netissä lukea ilmaiseksi??!!

Toukka

voiko netissä lukea kirjoja ilmaiseksi siis suomeksi???!! jos voi niin missä?

21

8886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjatoukka

      Käy kirjastossa hakemassa oikea kirja ja nauti siitä. Ei tee hyvää istuskella koko päivää nenä kiinni tietokoneen ruudussa.

      • Katsu

        Minuä olen samaa mieltä kirjatoukan kanssa..
        On paha tuijottaa tietokoneen ruutua päivät pitkät. Mutta vaihteluksihan se käy ihan ok...
        Muuten haluaisiko joku innokas lukia maili kamuks.


      • lukutyyppi

        musta on kiva lukee oikeita kirjoja mutta joskus myös pisrän google kääntäjän lukemaan.


      • Anonyymi
        lukutyyppi kirjoitti:

        musta on kiva lukee oikeita kirjoja mutta joskus myös pisrän google kääntäjän lukemaan.

        Miten


    • Voi

      Sähköisiä kirjoja oman paikkakuntasi kirjaston sivuilta, kunhan on kirjastokortti ja kirjastosta saatava salasana.
      Tosin täällä on todella pienet valikoimat vielä sähköisissä kirjoissa, toivon tulevaisuudessa,että tulee valikoimiin muutakin kuin tietokirjoja.
      En minäkään jaksaisi montaa tuntia tuijottaa ruutua, mutta vaihtelun vuoksi, ja kun ei joudakkaan kirjastoon menemään.

    • PiimänLento

      yksi osoite: www.virhe.org .Sieltä löydät jäsenten omia novelleja,runoja,piirrustuksiakin.Ei sieltä ihan oikeita 'sähköisiä kirjoja' löydä,mutta edes jtn.Ja olen samaa mieltä myös tuosta kirjastossa käymisestä.

    • Straw

      ..autuaasti näkemättä sanan "suomeksi", ja kehotan sinua klikkaamaan itsesi osoitteeseen http://www.bibliomania.com/bibliomania-static/index.html , siellä on englanninkielisiä klassikkonäytelmiä ja -romaaneja sekä runoja luettavaksi. Shakespearea on hauska lukea englanniksi, kokeile ihmeessä. :)

      • Straw

        Olet hauska. :)
        "Kermapersehienostelija" ja "nuudelipaketin ylioppilas"..hienoa terminologiaa, kertakaikkiaan.
        Katkaise vain se yhteys, niin kaikki ovat paljon onnellisempia.


    • Himolukija

      Suomalaisen kirjallisuuden ongelma on siinä, että pääosa kiinnostavimmista kirjoista on niin uusia, että tekijänoikeus on voimassa. Kukaan kirjan tekijänoikeuden haltija ei jakele omaisuuttaan netissä ilmaiseksi. Eikä kenelläkään ole varaa maksaa tekijänoikeusmaksuja verkkojulkaisusta.

      Project Gutenbergissä (http://www.gutenberg.net/find) on vain muutama suomenkielinen kirja, Kiveä, Ahoa, Leinoa ja muuta sata vuotta vanhaa.

      Suomenkielisiä, ja muitakin kirjoja voi koettaa etsiä netistä, jos tiedossa on lyhytkin sanatarkka lainaus etsittävästä kirjasta. Pistä lainaus lainausmerkeissä Googlen tai muun hakukoneen hakutermiksi, niin teos saattaa löytyä.

    • SipuliSiili

      Olishan se ihan kiva jos vois lukee kirjoja netistä kun ei kerkee kirjastoon

      • BeAware

        Joo siis, sarjakuvat menettelee mutta hei, lukea joku 1000sivuinen kirjako? Älä rääkkää silmiäsi :) Koska tarttet niitä lukemiseen. Muutenkin hämärässä lukeminen ei ole silmille hyväksi. Jos tuijotat ruutua, silmät kuivuu ynnä muuta oireilua, joten suosittelen joko lukemaan oikeita kirjoja tai tulosta ne paperille laserilla , äänikirjat on hyvä vaihtoehto ja niit löytyy yuo tuubista, wareparadise....


    • aika vähissä

      Tässä! Jos haluaa lukee netissä, niin lyhyempiä juttuja ...

      Löytyi ohimennen hauskoja pikku tarinoita : http://bunnybangblog.blogspot.com
      Sai ainakin mut hymyilemään...

    • Lukijaboy

      Kokeile wattpad

    • luettavaksi
    • Anonyymi

      Nii in sitä minäkin

    • Anonyymi

      Ellibs library. Vaatii kirjastokortin (esim. Helmet tai Piki) mutta ei maksa mitään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sitä minäkin mietin

    • Anonyymi

      Yru

      • Anonyymi

        Oliks toi röyhtäys vai tiedon jako?


    • Anonyymi

      ei voi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2978
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2811
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      46
      2349
    4. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      42
      2341
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2107
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      2015
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      985
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      115
      926
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      889
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      864
    Aihe