avioliitto naisen ja miehen välillä

kysynpä vaan

Koska kirkon sisällä ollaan vähintäin kahta mieltä siitä, pitäisikö homoseksuaalit parit vihkiä avioliittoon, niin esitän pari kysymystä?

Onko niin, että vedotaan siihen, mitä Raamatussa lukee vai siihen, mitä Jeesus on sanonut tai jotain muuta?

Syntyikö Jumala miehen ja naisen välisestä avioliitosta?

Jeesus syntyi neitseestä, eli voiko sillä perustella avioliiton tarkoitetun vain naisen ja miehen väliseksi, jotta ihminen voisi lisääntyä ja täyttää tämän maan?

Jos lesbopariskunta, joka elää yhdessä haluaa synnyttää lapsen, kyllä se onnistuu. Näin on myös käynyt. Homopariskunnilla se on hankalampaa, mutta mahdollista.

Jos perustelu on lapsen oikeus isään ja äitiin, niin jokaisella on isä ja äiti. Eriasia on se kuinka moni lapsi saa sen mikä lapselle kuuluu. Huonoa kohtelua ja epätasa-arvoista suhdetta vanhempien välillä on sekä uskovien että ateistien perheissä, joissa eletään mies-naissuhteessa. Avioliitot hajoavat ja lapset saavat isä- ja äitipuolia. Yhä useampi lapsi elää vain toisen vanhemman kanssa.

Riippumatta siitä mitä kirkko päättää, homoseksuaalit elävät yhdessä ja hommaavat lapsia, jos niin haluavat.

Koska avioliittoon vihkiminen on maailmassa aloitettu ja miksi? Vastauksia odottaen.

3

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haamutossukas

      ...kun lesbopari saa lapsen ihan keskinäisestä (ei siis adoptoimalla) suhteestaan, siis samoin kuin mies ja nainen, niin hyväksyn heidät tasavertaiseksi ns. heteroperheen rinnalle...muuten ei ymmärrykseni riitä heille, saati homoille. En vain kertakaikkiaan voi...

      • kysynpä vaan

        on kehittynyt ja muumimukit keksitty.

        Mikä heissä on niin vastenmielistä? Tunnetko yhtään homoseksuaalia?

        Onko se lasten saaminen se edellytys? Monet heteroparit eivät saa tai halua lapsia, mutta mieluusti luovuttaisivat sukusolujaan toisten käyttöön.


    • "Riippumatta siitä mitä kirkko päättää, homoseksuaalit elävät yhdessä ja hommaavat lapsia, jos niin haluavat"
      Sitaatti mielipidekirjoituksestasi,jossa on asian ydin ! Eläkööt homoseksuaalit yhdessä tai miten vaan,ei kirkko säädä lakeja heidän oikeuksiinsa hankkia lapsia,vaan ne lait säätää eduskunta ! Jos ja kun kirkko suostuisi homoparien vihkimiseen,niin mikä autuus se heille on ? Tällä keskustelulla ja vaatimuksella haetaan vaan julkisuutta sekä hyväksyntää seksuaaliselle käyttäytymiselle ! Eli rakastakoon kukin mieltymyksiennsä mukaan !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      350
      4077
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      129
      3635
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      8
      2363
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      117
      1754
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1698
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      8
      1540
    7. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1379
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      129
      1098
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1010
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      905
    Aihe