voiko netissä lukea kirjoja ilmaiseksi siis suomeksi???!! jos voi niin missä?
netissä lukea ilmaiseksi??!!
21
8836
Vastaukset
- kirjatoukka
Käy kirjastossa hakemassa oikea kirja ja nauti siitä. Ei tee hyvää istuskella koko päivää nenä kiinni tietokoneen ruudussa.
- Katsu
Minuä olen samaa mieltä kirjatoukan kanssa..
On paha tuijottaa tietokoneen ruutua päivät pitkät. Mutta vaihteluksihan se käy ihan ok...
Muuten haluaisiko joku innokas lukia maili kamuks. - lukutyyppi
musta on kiva lukee oikeita kirjoja mutta joskus myös pisrän google kääntäjän lukemaan.
- Anonyymi
lukutyyppi kirjoitti:
musta on kiva lukee oikeita kirjoja mutta joskus myös pisrän google kääntäjän lukemaan.
Miten
- Voi
Sähköisiä kirjoja oman paikkakuntasi kirjaston sivuilta, kunhan on kirjastokortti ja kirjastosta saatava salasana.
Tosin täällä on todella pienet valikoimat vielä sähköisissä kirjoissa, toivon tulevaisuudessa,että tulee valikoimiin muutakin kuin tietokirjoja.
En minäkään jaksaisi montaa tuntia tuijottaa ruutua, mutta vaihtelun vuoksi, ja kun ei joudakkaan kirjastoon menemään. - PiimänLento
yksi osoite: www.virhe.org .Sieltä löydät jäsenten omia novelleja,runoja,piirrustuksiakin.Ei sieltä ihan oikeita 'sähköisiä kirjoja' löydä,mutta edes jtn.Ja olen samaa mieltä myös tuosta kirjastossa käymisestä.
- Straw
..autuaasti näkemättä sanan "suomeksi", ja kehotan sinua klikkaamaan itsesi osoitteeseen http://www.bibliomania.com/bibliomania-static/index.html , siellä on englanninkielisiä klassikkonäytelmiä ja -romaaneja sekä runoja luettavaksi. Shakespearea on hauska lukea englanniksi, kokeile ihmeessä. :)
- Straw
Olet hauska. :)
"Kermapersehienostelija" ja "nuudelipaketin ylioppilas"..hienoa terminologiaa, kertakaikkiaan.
Katkaise vain se yhteys, niin kaikki ovat paljon onnellisempia.
- Himolukija
Suomalaisen kirjallisuuden ongelma on siinä, että pääosa kiinnostavimmista kirjoista on niin uusia, että tekijänoikeus on voimassa. Kukaan kirjan tekijänoikeuden haltija ei jakele omaisuuttaan netissä ilmaiseksi. Eikä kenelläkään ole varaa maksaa tekijänoikeusmaksuja verkkojulkaisusta.
Project Gutenbergissä (http://www.gutenberg.net/find) on vain muutama suomenkielinen kirja, Kiveä, Ahoa, Leinoa ja muuta sata vuotta vanhaa.
Suomenkielisiä, ja muitakin kirjoja voi koettaa etsiä netistä, jos tiedossa on lyhytkin sanatarkka lainaus etsittävästä kirjasta. Pistä lainaus lainausmerkeissä Googlen tai muun hakukoneen hakutermiksi, niin teos saattaa löytyä. - SipuliSiili
Olishan se ihan kiva jos vois lukee kirjoja netistä kun ei kerkee kirjastoon
- BeAware
Joo siis, sarjakuvat menettelee mutta hei, lukea joku 1000sivuinen kirjako? Älä rääkkää silmiäsi :) Koska tarttet niitä lukemiseen. Muutenkin hämärässä lukeminen ei ole silmille hyväksi. Jos tuijotat ruutua, silmät kuivuu ynnä muuta oireilua, joten suosittelen joko lukemaan oikeita kirjoja tai tulosta ne paperille laserilla , äänikirjat on hyvä vaihtoehto ja niit löytyy yuo tuubista, wareparadise....
- aika vähissä
Tässä! Jos haluaa lukee netissä, niin lyhyempiä juttuja ...
Löytyi ohimennen hauskoja pikku tarinoita : http://bunnybangblog.blogspot.com
Sai ainakin mut hymyilemään... - Lukijaboy
Kokeile wattpad
- luettavaksi
Lue tuolta: https://tarinat.jimdo.com/
- Anonyymi
Nii in sitä minäkin
- Anonyymi
Ellibs library. Vaatii kirjastokortin (esim. Helmet tai Piki) mutta ei maksa mitään.
- Anonyymi
Täällä voit lukea elämänkerran. https://tarinani.weebly.com/
- Anonyymi
Sitä minäkin mietin
- Anonyymi
Yru
- Anonyymi
Oliks toi röyhtäys vai tiedon jako?
- Anonyymi
ei voi
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455513Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2985332Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä724577Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481900Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161792Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y11648