Tamperelainen luokkakokouksessa

*RAUTANYRKKI*

Ei ole helppoa syntyä Tampereella, elää siellä, käydä kylässä tai edes ajaa kyläpahasen läpi ja tämän oli Tamperelainenkin jo oppinut. Monesti Tampereen saattoi jopa haistaa, kun vain käänsi kasvonsa sen suuntaan. Ei ollut sattumaa, että Mekka oli muslimien pyhä kaupunki.

Eräänä aamuna Tamperelainen heräsi hervantalaisesta sosiaalihuollon omistamasta yksiöstään. Viimeviikkoisissa banaaneissa kolonisoivat kärpäset surrailivat hiostavassa kuumuudessa ja epätoivon vimmalla tyhjennetyt kaljapullot täyttivät lattiapinnan. Tamperelainen vääntäytyi pystyyn virtsarakon pakottamana. Vessaan asti hän ei kuitenkaan jaksanut raahautua. Ehei! Tamperelainen laittoi menemään siitä vaan matolle ja kosteuden vääntelemälle muovilattialle.

Aamupalaksi Tamperelainen kaapi kattilan pohjalta viime viikkoista puuroa. "Tänään on oltava voimissaan": pohti Tamperelainen. Kansakoulun luokkakokous on tärkeä tapahtuma. Sinne pitää laittaa housutkin jalkaan.

Kokous alkaisi iltakuudelta, joten Tamperelainen tappoi tämänkin päivän katselemalla videolta Ostostv:tä. Hänen suuri haaveensa olisi joskus saada ostetuksi puhelin, jotta voisi tilailla kaikkia noita ihanuuksia, mitä kanavalla esiteltiin. Varsinkin niistä tytöistä Tamperelainen tykkäsi ja siitä miehen möreästä äänestä, joka kertoo Passelista.

Ilta tuli ja Tamperelainen lenkutti kokoukseen. Siellä oli tupa täynnä puku päällä istuvia miehiä ja leninkeihinsä verhoutuneita naisia. Puheensorina vaimeni hetkeksi, kun Tamperelainen astui saliin, mutta jatkui entiseen malliin vahtimestarin saapuessa paikalle vieden Tamperelaisen syrjemmälle. "Enkö minä jo viimeksi sanonut tarpeeksi selvästi, että jos sun v***n naamaa näkyy täällä vielä kerrankin, niin mä leivon sen niin he****tin huolella, ettei sun l**ka äitiskään sua enää tunne! Nyt sä painut kyllä jätkä hevonv***n, etkä tuu tänne enää koskaan pyörimään!": vaahtosi vaksi ja paiskasi niskaperseotteella reppanan ovesta pihalle. Tamperelaisen nenä kolahti kadunreunukseen ja pikkuisen murtui. Verta valui solkenaan Tamperelaisen paidalle.

Laahustaessaan takaisin kohti Hervantaa törmäsi Tamperelainen luokkajuhlista myöhässä olevaan tyttökaksikkoon, joka pikkuhiprakassa vielä tunnisti vanhan luokkatoverinsa. Tytöt huusivat :"Sinä se et tuhkamuna sitten koskaan päässyt tätä pidemmälle elämässä! Hihihihihiii!!!" ja jatkoivat matkaa kohti juhlia.

2

3089

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mää vaa

      Oli surkee......

    • sestäs,vai?

      PÖLÖ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1433
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      868
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe