Karpela kimpaantui petoluvista

porvaska

7

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entinen poronsyöjä

      Olen edustaja Karpelan inhoaja, mutta tässä asiassa hän on oikeassa.

      Ilvesten metsästystä koskevan maa- ja metsätalousminieteriön tiedotteen (http://www.mmm.fi/fi/index/etusivu/tiedotteet/101101_ilveskanta.html) mukaan "Ministeriö on huolissaan paikallisten asukkaiden ilvesvastaisuuden lisääntymisestä." Heidän kannattaisi varmaan ryhtyä olemaan huolissaan myös kansalaisten metsästys- ja poronhoitovastaisuuden lisääntymisestä.

      Olen aina suhtautunut myönteisesti metsästykseen ja syönyt riistaa, mutta ilveskannan hävittäminen ja sen tueksi kerrotut perustelut saavat minut muuttamaan mieleni. Ilvesten järjettömän suureen metsästykseen ei ole mitään muita todellisia syitä, kuin metsästäjien huoli siitä, että ilvekset syövät liikaa riistaeläimiä ja poronhoitajien vaatimus saada vapaasti ampua keikkia neljällä jalalla liikkuvia.

      Omalta osaltani olen päättänyt, että poroa ei meidän perheessämme syödä ja vierailleni annan jatkossa neuvon olla syömättä poroa, koska poronhoidon suosiminen on vakava uhka ilveskannan olemassaololle.

      • lappi boikottiin

        kannattaa laittaa myöskin lapissa lomailu. Järjetöntä ja keinotekoista porotalutta ei kannatta tukea millään muotoa ennenkuin petojen raukkamainen salametsästys saadaan kuriin.


    • Korpelako?

      sen sortin ääri vihreä ja metsästyksen vastustaja että sen puheista ei kannata välittää hevon vittuakaan. Missit pysyköön peilin ääressä ja asiasta jotain tietävät aukaiskoon suunsa!!!

      • 8 pakki

        Karpelalle on aivan sama mitä vahinkoa pedot tekevät kuhan ei osu omalle kohdalle.Sen puheet on sitä luokkaa,että tulisipa pitämään peto iltoja tänne niin ymmärtäisi sekin mikä on meininki.Heh heh oli ottamassa vielä susia kasvatikseen.


      • Entinen poronsyöjä

        Periaatteessa olen samaa mieltä kanssasi, mutta kelvotonkin ihminen VOI olla oikeassa jossain asiassa. Ja tässä asiassa hän on oikeassa.


      • näytti
        Entinen poronsyöjä kirjoitti:

        Periaatteessa olen samaa mieltä kanssasi, mutta kelvotonkin ihminen VOI olla oikeassa jossain asiassa. Ja tässä asiassa hän on oikeassa.

        hyvältä anttilan bikineissä sillon joku vuosikymmen sitte.


      • maalainen999
        näytti kirjoitti:

        hyvältä anttilan bikineissä sillon joku vuosikymmen sitte.

        OLI uransa huipulla alusvaatemallina ollessaan.nyt aukoo suutaan asioista joista ei ymmärrä mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1026
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe