Tahdon päästä Englantiin töihin,se on saletti. Opettajan ammatti on aina ollut mielessäni,joten mietin mitä teen. Haluan valmistua Suomessa yliopistosta. Ajattelin,että kun haluan asua Englannissa,niin opiskelisin englannin opettajaksi,sillä jos asun joskus Suomessa,niin opettaisin englantia (mielellään yläkoulussa). Mutta sitten pitäisi valita toinen aine ,jota opettaisin Englannissa.Ensinnäkin,pärjääkö hyvin siellä,jos opettaisi alakoulussa? Mietin,että mikä aine olisi siellä hyvä? kaiken maailman sanastoa kapillaari-ilmiöistä ketunleipään ja lineaarisiseen riippuvuuteen... uskonnostosta en ole kiinnostunut,ja englannissahan on ehkä eri uskontokin kuin täällä? atk,käsityöt,liikunta,kotitalous ja tämmöset on mulle hankalia.
Mitä kieliä opiskellaan Englannissa? Voinko yrittää valmistua äidinkielen lehtoriksi,ja koittaa etsiä suomenkielistä koulua englannista(tähän on luultavasti tosi pieni mahdollisuus)? Onko ala-asteen luokan opettajan opetettava mitä kaikkea? olen nyt ysillä ja mietin kaikkea.Varasuunnitelmakin on,jollen jostain syystä valmistu (tai mikä lie) opettajaksi,on että kouluttautuisin merkonomiksi.
Joten,voisiko joku neuvoa,mitä minun pitäisi tehdä? Anteeksi jos tuli vähän sekavaa tekstiä,koittakaa ymmärtää :)
Minkä aineen opettajaksi Englannissa?
3
790
Vastaukset 3
- Opex
Kannattaa tutustua brittiläiseen koulujärjestelmään. Eroja on paljon suomalaiseen verrattuna, esimerkiksi eri yhteiskuntaluokkien koulunkäynti on hyvin erilaista, koulunkäynti aloitetaan 4 - 5-vuotiaana jne.
Lisäksi pieni tarkennus: lehtori on ammattinimike, mistään oppilaitoksesta et voi valmistua lehtoriksi.
Sinun kannattaa nyt ensiksi käydä lukio hyvin arvosanoin. :) - ...
Englantia tietysti kannattaa opetella ihan siitä syystä, että englanti on sitten todistettavasti hanskassa. Äidinkielen opettajan opinnot on tietysti myös sinänsä hyvät, että kyllä Englannissakin opiskellaan suomea. Tosin se ei varmastikaan ole niin yleistä, että työpaikkaa olisi helppo löytää. Opiskele ensin Suomessa esimerkiksi äidinkielen opettajaksi ja opiskele englantia sivuaineena ja hae sitten opiskelemaan yliopistoon Englannissa jotain itseäsi kiinnostavaa aihetta. Näin sulla olisi tukevana pohjana suomalainen tutkinto ja pätevyys suomen kielen opettajaksi, mutta olisit myös englantilaisittan pätevä, kun sulla olisi joku sikäläinen tutkinto.
- kjhgfd
tykkään myös tosi paljon näyttelemisestä.olisiko mahdollista että opettaisin teatteria/näyttelyä/draamaa/mitä onkaan jossai koulussa englannissa? miten valmistuisin sekä englannin opeksi että teatteri-ilmaisun ohjaajaksi/opeksi (ja äidinkielen opeksi)? vinkkiä miten pärjäisin maailmalla=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei81000Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125946- 109929
- 52866
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85802Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42756Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66701Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev148686- 55625
- 70566
- 95551
- 60514
- 52511
- 35487
- 22456
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15050448- 32440
- 24430
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31423Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408