sataa lumi-räntää ja tuulee aivan mielettömästi. nyt tuli koirille talviloimet käyttöön. ja liukastakin on vielä.
kait se on myönnettävä että talvi on jo. valotkin rämppää. mutta kyllä täältä sisältä on kiva katsella ulos ja sytytellä kynttilöitä. mites siellä suomessa (ja muualla) ilmat on?
Kamala ilma!
9
217
Vastaukset
- uusia verhoja
Mukavan raikas tuuli. Täkit ja petarit oli monta tuntia liehumassa mattotelineellä ja nyt ovat taatusti raikkaita jälleen;). Ikkunoita olen pessyt koko päivän, vielä olis makuuhuoneet ja yläkerran ikkunat mutta ne saa odottaa uutta inspiraatiota. Vielä kun saan keittiön salusiinit paikoilleen, niin sitten siirryn ehkä päiväpeitolle jonkun lehden kanssa. Nyt on sitten talviverhot laitettu osaan huushollista.
Ehkäpä se uusi inspis iskee sitten huomenna ja saan homman loppuun.
Ei täällä mitään sada, mutta koko päivän on ollut aika hämärää ja siis ihanan raikas, kova puuskittainen tuuli.
Ulos virittelen tuikkuvaloja vasta sitten kun maa on valkoinen."kesäverhot" mutta en aiokkaan vaihtaa ennenkuin jouluverhoihin suoraan. sen teen ennen ensimmäistä adventtia. tuo mylläkkä tuolla ulkona on lisääntynyt ja näyttää jo myrskyltä.
mukavaa lepoilua sinulle lehden seurassa.
Iski sitten tännekkin. Pakkasta -2 astetta kovaa tuulta ja lumisadetta . . . eli kaamean huono keli täällä. Toivottavasti ei sattuisi paljoa kolareita ja ihmisten kaatumisia.
- Kauheeta.
-- Toivottavasti ei sattuisi paljoa kolareita ja ihmisten kaatumisia. --
Minusta se yksikin tapaus on ikävä kenen kohdalle se sattuu, joten toivon ettei satu kenellekkään onnettomuuksia tämän kurjan sään vuoksi. näillä keleillä kun aina sattuu onnettomuuksia. ja vielä kun monet odottelee renkaitten vaihdossa turhan pitkään.
oli aivan mahtavat pari päivää Pasvikin havumetsässä, lämpötila alimmillaan n. - 25 astetta. Ihana jouluinen tunnelma, lumiset ja huurteiset puut ja kirkas tähtitaivas. Onneksi oli kunnolla vaatetta, minusta on ihanaa istua nuotiolla pakkasella. Tuli vaan koiria ikävä, kun kuuli ulvontaa kauempaa huskytarhasta. :D Tänään sitten oli enää aste-pari pakkasta kun luistelin sieltä takaisin. :P No, parempi se on ettei kylmään tottumattomia käpäliä palele. Tuolle meidän sohvahusky-miksaukselle sellainen 5 astetta pakkasta tuntuu olevan aika sopiva. Samaten 5 astetta lämmintä. Kaikki muu on liioittelua...
Hui mitkä pakkaset o_O Onko tuo jossain ihan pohjoisessa,vai onko koko maassa noin kylmää?
On vähän maantieto hakusessa :D
Täällä meidän pikkutiet on kanssa melkoisen liukkaat,johtuen lähinnä floskasta,jota tuo perkuleen aura jätti taas auraamatta.
Papparainen ei yhtään tykkää tuossa märässä mönjässä tarpoa ja ilme on sen mukainen.molossi kirjoitti:
Hui mitkä pakkaset o_O Onko tuo jossain ihan pohjoisessa,vai onko koko maassa noin kylmää?
On vähän maantieto hakusessa :D
Täällä meidän pikkutiet on kanssa melkoisen liukkaat,johtuen lähinnä floskasta,jota tuo perkuleen aura jätti taas auraamatta.
Papparainen ei yhtään tykkää tuossa märässä mönjässä tarpoa ja ilme on sen mukainen....Karasjoella on ollut -27 tällä viikolla ja niin tuolla Pasvikissa väittivät että oli -25. Se on sen verran sisämaassa. :) Ja varmaan on ollut kylmä Suomen Lapissa, en ole katsellut lämpötiloja. Meillä kotona on näköjään mittari käynyt alimmillaan tällä viikolla - 19,4, eli ei ihan niin kylmä täällä. :)
- ................
Lauha tuuli luoteesta, ukkosta meren yllä.
Lähtö edessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335695- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 101625
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574