MB 190 kardaanin tukilaakeri

Kardaanin tukilaakerin kumi mennyt muusiksi. Miten tuon saa vaihdettua ? Mistäkohti kardaanin saa poikki.
22595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Älä mene sorkkiin itse, jos et mitään tajuu..........

Äänestä

kardaani katkeaa tukilaakerin etupuolelta. Siinä on boorit. Irroita kumilaipan ruuvit perästä että saat liikutettua kardaania pituussuunnassa. Tarkasta samalla että etupään ja takapään kumilaipat että ovat kunnossa. Etupäässä on lisäksi värinänvaimennin jossakin malleissa, tarkasta senkin kunto.

Pakoputken joudut ottamaan ensin tieltä ja vaihteiston suojamuovin että pääset käsiksi.
Kun irroitat booreilta kardaanin niin tarkasta että menee samaan kohtaan takaisin. Kardaani on nimittäin tasapainoitettu kokonaisuutena ja voi alkaa väristämään jos menee eri kohtaan. Molemmissa pätkissä on kohdistusmerkki jonka avulla sen saa takaisin. Toisessa on kaksi viivaa ja toisessa yksi joka pitää mennä noiden kahden viivan väliin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaihtoon kirjoitti:

Kardaanin tukilaakerin kumi mennyt muusiksi. Miten tuon saa vaihdettua ? Mistäkohti kardaanin saa poikki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu