Matkapuhelimia Tunisiaan??

Kännyjäsinne

Meidän perheessä vaihdetaan kännyköitä tiuhaan tahtiin. Olisikohan mitään järkeä viedä ylimääräisiä Tunisiaan seuraavalla lomamatkalla? Tarvitsevatko paikalliset niitä?

Ehjiä, hyväkuntoisia, hyviä puhelimia, ei mitään 20€ kännyköitä.

Ilmaiseksi ajattelin antaa =)

2

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nokiatune

      Hotellisiivoja voisi olla iloinen sellaisesta tipistä loman päätteeksi koska heidän kuukausipalkka on n. 100 euron luokkaa. Eli miksi ei, jos haluatte auttaa vähätuloisempia.

    • rva habibi

      tarvetta löytyy, mutta kannattaa pitää huolta että puhelimet menevät oikeasti tarvitseville, eikä ihmisille jotka myisivät puhelimet eteenpäin... eli tuossa asiassa en luottaisi hotelli henkilökunnan ym neuvoihin, vaan esim paikallisesta moskeijasta varmasti osattaisiin auttaa!
      itsekkin lähetämme mieheni kanssa vanhat kännykät ym.. miehen perheelle tunisiaan, joka sitten antaa ne niitä tarvitseville! tunisiassa kun kannattaa muistaa se että ne "köyhät" jotka pyörivät turisti alueilla, eivät välttämättä olekkaan niin köyhiä mitä päälle päin näyttää, vaan ovat lähinnä huijareita.... kannattaa aina muistaa se että jos haluaa jollakin tavalla auttaa niitä vähä-varaisia, on moskieja oikea paikka, he jakavat avun oikeasti tarvitseville!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      278
      6323
    2. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      53
      6225
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      92
      5814
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      42
      5225
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4834
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      226
      4178
    7. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3991
    8. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3686
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3252
    10. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      28
      3163
    Aihe