Hei,
olen opiskelija ja kärsin kroonisesta allergisesta nuhasta/poskiontelontulehduksista jo vuodesta 2008 lähtien. Olen syönyt liki kymmenen kuuria ja olen jatkuvasti poskiontelokierteessä. Viimeksi kolme viikkoa sitten söin Doxitin kuurin, jonka jälkeen tulehdus tuli parissa päivässä takaisin. Nyt en pääse enää YTHS:lle lääkärille enkä myöskään paikalliseen terveyskeskukseen lääkärille akuttiajalle. Syyt: (Yths) On muita tärkeämpia tapauksia kuin minä, olet käynyt jo täällä, et pääse enää, koeta kestää. Syyt:(viereinen terveyskeskus): Voi voi ku et ole kirjoilla täällä, niin en voi antaa aikaa sinulle, vaikka pyörryit eilen lattialle, olet ollut koko viikon poissa luennoilta ja olet niin heikossa kunnossa, ettet pysty edes valossa olemaan ilman silmäoireita. Voi voi voi voi voi, koeta nyt siirtää ne kirjat tänne niin voit ehkä päästä lääkäriin. Ja yths:n pitää hoitaa sinua. Ja siellä sanotaan, ettei minulle ole aikoja. Ne sanovat, että kun on jo niin kroonista tää vaiva, ettei ole niin suurta tarvetta. NYTHÄN SE SUURI TARVEN NIMENOMAAN ON!!!! Kun ei mitään pysty tekemään päässä olevan paineen takia, kauppaan ei voi eikä luennoille kun meinaa jo matkalla pyörtyä.
Kyllä tämä touhu on kaikin puolin suomeksi täysin perseestä.
Olen niin täynnä tätä kaikkea. Mitä tässä nyt pitää sitten TEHDÄ???
Lääkärit eivät ota lääkäriin
4
725
Vastaukset
- hh
Ehkä Sinun pitäisi marssia päivystysvastaanototlle tai sitten suoraan sairaalan ensiapuun ja kieltäytyä poistumasta ennekuin joku lääkäri on tutkinut Sinut. Apuahan Sinun pitää saada.
Voinet ehkä myös uhata (minkä voit myös tietenkin tehdä, koska syytä on) valituksella eduskunnanoikeusasiamiehelle tai Valviraan. - ---
akuutti, siksi et tietenkään saa akuuttiaikaa. Varaat ihan normaalin lääkäriajan itsellesi. Itse tosin menisin vaivani kanssa yksityiselle allergologille tai kurkku/korvalääkärille.
Päivystys on päivystystapauksia varten, ja mitään valituksen aihetta esim. Valviraan tuossa ei ole. - älijäke
Mene vaikka homeopaatille kokeeksi... ei se paljon ota jos ei annakaan. On auttanut ainakin minulla.
- Kommenttoija
Hätätilanteessa mene päivystykseen tai soita ambulanssi. Jos ei ole kiire tilanne eli hengenlähtö ihan lähellä niin mene kotipaikkakuntasi terveyskeskukseen jatkohoidon järjestämiseksi korvalääkärillä. Jos et halua mennä kotipaikkakunnalle niin siirrä kirjat opiskelupaikkakunnalle niin sinun pitäisi saada hoitoa paikallisessa terveyskeskuksessa ja toivon mukaan lähete eteenpäin erikoissairaanhoitoon. Koska et maksa veroja opiskelupaikkakunnalle niin heillä ei ole kovin suurta kiinnostusta hoitaa sinua.
Suomessa akuuttihoitoa saa jos on hätätilanne mutta muuten potilaat siirretään kotipaikkakunnalle joko taksilla tai ambulanssilla vaikka eettisesti on arveluttavaa siirrellä esimerkiksi akuuttia umpisuolen tulehdusta sairastavaa, säärimurtumapotilasta, akuuttia rintakipupotilasta jne. koska siirrot ovat johtaneet tilanteen vaikeutumiseen ja jopa kuolemiin kun sydäinfarkti ja dissekaatio on missattu.
Vaikka olet ollut sairastelukierteessä noin kauan niin et ole vielä tajunnut että ei terveyskeskuksessa ole mitään ihmekeinoja allergiseen nuhaan tai poskiontelotulehdusongelmiin jos kyseessä on hankala tilanne ja ainoa hoito mitä voit saada on antibioottikuuri ja muita lääkkeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213800
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303433Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533204Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222869Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212618Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu01950Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1381433