Nettikukkarolle maksettiin 3.000.000,00 € pelkkiä pankkikuluja !
Ompa älytön maksu kun Nordea ottaa rahansiirrosta 0,20 €/tapahtuma EU:n alueella.
Tämän mukaan tapahtumia olis ollut 15.000.000 kpl, joku ei täsmää.
Mitä järkeä oli pyörittää rahaliikennettä NettiKukkaron kautta ?
Toi summa on 3 % koko rahaliikenteestä ja ei tuottoa vaan kulua.
Mitään tuottoja ei ollut, miksi ei käytetty Nordean suomen tiliä ?
Ompa älytön maksu kun Nordea ottaa rahansiirrosta 0,20 €/tapahtuma EU:n alueella.
Tämän mukaan tapahtumia olis ollut 15.000.000 kpl, joku ei täsmää.
Mitä järkeä oli pyörittää rahaliikennettä NettiKukkaron kautta ?
Toi summa on 3 % koko rahaliikenteestä ja ei tuottoa vaan kulua.
Mitään tuottoja ei ollut, miksi ei käytetty Nordean suomen tiliä ?
Vastaukset 19
Vanhimmat
WinCapitan MB:n tilillä on ollut tapahtumia n. 118 000 kpl, 2 966 000 € jaettuna 118 000:lla tekee n. 25 euroa per tapahtuma. En tiedä paljonko tapahtumia on ollut jäsenten tileillä, mutta käsittääkseni rahalaitos perii siirtomaksun vain kertaalleen.
Ehkäpä krp tulee vielä julkistamaan korjatut versiot rahaliikenteestä.
niilähän kaikesta peviisit, saathan juanii hyviä miehiä.
lienee ilmeisesti niinkin raadollinen, että Hande & Co arvelivat MB:n olevan heidän liiketoimilleen otollisemman areenan kuin vaikkapa Nordean, joka olisi ilmeisesti jo paljon MB:tä aikaisemmin viheltänyt pelin poikki.
Kustannukset olivat täysin toissijainen seikka.
Ehkäpä Hande & Co myös kuvittelivat MB:n olevan sikälikin parempi, että KUN he aikanaan nyppäävät töpselin seinästä, eivät Suomen viranomaiset saisi yhtä vaivattomasti tietoja rahaliikenteestä sieltä kuin vaikkapa mainitusta Nordeasta. Tämähän ei tietenkään ollut asian laita, vaan MB:kin antoi tiedot Suomen viranomaisille.
Mielenkiintoinen kysymys onkin, miksei "läpeensä rehellisen" toiminnan rahaliikennettä voinut kokonaisuudessaan hoitaa helpommin ja halvemmalla käyttäen jonkin kotimaisen rahalaitoksen palveluja? Jokainen voi tätä kysyä itseltään...
WinCapitanhan sanottiin olevan kansainvälinen ja useassa maassa toimiva valuuttakaupan toimija, tämä MBn käyttö lisäsi vähän maustetta tähän...
Suomesta - Panamaan lähetettävät rahasuoritukset eivät ole EU-maksuja.
Suomesta EU:n ulkopuolelle tapahtuvista rahansiirroista Suomalaiset
pankit ottavat n. 26,00€ / siirto ja Moneybookersin hinta on 0,50 € / siirto
Siinä miettimistä kumpi on edullisempi vaihtoehto.
sitä rahaa sinne Panamaan oiken mahdettiin lähettää?
MB:n mukaan EI YHTÄÄN!
Kaikki rahaliikenne tapahtui jäsenten välillä, ja Panamassahan heitä ei ollut.
Ai joo, ja englantilaiselle vedonlyöntifirmallehan meni myös jotain.
Kaiken tämän olisi mikä tahansa suomalainen liikepankki hoitanut paljon halvemmalla.
vesikin kauempaa ostettuna poljon paljon parempaa ja saa matkustella ja kerskailla.
Jokaisen maksusuorituksen vastaanottaja oli Panamalainen yhtiö,
mikä oli myynyt tuotteitaan jäsenistölle suorituksen vastineeksi.
Tämä on kiistaton tosi ja koska tahansa tarkastettavissa.
> Kaiken tämän olisi mikä tahansa suomalainen liikepankki hoitanut paljon halvemmalla.
Kaikista halvimmalla hommasta olisi päässyt sillä, kun Hannu olisi kerännyt ne jäsenten suomalaiset tilinumerot talteen ja kotiutusta pyydettäessä olisi sitten olisi ilmoitellut uusille "sijoittajille" tilinumeroita ja summat mille laittaa rahaa. :)
Tyyliin Ketku-Keijolla olisi ollut 100.000 euroa leikkirahaa clubissa. Ketju-Keijo olisi sitten halunnut "kotiuttaa" 10.000 euroa, niin tämä olisi maksettu sitten suoraan uusien "sijoittajien" sijoituksista eli jos Tunkki-Tauno ja Mansikka-Täti olisivat halunneet sijoittaa kumpikin 7.000 euroa clubiin rahaa, niin molemmat tunkit olisivat saaneet maksaa suoraan 5.000 euroa Ketju-Keijon tilille "kotiutuksia" ja Hannun omalle tilille sitten molemmilta 2.000 euroa. Näin raha olisi siirtynyt suoraan yksityisen henkilön tililtä toiselle jolloin ei olisi mennyt edes sitä 50 senttiä per tilisiirto jonka yrityksen tilille Suomessa tulevista maksuista pankki ottaa palkkiona. Lopputuloksen kannata tilanne olisi ihan sama olisiko se tunkkien 14.000 euroa laitettu clubin tilille ja sieltä sitten Hannu ottanut itselleen 4.000 euroa ja "kotiuttanut" Ketku-Keijolle 10.000 euroa. Toisaalta ehkä Tunkki-Tane ja Mansikkä-Täti eivät olisi olleet ehkä niin pöljiä, että tähän retkuun menneet kun eivät olisi ymmärtäneet enää missä se "valuuttakauppa" tapahtuu jos heidän rahat menee suoraan jollekkin tunkittajalle. Toisaalta keskiverron clubilaisen järjenjuoksua on mahdoton aliarvioida, joten tuskin ne olisivat siltikään mitään hoksanneet.
Yhden prosentinhan se MoneyBookrs taitaa vetää rahansiirrosta palkkiota välistä. (Tai vähintään 50 senttiä jos siirrettävä summa on alle 50 euroa.)
Sadan miljoonan siirroista MB ottaa siis palkkiota yhden miljoonan. Jos tunkit ovat tehneet koe kotiutuksia ja tunkeneet hilloja takaisin sponziin, niin äkkikös siitä kertyy 300 miljoonan rahansiirrot ja mainittu 3 miljoonan euron palkkio moneybookerssille.
mennyt Panamaan tai tullut Panamasta, olisi pitänyt olla olemassa jonkinlainen panamalainen tili, jollaisesta ei edes WC ole puhunut mitään.
Ja kiistämätön tosiasia on myös se, että MoneyBookersin OMAN ILMOITUKSEN mukaan rahaa siirreltiin vain jäsenten tilien välillä ja Suomesta sisään sekä kotiutuksia takaisin Suomeen, mitään panamalaista rahaliikennettä ei siis ainakaan MB:n mukaan esiintynyt.
Ja WC:n pelivaluuttahan oli euro, Panaman valuutta on Panaman balboa (PAB), mistä ei kukaan WC-jäsen liene koskaan kuullutkaan. Käytännössä Panaman valuutta on kuitenkin Yhdysvaltain dollari, jonka kurssi on miltei sama kuin Panaman balboan.'
Monikos jäsen teki panostuksensa balboa- tai dollariarvoisina? Ja monellekos tilitettiin kotiutukset balboa- tai dollariarvoisina?
Ei kukaan ja ei kenellekään. Paskaa koko Panama-höpötys.
No, onpahan tämäkin trolli sitten ruokittu.
Sehän on Panamalaisen yhtiön asia missä valuutassa ja paikassa
yhtiö rahojaan säilytti, jäsenillä oli lisenssit ja omat sivustot seurattavana
milloin tuottoja halusi kotiuttaa, ei ollut jäsenen asia kantaa huolta
yhtiön asioista, vaan ja ainoastaan omista mm. verojen muodossa ym.
Yhtiön asioista ja veroista puheenollen: Miksi Wincapita ei maksanut myymistään lisensseistä ALV:ia?
Panamalainen yhtiö ei ole alv velvollinen Suomeen,
rekisteritietojen mukaan asiat olivat kunnossa Panamassa.
kun se panamalainen putka pysyy Panamassa myymässä tuotteitaan panamalaisille, ei sitä ALV-velvollisuutta Suomeen synnykään. Homma muuttuu ihan toiseksi, kun sen firman suomalainen jälleenmyyjä myy tuotetta Suomessa suomalaisille.
Kas kummaa, eihän niitä rikosepäilyjäkään tutki Panaman poliisi eikä syytteitä olla nostamassa Panamassa.
hahhaaaa,.,,
Panamalainen yhtiö on alv-velvollinen mikäli tuotetta myydään Suomessa. Näinhän on todistetusti tehty. Jopa serveri oli pitkään Espoossa ja senkin jälkeen EU-alueella.
ja luettoo jotta sie olet tehnyt sitä ja toinen on tätä ja näistää on selevät jälet, väitä nyy sitten vastaan
sen on varma.
tää vaunuhaa ei liiku ei ees eikä taa, kaikki vaan syyttää toisijaa, täshää ruppee aiva vetonuorat katkeilemmaan käytön puutteesta, mietitäänpäs yönyli mitä oikein meinataan.