Neuvokaa miten menetellä:
Porissä eräässä as oy:ssä hallitus on ruvennut suunnittelemaan vintti- ja kellarikerroksen rakentamista hyötykäyttöön eli asunnoiksi tms. Ylimääräisessä yhtiökokouksessa on esillä yhtiöjärjestyksen muutos jossa asunnoista on poistetettu oikeus varastoihin. ko asiasta ei ole varsinaisen yhtiökokouksen päätöstä ja tämä tuli "puskista"
Hallituksen jäsenet eivät todennäköisesti ole talon asukkaita. Talon asukkaat ovat vanhoja mummeleita joita on helppo painostaa. Ajatteleeko hallitus asukkaiden etua omilla suunnitelmillaan vai onko heillä ehkä ketunhäntä kainalossa?? Entäpä isännöitsijä??
Porissä eräässä as oy:ssä hallitus on ruvennut suunnittelemaan vintti- ja kellarikerroksen rakentamista hyötykäyttöön eli asunnoiksi tms. Ylimääräisessä yhtiökokouksessa on esillä yhtiöjärjestyksen muutos jossa asunnoista on poistetettu oikeus varastoihin. ko asiasta ei ole varsinaisen yhtiökokouksen päätöstä ja tämä tuli "puskista"
Hallituksen jäsenet eivät todennäköisesti ole talon asukkaita. Talon asukkaat ovat vanhoja mummeleita joita on helppo painostaa. Ajatteleeko hallitus asukkaiden etua omilla suunnitelmillaan vai onko heillä ehkä ketunhäntä kainalossa?? Entäpä isännöitsijä??
Vastaukset 8
Vanhimmat
itellä kävi vähän samalla tavalla. Uskikset valtas yhtiön. Tässä se kierointa, ei niillä osakkeita ole sen kummenmin, mutta yli puolet hallituksesta on jehovia. Päättelevät keskenään, mitä päättelevät.
Verinen yhtiökokous tulossa. Paha, mä ja muutama muu tajuaa asian. Osakkaissa suuri osa lapsiperheitä, jotka ei tajua mistään mitään a lisäksi eläkeläiset, jotka ei tajua senkään vertaa.
Mä tein rankan teon. Siis toi on mun koti, ei mikään sijoitusasunto. Lupasin tehdä asian julkiseksi, siis media kehiin. Sen jälkeen mua on kierreltu a isännöitsijältä (jehova) on tullut kommentteja tyyliin "Arvoisa osakas".
Se on meinaan niin, kun laitan jutun lehteen, se ja sama mihin. Meillä tippuu osakkeitten arvo 50 % välittömästi. Vaikuttaa pirusti muuten yhtiölainoihinkin. Tää uskisjengi, lapsiperheet, eläkeläiset ei aluksi tajunneet asiaa. Nyt alkaa polttimo oleen punasena monilla.
Jaa, meillä on muuten pirunmoinen muuttoliike ollut tän puoli vuotta. Jehovat myy kämppiään urakalla. Renkaanjäljet vaan jää asfalttiin. Kiintoisaa on, kauanko oikeusasteissa kestää kauppojen selvittely. Tiedossa oleva osakkeitten arvon romahtaminen kun vaikuttaa kauppahintaan kokolailla merkittävästi...
Vittu kosto elää.
Niin siis. Yhtiössä määrää osakkeet. Ja hallitus on vain hallitus. Osakkaat valitsevat hallituksen. Valta on osakkailla. Sitä käyttää osakkaitten puolesta hallitus.
Isännöitsijä on palkkarenki. Sen palkan maksavat osakkaat.
Mistä nuo talon ulkopuoliset hallituksen jäsenet oikein tulee. Onko se niin, että isännöitsijä / isännöitsijätoimisto hankki paikkalliset "likemiehet" hommiin ja täytyyhän heidän siitä jotenkin hyötyä. Rakennetaan kekustaan uusia asuntoja kaupataan ne ja kääritään rahaa välistä. Mummot kustantaa omalta osaltaan toimintaa ja kärsii asumisesta rakennustyömaalla. Isännöitsijätoimistolla menee lujaa kun työt vaan lisääntyy.
On se muuten aika härskiä edes esittää ettei huoneistoihin kuulu enää varastotiloja. Kuinkahan laajaa tämmöinen toiminta on. Olisi MOT ohjelmalla tutkimista.
1. Hallituksen valitsee yhtiökokous eli osakkenomistajat ja isännöitsijän valitsee yhtiökokouksen valitsema hallitus. Kokemukseni mukaan 99,9% taloyhtiöiden hallituksista on kyseisen talon osakkeenomistajia.
