Aloittelen tässä gradun kirjoittamista ja mietin, että voiko viittauksia olla liikaa? Jos kirjoitan siis esimerkiksi kappaletta, jossa esittelen yleisesti käsitettä ja aihetta X, niin olisiko hyvä, että nämä perustiedot olisi kaivettu vaikka vain parista lähteestä, vai onko ok, jos yhdistän perustietoa monesta eri lähteestä. Huolimatta siis siitä, että varmaan yhdestäkin lähteestä saisin aiheesta monta kappaletta kirjoitettua?
Voiko lähteiden käyttö siis mennä liian pitkälle vai lisääkö useampi lähde aina uskottavuutta?
Tietäisikö joku?
Liikaa viittauksia?
4
2278
Vastaukset
- &&%
Mä en ainakaan tiedä. Mut mä en lähtis siitä, et monta sivua saa kirjotettua tai monta lähdettä käyttää vaan siitä mitä yritän sanoa. Sit se perustellaan N kpl lähteitä avulla, missä N on niin pieni kuin mahdollista jotta asia tulee riittävästi perusteltua. Jos useampi lähde perustelee saman osan asiasta X niin valitset niistä parhaan ottaen huomioon esim. kuinka hyvin niissä on omasta mielestäsi asia ilmaistu, onko kyseessä kirja, lehtiartikkeli, konferenssiesitelmä vai joku huonosti saatavilla oleva raportti; julkaisun tuoreus tai sitten päinvastoin alkuperäisyys jos haluat kreditoida asian alunperin keksinyttä henkilöä jne.
- Samassa veneessä...
Paitsi että ei saisi tukeutua liiaksi yhteen lähteeseen.
- sisuataijotakin
tietää parhaiten.
Kirjoita aluksi pätkä graduasi ja varusta niin monella lähdeviitteellä kuin pystyt löytämään. Näytä sitä sitten ohjaajalle, niin eiköhän hän esitä siitä oman valistuneen mielipiteensä.
Etkö muuten käy gradupiirissä? Siellähän tuokin selviäisi.- Kuopio222
Kiitos molemmille. Ehkä teen niin, että kirjoitan sen asian ja laitan perään viitteet kaikkiin lähteisiin, joissa asia sanotaan. Ohjaaja sanokoon sitten sanansa.
Gradupiiriä ei valitettavasti ole. Sellainen olisi varmasti korvaamaton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731167EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 78832
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616