Lääkityksen lopettamisesta

Sain paniikkihäiriöön lääkitykseksi Citalopramia, jota olen syönyt 15mg:n annostuksella. Nyt kun olo on kohentunut huomattavasti, on tullut aika lopetella lääkitystä. Olen pienentänyt lääkityksen 1 1/4 tablettiin ja eilen illalla oli melkoisen ahdistava olo, kuten myös tänä aamuna. Johtuuko tämä annoksen pienentämisestä? Kuvittelin, että jos aloitan lääkityksen lopettamisen pieni murunen kerrallaan ei sivuvaikutuksia tule, mutta taisin olla väärässä?
Eilen huomasin töissä, että hetken oli aivan jumalattoman hyperaktiivinen olo, kunnes tila rauhoittui. Tämäkin taitaa olla seurausta annostuksen pienentämisestä?

Ja juu, en ole omin päin lopettamassa vaan tähän on ihan lääkärin lupa, mutta nää oireet hieman huolettaa. Onko se merkki siitä, että en ehkä olekaan vielä valmista kauraa elämään ilman lääkitystä vai olenko nyt liian hätähousu?

Lääkitys mulla on ollut 7kk, ei siis mitenkään pitkää aikaa.
1154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Minulla on ollut seroxat käytössä 2 vuotta paniikkihäiriöön. Olen yrittänyt lopettaa 3 kertaa, mutta en ole pystynyt. En kestä kauheita vieroitusoireita vaikka olen pienentänyt annosta. Kun yritin ensimmäistä kertaa lopettaa vieroitusoireina tuli oksettava olo, oli kuuma koko ajan ja päänsärky. Toisen kerran kun yritin lopettaa vieroitusoireena tuli vaan ahdistava olo. Nyt muutama viikko sitten kun yritin lopettaa vieroitusoireina tuli näköhäiriöt. Taidan olla seroxat käyttäjä koko lopun elämän, koska en kestä vieroitusoireita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jelppa meij kirjoitti:

Sain paniikkihäiriöön lääkitykseksi Citalopramia, jota olen syönyt 15mg:n annostuksella. Nyt kun olo on kohentunut huomattavasti, on tullut aika lopetella lääkitystä. Olen pienentänyt lääkityksen 1 1/4 tablettiin ja eilen illalla oli melkoisen ahdistava olo, kuten myös tänä aamuna. Johtuuko tämä annoksen pienentämisestä? Kuvittelin, että jos aloitan lääkityksen lopettamisen pieni murunen kerrallaan ei sivuvaikutuksia tule, mutta taisin olla väärässä?
Eilen huomasin töissä, että hetken oli aivan jumalattoman hyperaktiivinen olo, kunnes tila rauhoittui. Tämäkin taitaa olla seurausta annostuksen pienentämisestä?

Ja juu, en ole omin päin lopettamassa vaan tähän on ihan lääkärin lupa, mutta nää oireet hieman huolettaa. Onko se merkki siitä, että en ehkä olekaan vielä valmista kauraa elämään ilman lääkitystä vai olenko nyt liian hätähousu?

Lääkitys mulla on ollut 7kk, ei siis mitenkään pitkää aikaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu