Sh-opiskelijan palkka

sh-opiskelija

Jos joku vaikka tietäisi :)

Olen kolmannen vuoden sairaanhoitajaopiskelija, töissä yksityisessä palvelutalossa (keikkatyö). Palkkaluokkani on G16. Lähihoitajatutkintoa minulla ei ole.

Elikkä siis, nyt opintopisteitä on kertynyt jo se 140, eli "pätevyys" tehdä sairaanhoitajankin sijaisuuksia on. Kuuluisiko siis palkkanikin nousta? Lähihoitajan hommia siellä kuitenkin teen, mutta tiedän että lähihoitajasijaiset (valmistuneet) saavat korkeampaa palkkaa kuin minä. Aikaisempaa koulutusta kun ei ollut niin sain varmaan sitä samaa palkkaa kuin lähäriopiskelijat.

2

3504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OsHoit

      Sairaanhoitopiirillä 140-180 op sairaanhoitajan opintoja oikeuttaa sairaanhoitajan palkkaan miinustettuna 10 prosentilla. Jos on 180 opintopistettä, silloin epäpätevyysalennus on 5 prosenttia sh:n palkasta. Valmistuneen lähihoitajan palkka on suurempi kuin sairaanhoitaja - 10 %.

      Eli lähihoitajan palkka ei ole hirveästi sairaanhoitajan palkkaa pienempi. Itse olen maksattanut lähihoitajista sairaanhoitajaksi opiskeleville lähihoitajan palkan, joka on parempi.

      En tietysti ole varma, miten tuo yksityisellä menee, mutta näin meillä.

      • sh-opiskelija

        Kiitos vastauksestasi!

        Täytyy varmaan ottaa puheeksi tuo palkka-asia oh:n kanssa. Nyt kun saan siis tod. näk. samaa palkkaa kuin lähäriopiskelijat.. Luulisi että minun tulisi nyt saada vähintään sitä samaa palkkaa kuin jo valmistuneet lähihoitajat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3087
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      81
      2944
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      190
      2489
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2195
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      21
      1504
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1416
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1251
    Aihe