2. Hallitus toimii oikein, kun valmistelee asioita yhtiökokoukselle päätettäväksi. Ullakkorakentamishanke on hieno idea, mutta osakkaat sen päättävät toteutetaanko vaiko ei.
3. Jos ullakolle rakennettaisiin asuntoja, toteutusmalli olisi melkein aina niin, että taloyhtiö myisi rakennusoikeudet rakennuttajalle/urakoitsijalle. Hinta voisi olla jotain 1500-2000 euroa/rakennettavat neliöt, jos oltaisiin pääkaupunkiseudulla, Helsingin keskustassa jopa useita tuhansia euroja/m2.
Näitä ullakkorakentamisoikeuksia taloyhtiöt myyvät juuri siksi, että saavat sillä rahoituksen peruskorjauksiin.
Joskus on taloyhtiö tehnyt myös niin, että ottanut oman riskin ja lähtenyt itse rakennuttajaksi. Rakentamisvaiheessa tietysti osakkaille tulee kuluja, kun lainarahalla rakennetaan, mutta kun rakennetut asunnot myydään, niin rahhoo tulee. Ja jatkossa aiemmin tyhjästä ullakkotilasta saadaan talolle jatkuvaa vastiketuottoa, mikä alentaa vastiketta. Että silleen.
Jos haluaisin maksaa siitä 5.000 €, niin myisitkö, tai edes 10.000 €:llä. No et tietenkään, kun haluat pitää kaatopaikkakuntoiset romusi lähelläsi...
Voisiko tällainen hinta olla todellinen? Kyllä voi, jos taloyhtiöllä on käyttämätönta rakennusoikeutta, ja esimerkiksi putkiremontti on tulossa. Myymällä rakennusoikeuden putkiremontin aiheuttama velkarasitus pienenee jokaisella osakkaalla, osakkaan omistusosuuden mukaisessa suhteessa.
Mutta on se kyllä turhaa lähteä mukaan näihin kusetuksiin, parempi maksaa 800 €/asuinneliömetri ullakko- ja kellarikomerosta, ei tällä palstalla tyhmät tai köyhät kirjoittele.
Onko sellaista taloyhtiötä olemassa jossa asuntoihin ei sisälly minkäänlaista varastoa? Tälläisten remonttien yhteydessä on joskus käynyt niin että varastot on muuttuneet osakkeiksi. Mielummin pidän kaatopaikkaromut ullakkokomerossa kun sängyn vieressä. Kaikkiin asiohin löytyy yleensä järkevä ratkaisu kun asioita hoidetaan avoimesti ja informoidään riittävästi ja oikeilla nimillä. Varmaa on että kermankuoriota riittää. Mikä jää lopulisesti täloyhtiön hyödyksi kun KAIKKI kustannukset otetaan huomioon. Olisi kiva tietää.
Viittaus keskustelun avaukseen: Yksikään hallituksen jäsen ei asu eikä ole osakkeen omistaja. Taustoista löytyy sidokset kiinteistöalalle. Kuka muu nämä hallituksen jäsenet on hommannut kun isännöitsijä / isännöitsijätoimisto. Tuskin tämä on ainutkertainen tapaus eli tämä on uudehdo tapa tehdä bisnestä. Tämä tapaus herätti "nukkuvat" omistajat ja hanke on ainakin tällä erää jäissä. Se näistä isännöitsjätoimistoista ja niiden luotettavuudesta.
"Viittaus keskustelun avaukseen: Yksikään hallituksen jäsen ei asu eikä ole osakkeen omistaja. Taustoista löytyy sidokset kiinteistöalalle. Kuka muu nämä hallituksen jäsenet on hommannut kun isännöitsijä / isännöitsijätoimisto."
Kannattaisi hieman opiskella asunto-osakeyhtiölaki ennen kuin laukoo tyhmyyksiä. Taloyhtiössä osakkaat valitsevat taloyhtiön hallituksen yhtiökokouksessa. Isännöitsijä on totta kai syyllinen mikäli talosta ei ole vapaaehtoisia hallituksen jäseniksi löytynyt ja tällöin yhtiökokous on valinnut ulkopuolisen hallituksen. Aika vajakkeja ilmeisesti taloyhtiön osakkeenomistajat ovat olleet tässä tapauksessa kun ovat valinneet paikalliset mafianedustajat taloyhtiönsä hallitukseen. Ehkäpä siellä kannattaisia hakea holhoustoimepiteitä näille älykkyytensä menettäneille vanhuksille ja lapsiperheille.
Yhtiökokous ei osakkaathan ne hallityksen jäsenet ovat valinneet. Usein ne valitaan osakkaista, mutta jos taitoa ja halukkuutta ei löydy omistajista, niin kyllähän sinne voidaan valita muitakin kuin osakkeen omistajia.