Nimittäin aivoni ei vain tunnu toimivan! Muisti on säälittävän hataraa, unohdan kokoajan mitä joku on juuri sanonut, mihin olen tavarani jättänyt, toistan puheitani kun en muista että olen saman asian jo kertaalleen kertonut.
Muistin lisäksi minusta on tullut yksinkertaisesti tyhmä. Kyselen tyhmiä, kun järki ei vaan leikkaa. Porukka nauraakin jo blondiudelleni, ja yritän välillä kovastikin "ottaa järjen käteen" mutta vaatii selväti ponnistelua ollakseni edes suht fiksu. Ennen olin mielestäni fiksu ja maalaisjärki pelasi hyvinkin, nykyään taas vaikutan lähinnä Jessica Simpsonilta.
Vaikeutta tuottaa lisäksi mm. matemaattiset jutut. Monesti kun eteen tulee joku yllättävä tilanne, seison tumput suorassa miettimässä että mitä tässä tilanteessa nyt pitikään tehdä. Ja nämä tilanteet on vuosien ajan olleet tuttuja minulle.
Sama puheen kanssa, joskus en vaan saa sanaa suustani kun taas ennen minulla oli aina vastaus kaikkeenn.
Miten saan järkeni ja aivokapasiteettini takaisin käyttöön? Voisiko ruokavalio, liikunta, ravintolisät tms. auttaa? En jaksa enää olla tyhmä :)
Aivot ei toimi!
urpo.
1
575
Vastaukset
- --------------
Ei tuo kaikki Chiarista johdu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1794757Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä402536- 1562192
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161719- 811348
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241281Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321193Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1451180Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.103945Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.117887