netissä lukea ilmaiseksi??!!

Toukka

voiko netissä lukea kirjoja ilmaiseksi siis suomeksi???!! jos voi niin missä?

21

8829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjatoukka

      Käy kirjastossa hakemassa oikea kirja ja nauti siitä. Ei tee hyvää istuskella koko päivää nenä kiinni tietokoneen ruudussa.

      • Katsu

        Minuä olen samaa mieltä kirjatoukan kanssa..
        On paha tuijottaa tietokoneen ruutua päivät pitkät. Mutta vaihteluksihan se käy ihan ok...
        Muuten haluaisiko joku innokas lukia maili kamuks.


      • lukutyyppi

        musta on kiva lukee oikeita kirjoja mutta joskus myös pisrän google kääntäjän lukemaan.


      • Anonyymi
        lukutyyppi kirjoitti:

        musta on kiva lukee oikeita kirjoja mutta joskus myös pisrän google kääntäjän lukemaan.

        Miten


    • Voi

      Sähköisiä kirjoja oman paikkakuntasi kirjaston sivuilta, kunhan on kirjastokortti ja kirjastosta saatava salasana.
      Tosin täällä on todella pienet valikoimat vielä sähköisissä kirjoissa, toivon tulevaisuudessa,että tulee valikoimiin muutakin kuin tietokirjoja.
      En minäkään jaksaisi montaa tuntia tuijottaa ruutua, mutta vaihtelun vuoksi, ja kun ei joudakkaan kirjastoon menemään.

    • PiimänLento

      yksi osoite: www.virhe.org .Sieltä löydät jäsenten omia novelleja,runoja,piirrustuksiakin.Ei sieltä ihan oikeita 'sähköisiä kirjoja' löydä,mutta edes jtn.Ja olen samaa mieltä myös tuosta kirjastossa käymisestä.

    • Straw

      ..autuaasti näkemättä sanan "suomeksi", ja kehotan sinua klikkaamaan itsesi osoitteeseen http://www.bibliomania.com/bibliomania-static/index.html , siellä on englanninkielisiä klassikkonäytelmiä ja -romaaneja sekä runoja luettavaksi. Shakespearea on hauska lukea englanniksi, kokeile ihmeessä. :)

      • Straw

        Olet hauska. :)
        "Kermapersehienostelija" ja "nuudelipaketin ylioppilas"..hienoa terminologiaa, kertakaikkiaan.
        Katkaise vain se yhteys, niin kaikki ovat paljon onnellisempia.


    • Himolukija

      Suomalaisen kirjallisuuden ongelma on siinä, että pääosa kiinnostavimmista kirjoista on niin uusia, että tekijänoikeus on voimassa. Kukaan kirjan tekijänoikeuden haltija ei jakele omaisuuttaan netissä ilmaiseksi. Eikä kenelläkään ole varaa maksaa tekijänoikeusmaksuja verkkojulkaisusta.

      Project Gutenbergissä (http://www.gutenberg.net/find) on vain muutama suomenkielinen kirja, Kiveä, Ahoa, Leinoa ja muuta sata vuotta vanhaa.

      Suomenkielisiä, ja muitakin kirjoja voi koettaa etsiä netistä, jos tiedossa on lyhytkin sanatarkka lainaus etsittävästä kirjasta. Pistä lainaus lainausmerkeissä Googlen tai muun hakukoneen hakutermiksi, niin teos saattaa löytyä.

    • SipuliSiili

      Olishan se ihan kiva jos vois lukee kirjoja netistä kun ei kerkee kirjastoon

      • BeAware

        Joo siis, sarjakuvat menettelee mutta hei, lukea joku 1000sivuinen kirjako? Älä rääkkää silmiäsi :) Koska tarttet niitä lukemiseen. Muutenkin hämärässä lukeminen ei ole silmille hyväksi. Jos tuijotat ruutua, silmät kuivuu ynnä muuta oireilua, joten suosittelen joko lukemaan oikeita kirjoja tai tulosta ne paperille laserilla , äänikirjat on hyvä vaihtoehto ja niit löytyy yuo tuubista, wareparadise....


    • aika vähissä

      Tässä! Jos haluaa lukee netissä, niin lyhyempiä juttuja ...

      Löytyi ohimennen hauskoja pikku tarinoita : http://bunnybangblog.blogspot.com
      Sai ainakin mut hymyilemään...

    • Lukijaboy

      Kokeile wattpad

    • luettavaksi
    • Anonyymi

      Nii in sitä minäkin

    • Anonyymi

      Ellibs library. Vaatii kirjastokortin (esim. Helmet tai Piki) mutta ei maksa mitään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sitä minäkin mietin

    • Anonyymi

      Yru

      • Anonyymi

        Oliks toi röyhtäys vai tiedon jako?


    • Anonyymi

      ei voi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      303
      6622
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5796
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5272
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4043
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3318
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3313
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1008
    Aihe