Aloittelen tässä gradun kirjoittamista ja mietin, että voiko viittauksia olla liikaa? Jos kirjoitan siis esimerkiksi kappaletta, jossa esittelen yleisesti käsitettä ja aihetta X, niin olisiko hyvä, että nämä perustiedot olisi kaivettu vaikka vain parista lähteestä, vai onko ok, jos yhdistän perustietoa monesta eri lähteestä. Huolimatta siis siitä, että varmaan yhdestäkin lähteestä saisin aiheesta monta kappaletta kirjoitettua?
Voiko lähteiden käyttö siis mennä liian pitkälle vai lisääkö useampi lähde aina uskottavuutta?
Tietäisikö joku?
Liikaa viittauksia?
4
2228
Vastaukset
- &&%
Mä en ainakaan tiedä. Mut mä en lähtis siitä, et monta sivua saa kirjotettua tai monta lähdettä käyttää vaan siitä mitä yritän sanoa. Sit se perustellaan N kpl lähteitä avulla, missä N on niin pieni kuin mahdollista jotta asia tulee riittävästi perusteltua. Jos useampi lähde perustelee saman osan asiasta X niin valitset niistä parhaan ottaen huomioon esim. kuinka hyvin niissä on omasta mielestäsi asia ilmaistu, onko kyseessä kirja, lehtiartikkeli, konferenssiesitelmä vai joku huonosti saatavilla oleva raportti; julkaisun tuoreus tai sitten päinvastoin alkuperäisyys jos haluat kreditoida asian alunperin keksinyttä henkilöä jne.
- Samassa veneessä...
Paitsi että ei saisi tukeutua liiaksi yhteen lähteeseen.
- sisuataijotakin
tietää parhaiten.
Kirjoita aluksi pätkä graduasi ja varusta niin monella lähdeviitteellä kuin pystyt löytämään. Näytä sitä sitten ohjaajalle, niin eiköhän hän esitä siitä oman valistuneen mielipiteensä.
Etkö muuten käy gradupiirissä? Siellähän tuokin selviäisi.- Kuopio222
Kiitos molemmille. Ehkä teen niin, että kirjoitan sen asian ja laitan perään viitteet kaikkiin lähteisiin, joissa asia sanotaan. Ohjaaja sanokoon sitten sanansa.
Gradupiiriä ei valitettavasti ole. Sellainen olisi varmasti korvaamaton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1116916KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3886577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653317Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282869Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082460Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351940- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257