Miten on voiko alkoholia ottaa kun imettää? Onko lasillisesta siideriä/punaviiniä haittaa? Tai jos joskus haluaa ottaa pienen hiprakan?
Alkoholi ja imetys
11
1185
Vastaukset
- asdfz<
Imetystukilistalla on tietoa asiasta ja siellä sanottiin, että jos äiti juo muutaman, vauva saa imettäessä todella vähän alkoholia jos imettää eli ei haittaa jos juo vaikka 1-3 annosta hissukseen, mutta eri asia on sitten se, että voiko lasta hoitaa jos on ottanut enemmän...itse olen juonut yhden lasillisen ja imettänyt aivan normaalisti, mutta enempää en ole uskaltanut juuri sen takia, että en halua humalassa lasta hoitaa.
- Maitoon..
ei viinilasillisella ole käytännössä mitään vaikutusta. Itse olen juonut jonkin verran enemmän kun vauva on ollut jo yöunilla, oli kylläkin aina hyvä nukkumaan eikä herännyt ennen kuin aikaisintaan aamuyöstä, jolloin pystyi taas ihan hyvin imettämään.
- = veressä
Maidossa on sama määrä ja saman verran, yhtä kauan promilleja kuin veressäkin.
- Kuinka..
= veressä kirjoitti:
Maidossa on sama määrä ja saman verran, yhtä kauan promilleja kuin veressäkin.
humalassa olet jos juot siideriä, jossa on alkoholia 0,01 % (1 promillen humala)? Kun normaalissa siiderissä alkoholia on n. 3,5 %.
Jos juot yhden siiderin ja imetät vauvaa sen jälkeen niin vauvalta otetuista verikokeista ei edes voida havaita alkoholia. Määrä on minimaalisen pieni, käytännössä olematon.
- FAS-tytön isä
Riski lapsen vammautumiselle on aina olemassa.
- ###
Minä olen pelannut varman päälle ja juonut alkoholia vain, jos olen ollut varma, etten imetä ennen kuin alkoholi on kokonaan poistunut verestäni.
- olen tehnyt.
Ihan sama täällä vaikka periaatteessa tiedäkin, että maidon promillemäärä on sama kuin verenkin.
Tuntuu vain, kun on niin huonosti "harjoitlellut" viimeisen vuoden aikana, että jo yhden siiderin tai viinilasin jälkeen on olo, että päässä humppaa. En tahdo käsitellä lasta silloin, olo on epävarma. Siksi pidän nämä asiat erillään. Ei sitä imetystä niin kauaa kestä, ettäkö siitä mitään haittaa, harmia tai vaivaa olisi.
- riskia!
Mielestani on syyta huolestua jos ei pysty olemaan lapsensa takia taysin juomatta raskausaikana ja kun vauva on pieni. Turvallista alarajaa juomiselle tai polttamiselle raskaana tai imettaessa ei ole, jos paihdetta on veressa ja se vauvaan asti paasee. Kun vauva on ihan pikkuinen eika ole viela kunnon rutiinia, kannattaa olla juomatta koska ei voi olla taysin varma milloin seuraavan kerran imettaa. Kun lapsella on jo rutiini ja han nukkuu kerrallaan lapi yon tai vaikka kuusikin tuntia, voi turvallisesti ottaa lasillisen tai kaksi viinia kun lapsi on mennyt nukkumaan. Yksi annos alkoholia sailyy veressa kaksi tuntia, kaksi annosta nelja tuntia jne. En usko etta kukaan pikkuvauvan aiti tahtoo paljon tuota enempaa ottaakaan, etta odotelkaa nyt vaan rauhassa kun lapset kasvaa. Juomaan ehditte loppuelamanne, vauva on pieni vain hetken.
- Ei kai..
missään lukenutkaan, että vauva olisi ihan pieni? Kyllähän sitä voi imettää vuoden ikään asti eikä se vauva sitten enää mikään pikkuvauva ole.
- lasi ei haittaa
Anteeksi nyt vaan, mutta jos äiti juo pari annosta alkoholia niin alkoholin määrä maidossa on suunnilleen sama mitä vauva saa päivittäisestä d-vitamiinitippalioksesta. Vaarallista? Jokainen päättäköön itse. Se on sitten eri asia jos äiti tulee jo parista lasillisesta sellaiseen hiprakkaan, että vauvan käsittely on epävarmaa. Yksi alkoholiannos silti imettäessäkään ei todellakaan aiheuta mitään haittaa. Se on vain fakta.
- maya-92
tietenkään voi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2652418Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."752396- 1201568
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis441412Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711230Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821029Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999