Hei, nyt kaikki keinot millä saada kuvat pois xD-muistikortilta joka on ilmeisesti vioittunut. Kun yritän laittaa sen koneen muistikortinlukijaan kone sanoo vain että kortti täytyy alustaa. Kun yritän katsella tai ottaa kuvia k.o. muistikortin ollessa kamerassa, kamera sanoo samaa eli kamera täytyisi formatoida. En siis pääse kuviin mitään kautta käsiksi.
Voiko ulkoisesta muistikortin lukijasta olla apua, sillä löysin tällaisen tekstin eräästä digikuvausta käsittelevästä artikkelista "Ulkoinen kortinlukija mahdollistaa myös vioittuneen kortin kuvien palauttamisen." Voisiko se muka lukea muistikortin vaikka läppärin muistikortinlukija ei lue sitä?
Onko mitään muuta ja halvempaa vaihtoehtoa saada kuvat ulos kortilta, kuin lähettää se palveluun joka on erikoistunut tiedostojen saamiseen rikkoutuneilta muistivälineistä esim. muistikortit, kiintolevyt, muistitikut jne? Hinta näyttäisi olevan 46e :(
Toivottavasti joku tietäisi ja osaisi auttaa.
Kuvien saaminen pois vioittuneelta muistikortilta??
6
1538
Vastaukset 6
- Formate
Ne kyllä tekee nykyään joissain kameraliikkeissä noita ehkä pikkasen halvemmallakin..itte en koittaisi
alkaa räpeltämään etenki jos ei omista sellaisia ohjelmia joita osaa varmasti käyttää tiedon paluuseen.
Iteasias se ei välttämättä ole ees vaikeeta vaikka kallista..kun on sellaset ohjelmat ja kokemusta.
Aika pahasti saa mennä ennen ku ei sieltä mitään dataa saisi ulos ite oon joskus vahinkossa formatoinut
kamerassa kortin ja silti sieltä on pelastettu kuvat.
Koneen kortinlukijassa voi tietty olla vika eikä ulkoinen usb maksa ku kympin pari halpamalli. Olympuksessa
on se paskuus viellä ettei xD card mikä on poistuva markkinoilta sovi kaikkialle. Photorec-nimisellä ohjelmalla voi kokeilla palautusta. Kyse on aika karun näköisestä tekstimoodissa toimivasta ohjelmasta. Ohjelma ei yritä palauttaa kuvia kortille vaan kopioi löytämänsä kuvat kovalevylle.
http://www.cgsecurity.org/- mya.maryca
Ei ole läppärin kortinlukijassa vika ainakaan, on yritetty parilla eri läppärillä ja lisäksi piuhan kautta kamerasta. Oon myös kokeillut palautusohjelmia Pc inspector ja Recuva. Pitänee kokeilla vielä tuota Photerec:iä.. Epäilen vaan että toimiikohan ku ongelma näyttäis olevan siis se että kortti on vioittunut/se osa minkä esim. nuo lukijat lukee on vioittunut, naarmuttunut tai jotain. Eli jollain muulla tavoin pitäis saada ne kuvat ulos..
- mya.maryca
Kiitos tuhannesti vinkistä okaro! Photorec toimi ja sain pelastettua kuvat! :) :) Ongelma ratkaistu.
- jamppa11
Kiitti ihan Vidusdi sain Vioittuneelta kkortiltani kuvani pois Kiitos! Kiitos!
- epätoivoinen
vähän sama ongelma mutta kännyn muistikortti jota läppärin muistikortin lukija ei tunnista (adapterin avulla koska tuo muistikortti on pienempi kun läppärin muistikortinlukija) ja koitin tota photorecciä mutta sinne ei tuu edes vaihtoehtoa täst kännyn muistikortist...
eli jos joku lukee tätä niin voisko vastata mulle että jos muistikortinlukija ei tunnista korttia ollenkaan niin onko toivo menetetty?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 402496
- 52946
- 62866
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t52740Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227733T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin10644Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81607- 65593
- 47588
- 47587