Suomisarjan avauspelissä Hermestä vastaan Kokkolaan matkaa sarjan ennakkosuosikki Imatran Ketterä.
...
Youtube-linkissä täysin vastaava peli reilun 15 vuoden takaa:
http://www.youtube.com/watch?v=rHPqKKPTYF8
(Hermes - Ketterä 7.3.1993, silloista Suomisarjaa - 2-divisioonaa)
...silloin kausi päättyi nousujuhliin, tänä vuonna...
...
Youtube-linkissä täysin vastaava peli reilun 15 vuoden takaa:
http://www.youtube.com/watch?v=rHPqKKPTYF8
(Hermes - Ketterä 7.3.1993, silloista Suomisarjaa - 2-divisioonaa)
...silloin kausi päättyi nousujuhliin, tänä vuonna...
Vastaukset 16
Vanhimmat
Näyttää Hermeksen sivujen mukaan peli alkavan klo 17.
Lieneekö kausikortteja tulevan myyntiin? Vähentäis mukavasti jonoja lippuluukulla.
11 kotiottelua * 8 € = 88 €
Mahdolliseen mestikarsintaan samalla kausikortilla, niin 100 € olis nätti hinta?
Kaikki halliin! Nyt thedään uus kauden yleisöennätys ja rikotaan tonnnin! Hermes on kokkolan oma joukkue, ja siitä pitää olla ylpeä... Kaikki mukaan niin aloitamme uuden nousun ja uuden buumin! http://www.facebook.com/pages/Kokkolan-Hermes/168523459828870
On niitä kausikortteja ollut myynnissä jo koko syksyn ajan...
Ainakaan Hermeksen sivuilla ei lue kuin pääsylipuista, joten ilmeisesti vielä ei kausikortteja ole tarjolla. Samallahan sen voisi lippuluukulta ostaa jos tulee tarjolle.
"LIPUT aikuiset 8 €, opiskelijat ja eläkeläiset 6 €."
www.kokkolanhermes.fi
Niin no en tiedä miten nyt, tuleeko uus hinta, mutta aiemmin syksyllä on saanut ostaa kausikortin...en yhtään muista hintaa..
GBK:n vastine jääkiekolle. Eikö näinkin suuressa "Gamlakarlebycityssä" pitäisi olla ochså ruotsinmurretta praataavilla ikioma jääurheiluseura kuten potkupallossa on.
Gamlakarleby Icehockey Team.
GBK:n vastine jääkiekolle on Hermes, samoin KPV:n vastine. Peleissä kuulutetaan molemmilla kielillä. On vain yksi.
Nimimerkki King Gatis kuvaa hyvin törppöä. Puhut Kokkolan omasta joukkueesta ja ulkomaalaisia 3 kappaletta ja muutenki ei kahessa ensimmäisen kentässä hermeksen kasvatteja löyvy. Kuka tällasta puulakitason kiekkoa viittii kattoa.
25 pelaajasta 17 on omia kasvatteja, ei huono luku. Ulkomaalaisia pelaajia pitää ollakin, tuo väriä lisää. Ihme kitinää taas!
www.kokkolanhermes.fi
näyttää samoin, klo16, lukevan myös Kla-lehdessä.
Missä luuraa Kokkolan ruotsinmurretta puhuvien jääkiekkoseura?
Koska jalkapallossa pitää olla ruotsinkielinen seura GBK, niin miksi jääkiekossa ei ole Gamlakarleby Icehockey-Tiemiä? En voi ymmärtää, vaikka olen asunut paikkakunnalla n 24 vuotta.
Kokkola pääsisi uudelleen jalkapallon Suomen kartalle ja mestaruusliigaan, jos kaikki voima keskitettäisiin yhteen seuraan - Kokkolan Palloveikkoihin - unohtamalla "kielimuurin" asettamat rasitteet.
Hermes - ketterä 4 - 2
Hermes - Ketterä 2 - 4
Eikös KPV ja GBK ole joskus yhdessä perustaneet kokkolaan yhteisen jääkiekkoseuran Hermeksen.
Se on ollut aikoinaan hyvä päätös. Nykypäivänä se ei varmaankaan onnistuisi kuten esimerkki jalkapallon
puolelta osoittaa. Seurassa on sen perustamisen jälkeen urheilleet niin suomen- kuin ruotsinkielisetkin
ihmiset keskenään ja sitä ovat kannattaneet kaikki kokkolalaiset jääkiekon ystävät äidinkieleestä piittaamatta.
Jalkapallon puolella ei mitään yhdistymisiä tule niin kauan kun KPV:n nykyinen tapa toimia jatkuu.
KPV ei oikeasti halua mitään yhteistä seuraa vaan kaikki kokkolan lahjakkaimmat pelaajat omaan
seuraansa ja varsinkin kaikki Kokkolalaiset yritykset sponsoreiksi itselleen. Esimerkkejä tästä on viimevuosilta useita mm. KPV "tappoi" perinteisen 2 div. seuran kps:n ja perusti sen tilalle uuden seuran kipparit. Jokainen jalkapalloa seurannut näki ettei sitä uutta seuraa haluttukaan pitää pystyssä.
Nyt on sama tilanne naisten liigajoukkueen kanssa. Sen toiminta on koettu taloudellisena uhkana ja nyt sekin erotettiin KPV:sta. Eli kaikessa täaaä on kyse RAHASTA ja KPV:n suunnattomasta ahneudesta.
Toivottavasti KPV: naisia tukeneet yritykset pysyvät sille joukkueelle uskollisina että liigajalkapallo naisten osalta saa jatkoa kokkolassa.
Jos olet oikeassa, niin KPV seurana saadaan haudata. Voi paskat mikä seura. Ja kun juuri äsken juhlivat vuosia (oliko 80 v) ja etunenässä joku Kippari Lamperg - kuka lieneekään, luin lehdestä.
Todistele vielä tarkemmin ennen kuin ryhdyn viemään asiaa eteen päin...
Olisihan se aivan ymmärrettävää, että kaupungin parhaat puhaltaisivat samaan hiileen.
Muuten onko tämä "Lamppergi" joku rantaruossalainen...??? Ja pelkää, että tulevat potkijat saavat vielä parempia tuloksia... ja vievät "historiallisen" kunnian ennen kuin "mestareista" aika jättää...
KPV on hieno seura kuten GBK, mutta pyhitetään tämä ketju huomisen pelille. Ei malta odottaa.... : )