Soutuveneen varkauden esto?

Hei!

Ostimme Suvi-veneen viime kesänä, kuukauden ehdimme sillä soutelemaan pienellä järvellä, kunnes se varastettiin. Onneksi vakuutus oli kunnossa. Se oli kunnan maksullisessa paikassa, kettingillä ja lukolla kiinni. Ei sisältänyt yhtikäs erikoistuutta, ei moottoria eikä tainnut olla edes äyskäriä.

Nyt olisi aika taas ostaa samanmoinen,
mutta mitä veneelle voisi tehdä, että se pysyisi
"tallessa" ?? Vinkit otetaan vastaan kiitollisuudella.

Terveisin Minde
71912
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kannattaisiko omaisuus jotenkin merkata jälkeenpäin tapahtuvaa tunnistamista ajatellen.

Äänestä
  • Ja sitten kiertelemään Baltiaa ja itäistä Eurooppaa ja etsimään merkattua venettä.

    Äänestä

  • Julle kirjoitti:

    Ja sitten kiertelemään Baltiaa ja itäistä Eurooppaa ja etsimään merkattua venettä.

    Voihan se jäädä tullissa tai Suomen rajojen sisälläkin kiinni, jolloin tiedetään omistaja. Miten voi palauttaa jos ei tiedä omistajaa?

    Äänestä

Absoluuttista murtosuojausta ei vielä ole keksitty, mutta eroja vehkeissä löytyy. Kettingeissä ja lukoissa on niitä, jotka katkeavat puolen metrin leikkureilla, ja sitten on niitä kovemmaksi karkaistuja, jotka eivät katkea vielä metrin leikkureillakaan. Kysy veneliikkeistä tai rautakaupoista.

Äänestä
  • Mutta mistä saa veneeseen lenkin, joka kestää leikkurin? Ei auta mahdottoman vahvat ketjut, jos nokkalenkki katkeaa helposti tai se on veneen sisäpuolelta kiinnitetty kahdella mutterilla.

    Äänestä

  • Ilpo kirjoitti:

    Mutta mistä saa veneeseen lenkin, joka kestää leikkurin? Ei auta mahdottoman vahvat ketjut, jos nokkalenkki katkeaa helposti tai se on veneen sisäpuolelta kiinnitetty kahdella mutterilla.

    keulalenkki pois ja siihen niin iso reikä, että karkaistu kettinki mahtuu läpi.

    Äänestä

Hei!

Tänään soutuvene on ostettu. Kävimme hakemassa eilen kaiverruskoneen vakuutuslaitoksesta ja nyt niitä nimikaiverruksia on kovasti kaiverrettu vähän joka paikkaan. Ja jopa akryylimaalilla vedetty veneelle nimi molemmin puolin venettä.

Polkupyörän älyttömän kallis kettinki meinataan laittaa lukoksi, jota ei pitäisi saada edes voimapihdeillä poikki. Toisaalta, kunnan paikan venepaikan kiinnike taatusti irtoaa vaikka käsivoimin, johon tämä vaijerilukku laitetaan.

Kuinkahan kauan tämä vene pysynee omaisuutenamme..

Terveisin Minde

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minde kirjoitti:

Hei!

Ostimme Suvi-veneen viime kesänä, kuukauden ehdimme sillä soutelemaan pienellä järvellä, kunnes se varastettiin. Onneksi vakuutus oli kunnossa. Se oli kunnan maksullisessa paikassa, kettingillä ja lukolla kiinni. Ei sisältänyt yhtikäs erikoistuutta, ei moottoria eikä tainnut olla edes äyskäriä.

Nyt olisi aika taas ostaa samanmoinen,
mutta mitä veneelle voisi tehdä, että se pysyisi
"tallessa" ?? Vinkit otetaan vastaan kiitollisuudella.

Terveisin Minde

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu