Muuttui tarjouksen myöstä Sonera kaapelin nopeus 2 megasta 10 megaan. Enpä huomaa kummempaa eroa nopeudessa (tosin nopeusmittari näytää 5-8 megaa).
Nyt tuli kuitenkin uusi kaapelimodeemi. Vanha Thomson muuttuu Cisco 3000:een.
Voiko sen uuden modeemin heittää tosta vaan vanhan tilalle vai täytyykö sinne heittää jotkut perustiedot?
Nyt tuli kuitenkin uusi kaapelimodeemi. Vanha Thomson muuttuu Cisco 3000:een.
Voiko sen uuden modeemin heittää tosta vaan vanhan tilalle vai täytyykö sinne heittää jotkut perustiedot?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä se tod.näk menee heittämällä. Siellä Soneralla on Mac-osoite laitettu valmiiksi.
Joo niinhän siinä kävi jotta ei alkanut yhteys toimimaan. Modeemi kiinni ja yhteysyritys ei onnistunut. Soitto Soneran vikapalveluun. Robotin kanssa aikani veivattua sieltä vastasi ihminen (vau mikä yllätys). Hän katsoi että Mac-koodia ei ole asetettu ja pyysi minulta sitä (sieltä laitteen pohjasta) jotta voi sen laittaa päälle. Ok kokeilemaan jälleen - ei yhteyttä. PPPoE palvelinta ei löydy. Soittivat takaisin Soneralta ja sanoivat vian olevan jossain linjoissa tms.
Nyt on viikko kulunut ja vikailmoitus edelleen pällä! Olen soittanut välillä robotille, missä mennään mutta se vaan kyselee "oliko kyseessä laajakaista vai liikkuva laajakaista".
Laiton reklamaation Soneralle tästä pompottelusta ja jos soittavat minulle laskusta sanoin robottini vastaavan: "en saanut selvää oliko kyseessä tarpeeton lasku vai liikkuva tarpeeton lasku".