Lääkärit eivät ota lääkäriin

VaasaOnPohjanmaalLa

Hei,

olen opiskelija ja kärsin kroonisesta allergisesta nuhasta/poskiontelontulehduksista jo vuodesta 2008 lähtien. Olen syönyt liki kymmenen kuuria ja olen jatkuvasti poskiontelokierteessä. Viimeksi kolme viikkoa sitten söin Doxitin kuurin, jonka jälkeen tulehdus tuli parissa päivässä takaisin. Nyt en pääse enää YTHS:lle lääkärille enkä myöskään paikalliseen terveyskeskukseen lääkärille akuttiajalle. Syyt: (Yths) On muita tärkeämpia tapauksia kuin minä, olet käynyt jo täällä, et pääse enää, koeta kestää. Syyt:(viereinen terveyskeskus): Voi voi ku et ole kirjoilla täällä, niin en voi antaa aikaa sinulle, vaikka pyörryit eilen lattialle, olet ollut koko viikon poissa luennoilta ja olet niin heikossa kunnossa, ettet pysty edes valossa olemaan ilman silmäoireita. Voi voi voi voi voi, koeta nyt siirtää ne kirjat tänne niin voit ehkä päästä lääkäriin. Ja yths:n pitää hoitaa sinua. Ja siellä sanotaan, ettei minulle ole aikoja. Ne sanovat, että kun on jo niin kroonista tää vaiva, ettei ole niin suurta tarvetta. NYTHÄN SE SUURI TARVEN NIMENOMAAN ON!!!! Kun ei mitään pysty tekemään päässä olevan paineen takia, kauppaan ei voi eikä luennoille kun meinaa jo matkalla pyörtyä.

Kyllä tämä touhu on kaikin puolin suomeksi täysin perseestä.

Olen niin täynnä tätä kaikkea. Mitä tässä nyt pitää sitten TEHDÄ???

4

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hh

      Ehkä Sinun pitäisi marssia päivystysvastaanototlle tai sitten suoraan sairaalan ensiapuun ja kieltäytyä poistumasta ennekuin joku lääkäri on tutkinut Sinut. Apuahan Sinun pitää saada.
      Voinet ehkä myös uhata (minkä voit myös tietenkin tehdä, koska syytä on) valituksella eduskunnanoikeusasiamiehelle tai Valviraan.

    • ---

      akuutti, siksi et tietenkään saa akuuttiaikaa. Varaat ihan normaalin lääkäriajan itsellesi. Itse tosin menisin vaivani kanssa yksityiselle allergologille tai kurkku/korvalääkärille.

      Päivystys on päivystystapauksia varten, ja mitään valituksen aihetta esim. Valviraan tuossa ei ole.

    • älijäke

      Mene vaikka homeopaatille kokeeksi... ei se paljon ota jos ei annakaan. On auttanut ainakin minulla.

    • Kommenttoija

      Hätätilanteessa mene päivystykseen tai soita ambulanssi. Jos ei ole kiire tilanne eli hengenlähtö ihan lähellä niin mene kotipaikkakuntasi terveyskeskukseen jatkohoidon järjestämiseksi korvalääkärillä. Jos et halua mennä kotipaikkakunnalle niin siirrä kirjat opiskelupaikkakunnalle niin sinun pitäisi saada hoitoa paikallisessa terveyskeskuksessa ja toivon mukaan lähete eteenpäin erikoissairaanhoitoon. Koska et maksa veroja opiskelupaikkakunnalle niin heillä ei ole kovin suurta kiinnostusta hoitaa sinua.

      Suomessa akuuttihoitoa saa jos on hätätilanne mutta muuten potilaat siirretään kotipaikkakunnalle joko taksilla tai ambulanssilla vaikka eettisesti on arveluttavaa siirrellä esimerkiksi akuuttia umpisuolen tulehdusta sairastavaa, säärimurtumapotilasta, akuuttia rintakipupotilasta jne. koska siirrot ovat johtaneet tilanteen vaikeutumiseen ja jopa kuolemiin kun sydäinfarkti ja dissekaatio on missattu.

      Vaikka olet ollut sairastelukierteessä noin kauan niin et ole vielä tajunnut että ei terveyskeskuksessa ole mitään ihmekeinoja allergiseen nuhaan tai poskiontelotulehdusongelmiin jos kyseessä on hankala tilanne ja ainoa hoito mitä voit saada on antibioottikuuri ja muita lääkkeitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1899
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      375
      1738
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1238
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1121
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1066
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      87
      1040
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe