maataloustuista puhuttaessa ihmetellään usein maanviljelijöiden lokoisia oltavia: ”ei riskejä, yhteiskunta maksaa kaiken, vähän hommia; katsotaan kuinka vilja kasvaa, käynnistetään puimuri viikoksi ja syljeksitään taas kattoon veronmaksajien rahoilla koko vuosi”… Jos niin on, miksi viljelijöiden lukumäärä sitten vain jatkaa laskuaan, eikä ammattiin päinvastoin liity lisää kansanjoukkoja – näiden loppumattomien lihapatojen ääreen… Tosiasiassa aktiivitilojen määrä on vähentynyt 1990–2000 38% = 49000 tilaa (4), miksi ihmeessä?? Voisikohan olla mahdollista, että asiaan vaikuttaa maatalousyrittäjän tuntipalkka, joka oli – KAIKKI tuet ja tulot huomioiden – vuonna 2002 oli noin 6 euroa. Ja niitä töitä saa todellakin tehdä 12h päivässä koko vuoden. Houkuttaako?
Valehtelua, mantroja, maataloudesta palstat
pullollaan..
32373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
"Tosiasiassa aktiivitilojen määrä on vähentynyt 1990–2000 38% = 49000 tilaa (4), miksi ihmeessä?? "
jonka olisi pitänyt tapahtua jo aikaa sitten kuten vaikkapa Ruotsissa ja Tanskassa. Meillä välttämätöntä rakennekehitystä lykättiin ennen EU-aikaa silloisella vähän toisenlaisiin juttuihin (mm tuontisuoja) perustuneella tukipolitiikalla. Nyt sitten patoutunut kehitys on tapahtunut, jonkun verran liian hitaasti edelleen.
jo -60 luvulla ja rakennekehitykselle on syynsä, huono kannattavuus eli aloitus oli täyttä asiaa..
Mutta tosiasiallisesti rakennuskehitystä hidastettiin tuilla ja maataloustukijärjestelmällä jolla tavallaan taattiin jonkunlainen elanto pieneltäkin tilalta. Huomaahan sen tuosta miten paljon tilakoossa Ruotsissa ja Tanskassa ollaan edellä. Se mikä mm Ruotsissa tapahtui jo 70-80 -luvuilla on täällä vasta meneillään.
kaupunkilaisia, kirjaimellisesti..
kiihdytetty erilaisin valtiovallan toimin ja tilakokomme kestää täysin vertailun keskeisten EU maiden kansa..
"Megaloomanninen vale, rakennemuutosta on kiihdytetty erilaisin valtiovallan toimin"
Jos muistat 70-80 -luvut niin silloin tilakokoa rajoitettiin monin tavoin. Oli maitokiintitötä, sikapuolella suurinta yksikkökokoa jne jne ja tukipuoli oli vastaavasti sellainen että pienet tilat saivat tukea, suuret eivät saaneet. Näin varmistettiin että tilat pysyivät pieninä ja pienilläkin tiloilla tuli jotenkin toimeen. Eri asia on miten nyt on toimittu mutta 70-80 -luvuilla kun esimerkiksi Ruotsissa oli voimakasta rakennekehitystä koska siellä ei tuettu maataloutt niin paljon kuin täällän niin ei todellakaan täällä kiihdyetty rakennekehitystä valtion toimin.
kun rajat aukaistiin margariinille, 60-70 oli pahinta maalta muuton aikaa ja sitä joudutettiin erilaisin valtiovallan toimenpitein joka on oikeastaan jatkunut näihin päiviin saakka..
Minä luettelin tuossa ne toimenpiteet joilla rakennekehitystä valtion toimesta jarrutettiin aikanaan, luetteles tähän ne toimenpiteet joilla valtiovalta joudutti rakennekehitystä.
Ja tuo maitokiintiö voidaan tietysti margariinin syyksikin laittaa. Todelinen syy oli reilun tukemisen aikaansaama maidon raju ylituotanto jonka seurauksena maitotuotteiden vienti ulkomaille kävi valtiolle (veronmaksajille) liian kalliiksi. Mutta kiistätkö että yksikkökoolla ei ollut rajoituksia? Oletko yrittänyt 70-luvulla tehdä yli 300 lihasian sikalaa?
margariinin markkinoille tuloa jota vie ryyditettiin valkotakkisilla "asiantuntijoilla" jotka todistivat että maito on vaarallista terveydelle..
se tapahtui yksinkertaisesti estämällä pienten tilojen kehitys rahahanat sulkemalla ei siihen muuta tarvittu..
suljettiin??? Kun kaikki tuet maksettiin pienille tiloille?
jokainen tietää..
Aikas ovela kaveri... Kun ei itse tiedä tai oikeammin sanottuna ei voi luetella että mitkä kun ei ollut niin laittaa tuollaisen "kaikkihan tuon tietää" jutun...
Pistäs nyt vaan reippaasti sitä luetteloa kehiin äläkä kiemurtele!
mitä rahahanojen sulkeminen tarkoittaa, ellet niin turha sitä on selittääkään..
Pistäs nyt vaan reippaasti sitä luetteloa kehiin äläkä kiemurtele! Eli reippaasti se luettelo niistä rahahanoista josta suljettiin!
Ei taida löytyä...
pienet tilat ajettiin paitsioon 60-70 luvulla minä en jaksa enää..
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-