Tahdon päästä Englantiin töihin,se on saletti. Opettajan ammatti on aina ollut mielessäni,joten mietin mitä teen. Haluan valmistua Suomessa yliopistosta. Ajattelin,että kun haluan asua Englannissa,niin opiskelisin englannin opettajaksi,sillä jos asun joskus Suomessa,niin opettaisin englantia (mielellään yläkoulussa). Mutta sitten pitäisi valita toinen aine ,jota opettaisin Englannissa.Ensinnäkin,pärjääkö hyvin siellä,jos opettaisi alakoulussa? Mietin,että mikä aine olisi siellä hyvä? kaiken maailman sanastoa kapillaari-ilmiöistä ketunleipään ja lineaarisiseen riippuvuuteen... uskonnostosta en ole kiinnostunut,ja englannissahan on ehkä eri uskontokin kuin täällä? atk,käsityöt,liikunta,kotitalous ja tämmöset on mulle hankalia.
Mitä kieliä opiskellaan Englannissa? Voinko yrittää valmistua äidinkielen lehtoriksi,ja koittaa etsiä suomenkielistä koulua englannista(tähän on luultavasti tosi pieni mahdollisuus)? Onko ala-asteen luokan opettajan opetettava mitä kaikkea? olen nyt ysillä ja mietin kaikkea.Varasuunnitelmakin on,jollen jostain syystä valmistu (tai mikä lie) opettajaksi,on että kouluttautuisin merkonomiksi.
Joten,voisiko joku neuvoa,mitä minun pitäisi tehdä? Anteeksi jos tuli vähän sekavaa tekstiä,koittakaa ymmärtää :)
Minkä aineen opettajaksi Englannissa?
3
787
Vastaukset 3
- Opex
Kannattaa tutustua brittiläiseen koulujärjestelmään. Eroja on paljon suomalaiseen verrattuna, esimerkiksi eri yhteiskuntaluokkien koulunkäynti on hyvin erilaista, koulunkäynti aloitetaan 4 - 5-vuotiaana jne.
Lisäksi pieni tarkennus: lehtori on ammattinimike, mistään oppilaitoksesta et voi valmistua lehtoriksi.
Sinun kannattaa nyt ensiksi käydä lukio hyvin arvosanoin. :) - ...
Englantia tietysti kannattaa opetella ihan siitä syystä, että englanti on sitten todistettavasti hanskassa. Äidinkielen opettajan opinnot on tietysti myös sinänsä hyvät, että kyllä Englannissakin opiskellaan suomea. Tosin se ei varmastikaan ole niin yleistä, että työpaikkaa olisi helppo löytää. Opiskele ensin Suomessa esimerkiksi äidinkielen opettajaksi ja opiskele englantia sivuaineena ja hae sitten opiskelemaan yliopistoon Englannissa jotain itseäsi kiinnostavaa aihetta. Näin sulla olisi tukevana pohjana suomalainen tutkinto ja pätevyys suomen kielen opettajaksi, mutta olisit myös englantilaisittan pätevä, kun sulla olisi joku sikäläinen tutkinto.
- kjhgfd
tykkään myös tosi paljon näyttelemisestä.olisiko mahdollista että opettaisin teatteria/näyttelyä/draamaa/mitä onkaan jossai koulussa englannissa? miten valmistuisin sekä englannin opeksi että teatteri-ilmaisun ohjaajaksi/opeksi (ja äidinkielen opeksi)? vinkkiä miten pärjäisin maailmalla=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.481240- 93957
Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt12955- 37648
- 73635
- 26441
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53410Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30401- 23397
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15379