Muovia uunissa

tohelo---

Kysnpä täälläkin. Olisko kenelläkään konstia, millä saisi pois uunin pohjalle sulaneen muoviesineen jäänteet? Uunin ollessa vielä kuuma, sain suurimman oan massasta pois, mutta uunin pohjaan on jämähtänyt kovettunut muovikalvo.

3

10728

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jh hopiu p 98

      Koitin jo kerran vastata, joopajoo.

      Siis sulattamalla se muovi lähtee. Sitä voi joko lämmittää, tai sulattaa liuottimella. Tinneri liottaa melkein mitä tahansa. Se on tulenarkaa jne, mutta, märkää tinnerirättiä muovin päälle, kuukku kiinni. Sitten hinkkaat sen sulan ja pehmeän muovin pois. Ja sitten erittäin hyvä pesu, useampaankertaan ja tuuletus. Ja hyvä tuuletus, tinnerikaasut ei terveellisiä ja jos liikaa liuotat, saattaa kaasuista olla haittaa ihan uunin sähköjohdoillekin jne.


      Eli tarkka homma, mutta mahdollinen. Emaliin ei liuottimet vaikuta mitään. Hiljakseen, varovaisesti, kyllä se muovi sieltä lähtee. Älä ala junssäämään millään raspilla, se on sitten entinen uuni...

      • tohelo--

        Pitääpä yrittää, koska en menetä enää mitään. Joko uunin saa puhtaaksi tai liesi menee vaihtoon, kuten ilman putsausyritystäkin.

        Eka vastauksesi on varmaan tuolla siivouspalstalla, koska kysyin kummassakin.


      • ip68
        tohelo-- kirjoitti:

        Pitääpä yrittää, koska en menetä enää mitään. Joko uunin saa puhtaaksi tai liesi menee vaihtoon, kuten ilman putsausyritystäkin.

        Eka vastauksesi on varmaan tuolla siivouspalstalla, koska kysyin kummassakin.

        laita alalämpö pienelle 50-70 astetta ja odota että muovi sulaa irti ja irtoaa kelmuna


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1067
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe