surullinen minäkin

Adoptio äiti

Minulla on aikuinen adoptiotytär jota rakastan tosi paljon. Puhumme puhelimessa ja olemme muutenkin mielestämme hyvissä väleissä. Hän on joskus murrosiässä sanonut minulle "et sinä ole minun äiti". Niin lapselliselta kun se tuntuukin niin minä kannan sitä asiaa mielessäni edelleen. Tyttäreni ei ole koskaan muistanut minua muuten kuin kouluikäisenä kortilla. Nyt aikuisena hän sanoo ei ole rahaa, sillä opiskelut vievät kaiken rahan. Voi miten ilahtuisin jos hän edes jollakin tavalla muistaisi. Katsotaan miten käy? Lapsellista tämä tietenkin minulta on mutta asia painaa minua silti jotenkin.

3

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm

      Mä itse olen kasvattilapsi ja erittäin hyvissä väleissä "äitini" kanssa. Tuli pala kurkkuun, kun luin sun viestiäsi ja mietin, josko hänestäkin on tuntunut kaikki nämä äitienpäivät samanlaiselta, kun sinusta. En vain jotenkin osaa muistaa häntä äitienpäivänä, juuri sen vuoksi, ku hän ei ole oikea äitini. Se tuntuu jotenkin hassulta, nololta tms. Tosi vaikea selittää. Niin tärkeä ihminen kun hän minulle onkin, tuo päivä on jotenkin hankala.
      Hänellä itsellään ei ole omia lapsia, ja olen sitäkin miettinyt, että tuo äitienpäivä voi hällekin olla vaikea. Jokapaikassa hössötetään äideistä ja juhlista. Ehkä enemmän pitäisi korostaa myös kasvattiäitien ja emojen merkitystä!!
      Jospa minunkin rohkeasti pitäisi muistaa häntä huomenna ja toivoa, että hän siitä ilostuu. Toivottavasti saat sinäkin oman äitienpäivätoivotuksesi!

    • Eräs äiti

      Jokaisella on omat tiensä kuljettava,
      mutkaiset ja kivisetkin,
      ja omat läksyt opittava
      vaikeat ja kipeätkin.
      Jos on ystävä, joka ymmärtää,
      se taakkaa paljon keventää.

      Tämän Marleena Ansion runon sanoin toivon sinulle kaikesta huolimatta Hyvää Äitienpäivää!
      Ehkä asia on niin kuin nimimerkki minä kirjoittaa, eli tämä päivä on vaikea asia myös adoptiotyttärellesi.
      Luulen, että tyttäresi ymmärtää Äitienpäivän merkityksen, kun hänestä itsestään tulee äiti.

    • Adoptio äiti

      Sain tekstiviestin "hyvää ja aurinkoista äitienpäivää". Hyvä sekin. Kiitos vastanneille, kirjoitukset avasi hiukan asiaa tyttärenkin kannalta. Koska itselle lapsettomuus on suuri tuska ja tyttäreni tietää sen, niin ehkä minä olen itse omalla käytökselläni aiheuttanut tilanteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      5540
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4234
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      87
      1818
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1415
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1117
    6. 47
      1112
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      126
      959
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      45
      792
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      733
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      38
      682
    Aihe