Muuttamassa vuosisadan vaihteen taloon minkä pihassa on ikivanhoja omppupuita. Voiko niitä pelastaa? Mitä tehdä? Vai pistääkö uutta kehiin?
TODELLA vanhat omenapuut?
9
6548
Vastaukset
- ???
Mikä niissä on vikana vai onko mikään? Miksi pitää pelastaa, onko kunto niin huono vai mikä on?
Katso ensi kesä (ja vielä seuraava) kukkiiko ja miten tekee omenoita.
Minkä kokoisia puut ovat ja onko niitä hoidettu->leikattu? - papski
Ajattele että Åkerö emopuuomenapuu täyttää tänä vuonna 252 vuotta ja elää , ja tekee satoa. Säästäkää ihmeessä vanhat puut. Et voi istuttaa uutta omenapuuta vanhan poistetun omenapuun tilalle. Anteeksi voitpa noin 27 vuoden päästä. Varmasti ilmestyy uuteen puuhun syöpä viimeistään 8 vuoden päästä.
Olen leikannut ammatikseen omenapuita yli 40 v. Lajiketitoutta myöskin tallessa ja niiden "henki ja sielu"- ötsi
Jaa miksiköhän ei voi istuttaa uutta omenapuuta vanhan tilalle, onko jotain järkevää selitystä vai pelkkää mutu tuntumaa?
- puutarhakirjat
ötsi kirjoitti:
Jaa miksiköhän ei voi istuttaa uutta omenapuuta vanhan tilalle, onko jotain järkevää selitystä vai pelkkää mutu tuntumaa?
Omenapuiden juuret jättää jälkeensä jotain maahan ja siksi siinä ei uusi puu kasva. Jos haluaa istuttaa samaan paikkaan uuden puun pitää koko multakerros vaihtaa uuteen. Näin sanotaan puutarha-alan lehdissä ja kirjallisuudessa. Se syykin sanotaan siellä ja nimetään, en nyt lennosta muista , mutta ohjeeseen on ihan oikea syy eikä mitään mutua.
- Omppomehu
Sahaa kuivat kuolleet oksat pois, sen voit tehdä ilman erityista asiantuntemusta kunhan sahaat vain kuollutta puuta. Älä jätä oksantappeja. Harjaa rungot karkealla juuriharjalla niin että irtonainen puunkuori poistuu. Tuhohyönteiset talvehtivat kuoren koloissa, mitä vähemmän koloja sen parempi. Nämä asiat voit tehdä ilman muuta.
Ota selvää puiden leikkauksesta. Ensinnäkin mistä kohtaa oksaa sahataan, ei missään tapauksessa tappeja mutta ei myöskään liian lähellä runkoa tai isompaa oksaa niin että tulee isompi oksantynkä kasvaa umpeen. Sahaa myös pieni alkukatkaisu altapäin ettei puunkuori repeä kun sahaat loput päältäpäin.
Toiseksi latvuksen tulee olla ilmava. Siksi poistetaan liian tiheät oksat. Ne poistetaan vuosien varrella, osa kerrallaan. Ilmavassa latvuksessa on vähemmän tuhohyönteisiä ja tulee isompia omenoita.
Kolmanneksi pitää olla helppo leikata nurmi puiden oksien alta. Siksi on syytä poistaa sellaiset alimmat oksat jotka roikkuvat lähelle maata.
Neljänneksi muista maltti. Älä karsi oksia liikaa kerralla. Enimmäismäärä oksia rajussa uudistuksessa on ehkä neljännes latvuksen oksista, mieluiten vähemmän. Jatka vuoden tai kahden päästä.
Viidenneksi, jos rungossa on mätää ja koloja, anna niiden olla. Ontto puu voi elää yhden aikuisiän jos hyvin käy. Voit poistaa irtoavan mössön mutta älä täytä koloja. Puu elää kuoren alaisessa nilakerroksessa, rungon kova puu ei ole elävää. Täytetyt kolot saattavat kiihdyttää mätänemistä.
Ruiskutuksista kysy puutarhaliikeestä. Niistä ollaan eri mieltä. Ruiskutukset saattavat haitata myös hyviä hyönteisiä.
Tässä alkua. Osta joku hyvä kirja niin saat perusteellisempaa tietoa.- Anonyymi
Kiitos asiantuntevasta teksistä, täytyy tallentaa linkki!
- tsö
Meillä on 1939 istutettuja omenapuita.Osa ollaan jouduttu kaatamaan,kun lahosivat leikatessa alta.Yksi oli läpimätä ja yksi muurahaispesä.Jos puu on tukeva, kukkii,tekee omenoita niin ok.Älä missään mene summanmutikassa kaatamaan!Vanhat omenapuut on kauneimpia puita!Leikkaa ylöspäin kasvavat vuosikasvut,joka kevät.Ja tottakai uusia puita voi istuttaa vanhojen tilalle:)
- Anonyymi
Omenapuussa vielä täysin lehti puussa vaikuttaako ensi kesän satoon
- Anonyymi
Kaada kaikki pois. Omenapuut eu ole mitään muuta kuin syksyinen työllistäjä kun omenoita pitää noukkia ettei niistä tule niljakkaita miinoja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?486278Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki694235- 443551
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t213216- 1972960
- 402642
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132509törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/202492- 1531526
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3251498