Asunnon tarkastus ennen kaupantekoa

tdhythy

Asuntotarjous tehty ja hyväksytty. Asunto kuitenkin vapautuu vasta useamman kuukauden kuluttua ja kaupatkin tehdään vasta sitten. Kannattaako asunto vielä kertaalleen tarkistaa ennen kaupantekoa? Ennen asuntotarjouksen tekemistä käytiin asuntoa katsomassa kahdesti.

2

1054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taas näitä

      Kai sen jo terve järkikin kertoo, mitä tulee tehdä =/

    • Partnevia

      Oikeuskäytännössä on vakiintunut, että "kaupanteosta" puhuttaessa tarkastellaan kokonaisuutta "kaupasta päättämisenä", joka tarkoittaa ostotarjouksen jättämistä (ostopäätöksen synty) ja kauppakirjan allekirjoitusta (kaupan sinetöinti ja "virallistaminen"). Nyt olette sopineet jo tehtävästä kaupasta, eli olette sitoutuneet ostamaan asunnon sellaisena, kuin se tarkastushetkellä oli. Erikoiseksi tilanteen tekee se, että varsinainen kauppakirja allekirjoitetaan vasta kuukausien päästä. Nähdäkseni tällaisella menettelyllä olette ottaneet tietoisen riskin siitä, että asunto ei välttämättä kaikilta osiltaan ole juuri sellainen, mitä se oli tarkastushetkellä. Teillä on nyt merkittävä todistustaakka mahdollisista virheistä, jotka ovat syntyneet ostotarjouksen jättämisen ja kaupanteon välillä. Tämän vuoksi "jälkitarkastuksella" ei ole kovinkaan suurta merkitystä, ellei asunto ole muutamassa kuukaudessa asuttu todella pilalle. Tavanomainen kuluminen kuuluu jokaiseen asuntoon, joten uudet naarmut ja pienehköt jäljet jäävät todennäköisesti murheeksenne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe