Arne Nevanlinna: Hjalmar

alvari.raappavaara

Kyllä käy kateeksi. Papalla mittarissa jo 85 ja tekstiä pukkaa. Ja vielä kehtaa kirjotaa terävämmin kuin yksikään BB-talon nuori valopää.
Kirjan Hjalmar Jansson on pankin pikkuvirkailijaksi päätynyt, opintonsa kesken jättänyt surullisen hahmon ritari. Ritarina Hjalmar tunnetaan venäjän opiskelijoiden piirissäkin. Hjalmarin yliopisto on Richardinkadun kirjasto, josta hän tietonsa ammentaa.
Köyhyys on tehnyt Hjalmarista katuovelan, joka selviää kahviloista maksamatta, mutta luottaa kenkien kiiltävyyden voimaan. Sodassa kaatuneen isän paikkaa täyttelee Kapteeni-vaari, jolta Hjalmar ehtii oppia korttipelin jalon taidon. Pärjäten jopa junapelurin vaativassa amatissa ennen pankkiin päätymistään.
Vastavoimana luuseri Hjalmarille on saman pihan kasvatti Börje, joka pyrkyryydessään on kaikkien asioiden johtaja ja etuilija. Kasvukuviossa mielenosoitusta johtavasta taistolaispäälliköstä sijoituspankkia pyörittäväksi miljonääriksi on jotain tuttua.
Börje vie Hjalmarilta liki kaiken, naisen ensin ja lopulta myös työn. Välillä mielikuvitukseensa sekoileva Hjalmar rakentaa lopulta kostosuunnitelman, surkuhupaisan.
Juuri Hjalmarin vilkas mieli tekee kirjasta vaikeasti luokiteltavan. Veijariromaani, ehkä. Tai maagista realismia, tuota vaikeasti hallittavaa sanansolinaa. Ehkä myös hieno kuvaus sodanjälkeisestä Helsingistä, jonka tuoksuja Hjalmar kaipaa satunnaisilla maaseutumatkoillaan. Monesti Hjalmar ei poistu kaupungista. Vain käydessään esittäytymässä nuorikkonsa eversti-isälle tai etsiessään tietoa sukutaustastaan.
Oma tausta onkin Hjalmarin ongelmista suurimpia. Äiti ei paljoa kerro, Kapteeni sitäkin enemmän, mutta totuuden osuus hänen tarinoissaan lie pieni. Juuri Kapteenin tarinat laajentavat kirjan aikajanaa nykypäivästä Venäjän vallan aikaan. Tällä aikajanalla kertoja hyppii nokkelasti ja nopeasti kuin rusakko pusikossa. Lukija putoaa kyydistä monesti, kun ei pysy perillä mikä on Hjalmarin kuulemaa, kuvittelemaa tai kokemaa. Kirjan voima ja heikkous.
Sen verran kirjoittajan tyyli jää kaivelemaan, jotta edellinen kirjansa, Marie, pitää laittaa tilaukseen.
Rohkenen suositella kärsivällisille ja Forumin purkamisen muistaville.

0

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Useita puukotettu Tampereella

        Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
        Tampere
        279
        5266
      2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        60
        4872
      3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

        Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
        Puolanka
        96
        3784
      4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

        Suru vai suuri helpotus...
        Puolanka
        52
        2790
      5. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        22
        2327
      6. Meneeköhän sulla

        oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
        Ikävä
        47
        1898
      7. Koska näit kaivattusi viimeksi

        Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
        Ikävä
        119
        1819
      8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        99
        1556
      9. Tekiskö nainen mieli tavata...

        Viikonloppuna ja...?
        Ikävä
        71
        1115
      10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

        https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
        Maailman menoa
        153
        1104
      Aihe