BB talo on tieteellinen koe.

alamaK

Tosiasiassa BB talo( vai mikä se oli, en ole seurannut) on tieteellinen koe, jolla tutkitaan ihmisten moraalisia kantoja ja niiden muutoksia. Talon asukkaat ovat oikeita ihmisiä ja toimivat aidosti niinkuin toimivat, mutta puitteet ovat tiedemiesten laatimia ja he ovelasti "tönivät" asukkaita haluttuihin suuntiin.
Nettikeskusteluista ym:sta sitten saadaan dataa tieteellisten tutkimusten materiaaliksi.
Kun ilmaiset myönteisen tai kielteisen kantasi jonkun BBtalon asukkaan toimista, olet mukana tutkimuksessa, jolla tutkitaan moraalisten mielipiteiden muutoksia.

Vaikka näin ei olisikaan nyt, tulevaisuudessa ihmiset voivat olla kiinnostuneita tämänpäivän henkisestä ilmapiiristä, sen tutkimiseen BB materiaali voi olla hyvä lähde. Viihdeohjelmana se on (minusta) vastenmielinen, mutta "aikakoneena" tulevaisuuden ihmisille lupaavan oloinen.

7

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Edelzan

      En käsitä miten peruuttamattomasti "olen teini" asentoon jumittuneilla aivoilla varustettujen pissiliisojen ja pissipetrien ähellyksestä ja öhellyksestä viinan kanssa tai ilman saadaan minkään sortin tieteellistä koetta keskimääräisen ihmisen puhumattakaan fiksun ihmisen käytöksestä.

      Sitä paitsi ei BB-talossa ole "henkistä" ilmapiiriä. Pelkkää pintaa, fyysisyyttä ja paskan jauhantaa.

      • alamaK

        Tulevaisuus on meiltä salattu, emme voi tietää mitä tietoa tulevaisuuden ihminen meistä kaipaa. Mikä on tänään roskaa, voi huomenna olla kultaa ja päinvastoin. Shakespearekin tekin näytelmänsä markkinatoreille, alhaisimmalle rahvaalle, usein humalaisille. Hän teki kansantaidetta, kaupallista ja mielessään yleisön toiveet. Siksi ne näytelmät on tupattu täyteen skandaaleja, insestiä, juonitteluja ja murhia, kaikkea mikä meni kansaan ja piti sen mielenkiinnon yllä näytelmän loppuun asti. Se oli aikansa Kauniit ja rohkeat. Silti ja juuri siksi ne näytelmät sisältävät syvästi puhuttelevaa asiaa.

        Kulttuuri sisältää kaiken, myös pinnallisuuden, fyysisyyden ja paskan jauhannan. Yhtäkkiä sieltä saattaa nousta jotain, joka selittää koko maailman, kuin oikeaan osunut nuotti jazzsoolossa.

        Amerikkalainen musta musiikkikin syntyi alhaisimman väestönosan, mustien orjien keskuudessa. Siitä syntyi ainoa uuden kulttuurin muoto, mitä amerikka on tähänmennessä luonut. Uusi kulttuuri nousee matalalta.


    • Suolaista ja makeaa

      Missä mielessä? Ihmiset ovat aina olleet samansuuntaisesti käyttäytyviä olentoja, kun heidät pannaan kauaksi siviilisaatiosta, jossa elävät. Samansuuntaista "irtautumista" tapahtuu jo 10 vrk aikana, kun ihminen esim. vaeltaa jossain Lapissa, tai on leirielämässä suppean porukan kanssa.

      Henkisestä ilmapiiristä en sentään menisi mitään sanomaan, koska tässä on kyse monenlaisista sivuvaikutuksista, lähinnä rahapelistä. Onneksi siitä ei puhuta, vain ajatellaan kuin lauantai-illan huumassa Lotto arvontaa, jospa se nyt kolahtaisi kohdalleni.

      Sosiaalinen käyttäytyminen on kiintoisaa ihan sellaisenaan, se on luovempaa, koska ei voi passivoitua toisten ohjaukseen. Joku kuitenkin sanoo miettineensä itseään toiselta kantilta, mikä sinänsä on positiivista.

      Vaan - melko pian ihminen menee, palattuaan kotiinsa, omiin uomiinsa ja moni hyväkin päätös hautautuu muistamattomuuteen.

      Ikäihmisenä tätä katsoo "vanhalla silmällä", eikä todellakaan voi sanoa muuta, kuin sen, että ihminen ei ole ainakaan minun elinaikanani käytöstään kovin paljoa muuttanut.

      Toivoisi virikkeellisempää tekemistä, jonkun tupakan hakeminen ei sitä ole, vaikka se kuinka meitä voikin huvittaa.

    • Anonyymi

      onko heidillä ja reeolla suhde .kyllä nuoret tytöt haluu olla reeon ikäisen kans hyi heidi hae poika kaveri oot 20 vielä .

      • Anonyymi

        Ystävyyssuhteesta on kyse.


    • Anonyymi

      kyllä heidi pelaa voitti viis kympisen miehen mitä aviovaimo sanoo .

    • Anonyymi

      Ymmärsin että tuolla mokian tiloissa on ollut sänkyjä, ja ville on pyytänyt jotain pientä tyttöä koemakaamaan sitä. Se oli mennyt, ja ville oli puhunut ikuisesta kadotuksesta, samalla työntäen sormet pienen tytön sisään. Sillä tytöllä oli reddit kirjoiutus tästä. Tämä oli kuulemma ennen BB tä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      23
      5098
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      62
      3022
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2910
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2821
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      18
      1597
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1570
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1516
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      409
      1221
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1110
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      216
      988
    Aihe