Luultavasti muutossa meni pölyä skannerin sisään, kun valokuvissa on melko paljon valkoisia pisteitä. Yritin löytää lasin alapinnan puhdistamisohjetta, jonka HP väittää netistä löytyvän. Kaivaminen ei auta, ei löydy. Onko jollakulla tietoa mitä kannattaa tehdä. Skanneri kun muuten pelittää hyvin.
Scanjet 4850 puhdistaminen
3
624
Vastaukset
- ohjetta
Skannerin lasin puhdistaminen
Irrota virtajohto skannerista.
Avaa skannerin kansi.
Puhdista lasi pehmeällä, nukkaamattomalla kankaalla, joka on kostutettu miedolla lasinpuhdistusaineella.
VAROITUS
Käytä ainoastaan lasinpuhdistusainetta. Vältä hankaavien aineiden sekä asetonin, bentseenin ja hiilitetrakloridin käyttöä. Nämä aineet voivat vahingoittaa skannerin lasia. Vältä isopropyylialkoholipohjaisia pesuaineita, sillä ne voivat jättää lasiin raitoja.
Kuivaa skannerin lasi kuivalla, pehmeällä ja nukkaamattomalla kankaalla.
Kun lasi on puhdistettu, kytke virtajohto skanneriin.
Lasin alapuolella olevat sormenjäljet tai tahrat eivät vaikuta skannattujen kuvien laatuun, koska tämä lasin alue jää skannerin skannausalueen ulkopuolelle.
Palaa kohtaan Puhdistaminen ja huoltaminen. - onnistui
Minulla käytössä Epsonin valokuvaskanneri ja sen lasin alapinnan sai puhdistettua avaamalla kojeen. Kansi pois, sitten kaksi ruuvia irti ja varovasti ruuvimeisselillä vääntämällä molemmilta sivuilta vuoronperään niin napsahtaa osat erilleen.
Varastointi huputettuna voisi olla fiksu juttu, koska ei tuo ole mikään jokapäiväinen huoltotoimenpide, vaikka toki viimetingassa tehtävissä. Varmaankin on avattavuudessa merkki/mallikohtaisia eroja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2444288Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1202744Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412502Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?851529Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161476- 481199
- 781117
- 45986
- 59983
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En173965