jos juon alkoholia päivästä iltaan/yöhön asti niin herään aina keskellä yöllä monta kertaa ja mulla on nenä tukossa ja joskus herätessä on vaikea saada henkee.Tuota tulee nykyään joka kerta jostain syystä.Ennen ei tullut koskaan.Aamulla tuota ei siis ole,aamulla on normaali olo mahdollista krapulaa lukuun ottamatta.Mistähän johtunee?
Outo krapula
Krapula Pappa
8886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Et esim. kerro tupakoitko, se on varmasti yksi syy tuonkialtaisiin oireisiin. Voit myös kärsiä uniapneasta ja saada hengityskatkoksia varsinkin juopottelun jälkitilassa. Iän myötä krapulaoireet myös yleensä pahenevat, koska keho ei enää palaudu yhtä hyvin kuin nuorena. Mene lääkäriin, jos huolestunut olet.
Itse en viitsi juomis- ja krapulaoireita valitella saati mennä lääkäriin, jollei ole hätätilanne. Tiedän kuitenkin miten oireista pääsee eroon eli lopettamalla juomisen.
En polta tupakkaa.Kuorsaan aika kovaäänisesti vaikka olen normaalipainoinen.Uniapneasta en tiedä mutta itse olen sitä epäillyt että se saattaa olla.Olen siis 24vuotias mies.Joo oikeassa olet,lopettamalla juomisen se auttaa tietenkin mutta jos pahenee tilanne niin menen lääkäriin sitten.
saattaa hengitys pahasti pätkiä.
En unohda ikinä kertausharjoitusta liki 30 vuotta sitten, kun tupaan sattui kova kuorsaaja.
Helvetillinen, sanoinkuvaamaton meteli ja korskuminen heti, kun kun tyypille tuli uni pollaan.
Sen jälkeen alkoi pätkiminen, kun ei kuulunut pitkään aikaan pihaustakaan, ja perään armoton karjaisu, kun veti ilmaa palkeisiinsa kuin tukehtumassa.
Sitä koko yö...Muilla uneton.
http://www.poliklinikka.fi/?page=3991032&id=7746782
Tietoa.
"Myös alkoholin ja keskushermostoa lamaavien aineiden (esim. unilääkkeet) käyttö saattaa lisätä uniapneoiden riskiä."
Sukulaiseni yritti ensin laastareilla (apteekissa tietää) ja sitten purentakiskoilla.
Käytti myös tennispalloa teipattuna selkään kun yleensä kuorsaus on pahin selinmakuulla.
Nykyään nukkuu tuo maski päässä joka näyttää jokseenkin epämukavalta.
Miten nukut jos et ole ottanut alkoa?
Lääkärillä kannattais käydä.
Ensinnäkin kiitos vastauksista.Olen kuorsannut monta vuotta äänekkäästi joo.Pyrin nukkumaan aina jommalla kummalla kyljellä koska en saa unta yleensä jos olen selinmakuulla tai mahalleen.Tietenkin yön aikana saatan mennä selinmakuulle.
Joskus aamusin kun herään on keuhkoissa limaa(johtuu kai kursauksesta) mutta yleensä päivän mittaan ne sieltä pois kyllä tuleekin pois.
Olen lääkärille ja armeijassa sanonut tuosta mutta he vaan sanovat että se on normaalia ja plaa plaa eikä edes tutki sitä.Varsinkin armeijassa moni ihmetteli että miten "näin pienestä ihmisestä lähtee helvetinmoinen ääni" :D Moni sanonut että ei tiedä kovempaa kuorsaajaa ku minä mutta varmasti niitäkin on kai :) Mutta,seuraavan kerran kun menen lääkäriin niin otan taas vaihteeks ton puheeks kyllä.
on että tuo maski on hieman hankala aluksi, mutta sen mukanaan tuomat hyödyt kyllä korvaavat moninkertaisesti sen haitan ,joka siitä aluksi on. Sanotaanhan että kaikkeen tottuu.
Ole hyvä.
Ystävälläni oli kuulemma 20sekunnin hengityskatkoja.
Voithan samalla pyytää lääkäriltä lainaksi pef-mittarin että minkälaisia arvoja keuhkoista lähtee.
Itse puhaltelen (tupakoin) 450-550 L/Min arvoja.
Itse omistan tämän kapistuksen ja tarkka kun kalibroin sen tk:ssa.
http://www.medishop.fi/product_details.php?p=70
(menikö mainostukseksi, sorry)
Tk todellakin lainaa sen mittarin ilmaiseksikin.
Täytyy muistaa tosiaan toi pef-mittarin pyyntö seuraavalla lääkärinkäynnillä.En ole tiennykään että sen saa lainattua ilmaiseksi terveyskeskuskelta :) Ja kai sitä välillä saa olla pientä mainostusta (tarkoitan tuota linkkiä minkä pistit viestiis) :) Kiitoksia paljon vielä kerran!