Noin 50 vuotiaana kielikurssille Englantiin

Kieltä oppimaan

Minua kiinnostaisi lähteä parin viikon mittaiselle kielikurssille Englantiin. Haluan parantaa sanavarastoani ja yleispuhekielen taitoani. Ylipäätään saada lisää varmuutta englannin puhumiseen.
Toisten kokemukset kiinnostaisivat. Olen hieman alle viisikymppinen. Lähteäkö tavalliselle aikuisten kielikurssille vai ns. seniorikurssille? Onko jälkimmäisellä mahdollisesti jo eläkkeelle jääneitä ja siten eri elämäntilanteessa olevia kuin itse vielä työelämässä olevana olen?
Olen tuuminut Lontoota tai Edinburghia ihan vain mutu-tuntumalta, mutta mielelläni otan suosituksia muistakin kohteista. Olen vasta suunnitteluvaiheessa. Ajankohta olisi helmikuun alku (syntymäpäiväjuhlia pakoon...) tai sitten kenties kesäkuun alku. Majoituksissa näyttää olevan vaihtoehtoina perhemajoitusta tai hotellihuonetta, näistäkin mielelläni kokemuksia kuulisin.

3

1102

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kurssilla ollut

      Minä lähtisin senior-kurssille, sillä aikuisten kielikursseilla on parikymppisiä.

      • Aina kannattaa

        Meillä kierrätetään duunin kautta porukkaa kursseilla määrättyihin tehtäviin valittaessa. Kaksi viikkoa riittää, jos pohjalla on hyvä orientoiva vaihe Suomessa. Muuten aika saisi olla pidempi.

        Ilman muuta perhemajoitus! Maksaa hieman enemmän, mutta pakottaa käyttämään kieltä koko päivän.

        Seniorikurssit eivät ole oikea vaihtoehto. Pitää löytää kurssi, joka on juuri ammattikieleen kohdistettu. Eli koita löytää oman alasi kielikoulutusta tai sitten joku yliopistoon löyhästi kiinni oleva vaihtoehto.


      • kurssilla ollut
        Aina kannattaa kirjoitti:

        Meillä kierrätetään duunin kautta porukkaa kursseilla määrättyihin tehtäviin valittaessa. Kaksi viikkoa riittää, jos pohjalla on hyvä orientoiva vaihe Suomessa. Muuten aika saisi olla pidempi.

        Ilman muuta perhemajoitus! Maksaa hieman enemmän, mutta pakottaa käyttämään kieltä koko päivän.

        Seniorikurssit eivät ole oikea vaihtoehto. Pitää löytää kurssi, joka on juuri ammattikieleen kohdistettu. Eli koita löytää oman alasi kielikoulutusta tai sitten joku yliopistoon löyhästi kiinni oleva vaihtoehto.

        Perhemajoitus ei takaa sitä, että perheen kanssa tulisi puhuttua kovinkaan paljon. Jos menee bed & breakfast -majoitukseen, ei perhe välttämättä kovasti seurustele - sehän on heille tienaamiskeino.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1795
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      135
      1302
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1296
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      160
      1257
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1036
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      872
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      733
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      671
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      122
      600
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      23
      598
    Aihe