netissä lukea ilmaiseksi??!!

Toukka

voiko netissä lukea kirjoja ilmaiseksi siis suomeksi???!! jos voi niin missä?

21

8892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjatoukka

      Käy kirjastossa hakemassa oikea kirja ja nauti siitä. Ei tee hyvää istuskella koko päivää nenä kiinni tietokoneen ruudussa.

      • Katsu

        Minuä olen samaa mieltä kirjatoukan kanssa..
        On paha tuijottaa tietokoneen ruutua päivät pitkät. Mutta vaihteluksihan se käy ihan ok...
        Muuten haluaisiko joku innokas lukia maili kamuks.


      • lukutyyppi

        musta on kiva lukee oikeita kirjoja mutta joskus myös pisrän google kääntäjän lukemaan.


      • Anonyymi
        lukutyyppi kirjoitti:

        musta on kiva lukee oikeita kirjoja mutta joskus myös pisrän google kääntäjän lukemaan.

        Miten


    • Voi

      Sähköisiä kirjoja oman paikkakuntasi kirjaston sivuilta, kunhan on kirjastokortti ja kirjastosta saatava salasana.
      Tosin täällä on todella pienet valikoimat vielä sähköisissä kirjoissa, toivon tulevaisuudessa,että tulee valikoimiin muutakin kuin tietokirjoja.
      En minäkään jaksaisi montaa tuntia tuijottaa ruutua, mutta vaihtelun vuoksi, ja kun ei joudakkaan kirjastoon menemään.

    • PiimänLento

      yksi osoite: www.virhe.org .Sieltä löydät jäsenten omia novelleja,runoja,piirrustuksiakin.Ei sieltä ihan oikeita 'sähköisiä kirjoja' löydä,mutta edes jtn.Ja olen samaa mieltä myös tuosta kirjastossa käymisestä.

    • Straw

      ..autuaasti näkemättä sanan "suomeksi", ja kehotan sinua klikkaamaan itsesi osoitteeseen http://www.bibliomania.com/bibliomania-static/index.html , siellä on englanninkielisiä klassikkonäytelmiä ja -romaaneja sekä runoja luettavaksi. Shakespearea on hauska lukea englanniksi, kokeile ihmeessä. :)

      • Straw

        Olet hauska. :)
        "Kermapersehienostelija" ja "nuudelipaketin ylioppilas"..hienoa terminologiaa, kertakaikkiaan.
        Katkaise vain se yhteys, niin kaikki ovat paljon onnellisempia.


    • Himolukija

      Suomalaisen kirjallisuuden ongelma on siinä, että pääosa kiinnostavimmista kirjoista on niin uusia, että tekijänoikeus on voimassa. Kukaan kirjan tekijänoikeuden haltija ei jakele omaisuuttaan netissä ilmaiseksi. Eikä kenelläkään ole varaa maksaa tekijänoikeusmaksuja verkkojulkaisusta.

      Project Gutenbergissä (http://www.gutenberg.net/find) on vain muutama suomenkielinen kirja, Kiveä, Ahoa, Leinoa ja muuta sata vuotta vanhaa.

      Suomenkielisiä, ja muitakin kirjoja voi koettaa etsiä netistä, jos tiedossa on lyhytkin sanatarkka lainaus etsittävästä kirjasta. Pistä lainaus lainausmerkeissä Googlen tai muun hakukoneen hakutermiksi, niin teos saattaa löytyä.

    • SipuliSiili

      Olishan se ihan kiva jos vois lukee kirjoja netistä kun ei kerkee kirjastoon

      • BeAware

        Joo siis, sarjakuvat menettelee mutta hei, lukea joku 1000sivuinen kirjako? Älä rääkkää silmiäsi :) Koska tarttet niitä lukemiseen. Muutenkin hämärässä lukeminen ei ole silmille hyväksi. Jos tuijotat ruutua, silmät kuivuu ynnä muuta oireilua, joten suosittelen joko lukemaan oikeita kirjoja tai tulosta ne paperille laserilla , äänikirjat on hyvä vaihtoehto ja niit löytyy yuo tuubista, wareparadise....


    • aika vähissä

      Tässä! Jos haluaa lukee netissä, niin lyhyempiä juttuja ...

      Löytyi ohimennen hauskoja pikku tarinoita : http://bunnybangblog.blogspot.com
      Sai ainakin mut hymyilemään...

    • Lukijaboy

      Kokeile wattpad

    • luettavaksi
    • Anonyymi

      Nii in sitä minäkin

    • Anonyymi

      Ellibs library. Vaatii kirjastokortin (esim. Helmet tai Piki) mutta ei maksa mitään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sitä minäkin mietin

    • Anonyymi

      Yru

      • Anonyymi

        Oliks toi röyhtäys vai tiedon jako?


    • Anonyymi

      ei voi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4915
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      149
      4709
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      195
      4638
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4541
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3630
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2108
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1617
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      20
      1201
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1169
    Aihe