Hyundai i30 cw premium

Joko on kyseinen auto jollain?
Minkälainen on tuo erikoismittaristo?
Onko autossa roiskeläpät, vai ruksasitteko lisävarustelistalta? Eli onko lisävarusteena hinnastossa noille perusmalleille vain?
181202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Huntain ostaja, ei tiedä mitä on ostanut. Ja sitten kehutaan maastataivaaseen kun ei ole edes mihin verrata tai verrataan johonkin vanhaan romuun ja sitten vedetään joku Pilttiauton huuhaa "tutkimus" esiin ja uskotaan siihen kun raamattuun. Hienoa porukkaa.

Äänestä
  • Mikäs vika Hyundaissa on ? Laita perusteluja väitteellesi niin voidaan jatkaa keskustelua.

    Äänestä


  • Saatan olla Hyundain ostaja mutta sinuun verrattuna minä olen todella onnekas sillä ÄO:ni ei ole alle 80 toisin kuin sinulla ja osaan sentään kirjoittaa toisin kuin sinä. Onneksi sinulla on vielä peruskoulu kesken jossa voit imeä oppia vai oletko jo tuhonnut viimeisetkin aivosolusi Lasolilla?

    Äänestä

  • Kyselijä. kirjoitti:

    Mikäs vika Hyundaissa on ? Laita perusteluja väitteellesi niin voidaan jatkaa keskustelua.

    enemmän näyttää olevan vikaa ostajassa joka ei tiedä mitä on ostanut tai ei itse osaa päättää minkä värin haluaa. Onko pitkä "hyvä" takuu sokaissut mielen?

    Äänestä

  • perustellen kirjoitti:

    enemmän näyttää olevan vikaa ostajassa joka ei tiedä mitä on ostanut tai ei itse osaa päättää minkä värin haluaa. Onko pitkä "hyvä" takuu sokaissut mielen?

    Näitä katkeria ihmisiä Suomen maassa riittää, kun epäilevät kaikkea heille uutta lisäksi pelkäävät naapurin/ystäväpiirin reaktioita jos vaihtaa sen tutun harmaan autonsa johonkin uuteen merkkiin. Ts. omaa päätä ei käytetä lainkaan vaan eletään täysin niin miten muut haluavat!!

    Äänestä

  • Jakke U kirjoitti:

    Näitä katkeria ihmisiä Suomen maassa riittää, kun epäilevät kaikkea heille uutta lisäksi pelkäävät naapurin/ystäväpiirin reaktioita jos vaihtaa sen tutun harmaan autonsa johonkin uuteen merkkiin. Ts. omaa päätä ei käytetä lainkaan vaan eletään täysin niin miten muut haluavat!!

    Niinkuin se ei vielä riittäisi että ne poltti Rovaniemen, myivät ilmaa (Soneran umms-kaupat) Suomalaisille 4 miljardilla kokonaiskulujen ollessa n.6 miljardia, vielä lisäksi pitäisi pelastaa saksalaispankit niitten Kreikka, Irlanti jne. sijoitus-seikkaluitten jälkeen. Oma autoni tulee olemaan nyt ja tulevaisuudessa jokin muu kuin saksalainen.

    Äänestä

Minulla on ko. auto ollut reilun kuukauden ja vajaat 2000 km omistuksessa. Premium-varusteluun kuuluu vakiona roiskeläpät, jotka kyllä meidän olosuhteissamme ovat hyvät olemassa. Samoin vakiona on täysikokoinen vararengas työkaluineen, joka useimmissa autoissa nykyään on lisävaruste jostain syystä. Tai syy on tietysti, että halutaan rahastaa erikseen. Kumimatot, tavaratilan verkko yms. tulevat myös vakiona, jotka nekään eivät kuulu kaikissa nykykärryissä ilman muuta varusteisiin.

Mittaristo on sinisävyinen ja hyvin selkeä. Käy katsomasa liikkeessä, niin näet parhaiten. Premiumin hintalisä oli niin pieni, että minusta se kannatti maksaa. Itse en tarvinnut kuin koirakalterin lisävarusteena tähän varustetasoon. Se toki on henkilökohtaista mitä kukakin katsoo tarvitsevansa, eikä siitä minun mielestäni kannata edes kiistellä. Ja aina mukaan tulee jotain sellaistakin mitä ei tarvitse. Kuten minulla ei juuri ole käyttöä 2 valaistulle meikkipeilille. Voihan se olla, että autoni seuraava omistaja on niistä kovinkin onnellinen. Ostavathan naisetki autoja.

Kokonaisuutena Premium-varusteltu Hyundai i30 Wagon on erittäin edullinen auto ja rahalle saa siihen hintaan paljon vastinetta. Vastaavalla varustetasolla melkeinpä mikä tahansa farkku on huomattavasti kalliimpi. Esimerkiksi VW Golfin farmareista olisi tuohon samaan hintaan irroonnut vain pari halvinta karvalakkimallia.

Aika näyttää miten Hyundai kestää, mutta onhan siinä vielä se 5 vuoden takuu turvana. Ja ainakin broidin Matrix on toiminut moitteitta jo 5 vuotta. Ja raporttien mukaan Hyundain laatu on vielä parantunut selkeästi parin viime vuoden aikana. Uusien nykyautojen erot ominaisuuksissa ovat niin marginaalisia, että juuri tuo luotettavuus ja varustelutaso suhteessa hintaan ovat minulle ratkaisevia. Kun ostin ensimmäisen autoni 70-luvulla, niin silloin niitä eroja oikeasti oli automallien välillä, mutta nykyään pikkuautotkin ovat jo varsin hyviä ja vakaita ajaa ja varusteissakin löytyy. Ne ovat vain pienempiä kooltaan.

Tietysti, jos hakee statusta tms., niin sitten puhutaan ihan eri autoista. Mutta se on sitten niin henkilökohtaista mitä auto kenellekin merkitsee. ja miten paljon siihen haluaa rahaa upottaa.

Äänestä

Joko tähän malliin saa xenonit? Minulla tulee matkattua paljon pimeillä maanteillä, ja kaipaan valoa tielle. Nykyisessä on tuplaxenonit, eikä niistä raaskisi luopua.

Äänestä

Ihan oikea PREMIUM !!!

Äänestä

Hyvä auto ja loistavilla varusteilla eikä hintakaan päätä huimaa.. Tällä autolla lisäksi tarkenee kovillakin pakkasilla on hyvä ajaa ja pitkä takuu luo turvallisuuden tunnetta.

Äänestä

bensa syöpön kärryn?

Äänestä
  • joka olisi nykyaikaisella ulkonäöllä ja varsinkin tekniikalla.

    Äänestä

ja jätä se kottero sinne muiden harmiksi,pääset vähemmälllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyssäri?? kirjoitti:

Joko on kyseinen auto jollain?
Minkälainen on tuo erikoismittaristo?
Onko autossa roiskeläpät, vai ruksasitteko lisävarustelistalta? Eli onko lisävarusteena hinnastossa noille perusmalleille vain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu