Terve, tiedän että tämä on Audi-palsta, mutta siitäkin huolimatta haluaisin kuulla mielipiteitä autojen A6:sen ja BMW 525:sen hyvistä ja huonoista puolista. Olisiko 3,0 l TDI hyvä valinta Audin moottoriksi? Väännön pitäisi olla kohdallaan ennakkotietojen mukaan.
Huomasin myös tätä palstaa lukiessani, että Audeissa vikoja tuntuisi olevan reilun puoleisesti. Pitääkö paikkaansa? Onko BMW yleisesti ottaen luotettavampi?
Ja viimeisenä kysymyksenä, Audin kotisivuilla sanotaan että uusi A6 tulee Suomeen toukokuussa. Onko niitä jo liikkeissä koeajettavina vai tarkoittaako toukokuu käytännössä toukokuun viimeistä päivää?
Huomasin myös tätä palstaa lukiessani, että Audeissa vikoja tuntuisi olevan reilun puoleisesti. Pitääkö paikkaansa? Onko BMW yleisesti ottaen luotettavampi?
Ja viimeisenä kysymyksenä, Audin kotisivuilla sanotaan että uusi A6 tulee Suomeen toukokuussa. Onko niitä jo liikkeissä koeajettavina vai tarkoittaako toukokuu käytännössä toukokuun viimeistä päivää?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Bemun 525 ei ole vertailukelpoinen. Mitään kokemuksiahan ei minulla näistä autoista ole. Suosittelisin kuitenkin vertaamaan uutta A6 ja
530 sarjaa :)
Lue testejä netistä vaikka, yleensä vertailut on näiden välillä:
BMW 530d, AUDI A6 3.0 TDI quattro ja MB E 320 CDI
(bensakoneista ei vielä ole tullut vertailuja vastaan..)
Tässä muutama linkki kielitaitoiselle:
http://www2.rs6.com/forum/showthread.php?s=0688ef7444f5d4e83d7e8deacb25d814&threadid=3879
http://www.automotorundsport.de/d/58831
http://sportbilen.se/reportage.php?id=253
Toivotaan nyt että pääsee koeajamaan uutta kutosta ennen kesäkuuta :)
linkki dieseleiden vertailuun tässä:
http://www.auto-motor-und-sport.de/d/58831/d_ams_vtest_wertung
eli 530d hakkasi audin niukasti ja mb:n selvästi. osta se.
...kesäkelillä bmw voitti pisteellä audin. Mitenhän talvella olisi käynyt ?
nelivetoa niin kuin mä en niin osta bemu- paras ajaa, aika näyttää onko yhtä luotettava kuin e39 kun elektroniikkka on tullut niin paljon lisää kuten muillakin merkeillä, bmw on ollut aina erittäin luotettava paljon ajettunakin,-itsellä kokemusta e34 535iistä 450tonnia ajettuna kertaakaan avaamattomalla 3.5 bensa suorakuus-tekniikalla eikä löydy pahaa sanottavaa se oli edelleen teknisesti täysissä voimissaan ja erittäin luotettava - tietenkin säännöllisesti huollettuna!
että bemari ois parempi ajaa ku audi...just oli tuulilasin testissäki E60 potee suuntavakavuus ongelmia.Audi on joka testissä ajoominaisuuksiltaan yksinkertaisesti paras ja ku talvi tulee niin ei puhuta asiasta ees samalla viikolla.
Jos tyytyy TM:n ja Tuulilasin testeihin, niin Audin ajettavuutta kehutaan. Mutta luepa mm. brittiläisten Carin ja evon mielipiteitä asiasta. Audin tunnoton ohjaus on jo pitkään saanut haukkuja ja estänyt merkin tehokkaampienkin mallien kapuamisen todellisten ajajien autojen kastiin.
Tottakai tässä tullaan siihen, mitä ajettavuudella tarkoitetaan. Nuo englantilaisjulkaisut painottavat ohjauksen tunnokkuutta ja ajamisen hauskuutta mutkapätkillä, toisen mielestä hyvä ajettavuus tulee esiin moottoritiellä.
Väite, että Audi olisi yksiselitteisesti paras on paskapuhetta.
Makuasioita tietenkin, mutta MB on luokassaan parhaimman näköinen, Audikin menettelee, mutta tuo uus Bemari on ihan P***eestä!
Sama juttu sisätilojen muotoilussa - BMW:n esim. kojelaudan muotoilu ei mun silmään istu.
Mun mielestä se on todella hyvän näköinen varsinkin jos vertaa audin pullataikina-mössö-muotoiluun!
on tietenkin on parempi ostaisin itsekkin jos ois tarpeeksi pörssissä painetta
..on automaailman viimeisiä aitoja asioita, siis sellaisia jossa ei ole kloonattua tekniikkaa kuorien alla. Jos haluat todellisen premium-auton, jossa on luonnetta ja omaleimaisuutta, osta BMW. Jos sinulle riittää konsensustekniikka ja VW/Skoda parilla ylimääräisellä kromilistalla, osta Audi.
Hassu juttu muuten, Audia pidetään niin kovasti hienona ja ainutlaatuisena automerkkinä.. silti se ei kuulu vaatimattomaan joukkoon, johon kuuluu esim. Aston Martin, Ferrari, Maserati, BMW, Mercedes, Lexus, Jaguar yms. Miksei kuulu vai? Takavedon puute. Se pudottaa Audin tästä porukasta Skodan viereen, karvalakkiryhmään.
Audilla ei käytetä skodan, seatin tai vw:n teknologiaa, vaan skodat, seatit ja vw käyttävät audin tekniikkaa. Milloinkahan bmw saisi markkinoille toimivan nelivedon tai portaattoman automaattilaatikon joka kiihtyy paremmin kuin manuaali ja kuluttaa vielä vähemmän menovettä?
..On sellainen, joka automaattina kiihtyy paremmin kuin manuaali ja vie vielä vähemmän menovettä? Näin äkkiseltään audin sivuilta A6:sia katsottuna, ei sellaisia montaa ollut... Ett' joo... Volkkari =D
on se joka jo 90luvun alussa saavutti monilla automaattimalleilla hieman paremman tai saman kiihtyvyyden kuin manulla!
..siirtyy häntä koipien välissä takavetoon seuraavan sukupolven malleissaan. Tarvinneeko sanoa enää enempää? Itsekin ovat tajunneet, että jotain on pielessä. Nostan Audin välittömästi laatumerkkien joukkoon, jahka autoissa on takaveto TAI quattro ja samaa tekniikkaa (tarkoitan moottoreita, vaihteistoja, pohjalevyjä, ylipäänsä kaikkea) EI löydy enää Skodasta, Seatista ja VW:stä. Laatua ei luoda "synergialla".
auton pitäis olla takaveto????? eihän niillä pääse sohjokelissä kärry perässä mihinkään vaikka ois kuinka sutimisen esto. tulevaisuus on nelivedon ja audi on siinä edelläkäviä, ensimmäinen quattro tuli jo 20 vuotta sitten. uuden a6 mallin kaikki lanseerausmallit on quattroja.
Audi sitten siirtyy tulevassa A4 takavetoon. Siinä sulle viikonlopuks miettimistä...
...enempi vastinetta rahoille. autot suunnilleen saman hintaisia, mutta audissa neliveto ja vääntöä 450 nm(rajoitettu). olen ajanut tollasta 3 litrasta tdi audia 6 vaihteisella automaatilla ja olipahan namu peli..
Mitä tossa väännössä nyt oli?