Kolesteroli

Uutisissa oli juttu, jossa kerrottiin ruotsalaisesta tutkimuksesta. Jos kolestrolipitoisuus oli laskenut keski-iässä voimakkaasti, niin 18 % näistä henkilöistä sai Alzheimerin taudin. Verrokkiryhmästä (ei voimakasta kolesterolin laskua) vain 9 % sai sen.

Mitähän näistä statiineista loppujen lopuksi paljastuu?
2512
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuohan on jo aiemmin todettu ettei yli 65 vuotiaille naisille kannata tuputtaa kolestrolilääkkeitä.Niistä ei ole hyötyä,ennemmin haittaa.Ei kiitos minulle!Miehelläni kolestroliarvo on 8,eikä kukaan lääkäreistä ole suositellut kolestrolilääkitystä.Minulla on jotain 5,terveyskeskuslääkärin mielestä noista lääkkeistä ollaan niin eri mieltä ettei suositellut lääkettä.Olen 55 ja kolestrolitaso pysyy tasaisena.

Äänestä
  • meillä se alzheimer tuli alle 1% todennäköisyydellä....eikä kolesterolilla ollut mitään osuutta tähän

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koresterooli kirjoitti:

Uutisissa oli juttu, jossa kerrottiin ruotsalaisesta tutkimuksesta. Jos kolestrolipitoisuus oli laskenut keski-iässä voimakkaasti, niin 18 % näistä henkilöistä sai Alzheimerin taudin. Verrokkiryhmästä (ei voimakasta kolesterolin laskua) vain 9 % sai sen.

Mitähän näistä statiineista loppujen lopuksi paljastuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu