No init found. Try passing init=bootarg.
Busy Box v1.13.3(Ubuntu 1:1.13.3-1 Ubuntu11) built-in shell (ash)
Enter 'help' for list of built-in commands
(initramfs) _
Saako tuosta kukaan selvää, mitä pitäisi tehdä? E-kirjaimen tai shift-näppäimen painaminen ei tuota mitään tulosta. Tuo viimeinen _ viiva vilkkuu.
Busy Box v1.13.3(Ubuntu 1:1.13.3-1 Ubuntu11) built-in shell (ash)
Enter 'help' for list of built-in commands
(initramfs) _
Saako tuosta kukaan selvää, mitä pitäisi tehdä? E-kirjaimen tai shift-näppäimen painaminen ei tuota mitään tulosta. Tuo viimeinen _ viiva vilkkuu.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eipä tarvii enää tuotakaan miettiä, kun niin hyvin toimii Anttilan 300€:n Acer pöytäkone. Löytyi tulostinkin canon MP 270-versiolle ja netin kautta ihan niinkuin ubuntukin sen hakee. Hyvin näkyy myös MTV3 katsomo ilman minkäänlaista pakettienhallintaa, operasta puhumattakaan.
Roskiin menee Maxtor 160 Gt ubuntuineen päivineen, heippa.
Ja onnex olkoon.
Voin maksaa kympin siitä maxtorista ja pistän sen kuntoon. Tuollaisten lyhytjänteisten luuserien kuuluukin käytellä niitä anttilan halvimpia eisereitä ;D
Taisi pojalla olla vaan levyt väärässä järjestyksessä ja homma meni sekaisin mutta tee kuten lystäät jos se onnen suo. Toisaalta olisi voinut.. no, jääköön sanomatta.
...eihän sitä koskaan tiedä....
live-boot-fsck /dev/.. olisi voinut ratketa jo sillä.
...eihän se käynnistynyt edes asennuslevylläkään ja eikö se ole myös käynnnistyslevy? Live-boot?
Ei tuossa missään kohdassa puhuttu asennuslevystä, aloittajan viestin perusteella init-prosessia ei löydy joten joko levyosiot tai levyjärjestelmä on sekaisin.
Oletan että hän on asaentanut ubuntun kiintolevylle kun kerran sanoi että heittää roskiin Maxtorin 160Gt kiintolevyn jolla buntu on.
En ehken selittänyt tätä riittävän laajasti aiemmin.
Kun käynnistää tietokoneen, se aloittaa ensimmäisenä CD-ROM:sta. Hyvä. Siellä on ubuntun asennuslevy sisällä (10.04 LTS). Se alkaa pyörimään ja kohta ilmestyy ne tutut kuviot näytölle.
Mutta kuva jää siihen kohtaan, jossa ne viisi puna/valko pistettä siirtyy vasemmalta oikealle.
Toinen pointti oli tämä: Kun tämä asennuslevy käynnistyi silloin, kun kaikki vielä oli kunnossa, piti se CD-asema sellaista vingutusääntä (samanlaista, mitä DJ:t tekee vinyylilevyille). Nyt sitä ei enää kuulunut. Jos kiintolevy oli ehjä, olishan sen asennuslevyltä pitänyt käynnistyä?
Jotain outoa siinä oli. Minä purin sen, muttei sieltä mitään ihmeellistä löytynyt, pari vahvaa magneettia otin talteen, laakeritkin oli hyvässä kunnossa, vaikka se oli ainaskin 8 vuotta vanha, ties miten paljon käytetty. Minäkin olin asentanut ubuntun sille levylle toistakymmentä kertaa, en edes muista, monta.
No, tuo purkujuttu oli vitsi, tietenkään paljailla silmillä siitä mitään tolkkua kukaan ota.