pelottavia pakkoajatuksia, mistä apua?

tyttö-93,

Minulla on ollut jo kesästä asti pakkoajatuksia milloin mistäkin välillä iltaisin, yhdessä vaiheessa minulla oli pakkoajatuksien aiheena kannibalismi eli pelkäsin että tulen kannibaaliksi ja sekoan ja syön jonkun muun ihmisen. Tämä aihe kuitenkin vaihtui pois viime kesän jälkeen. Nyt olen työharjoittelussa sairaalassa, olin pari päivää patologia-puolella eli siellä missä paloitellaan kaiken maailman munuaisia ym. Minua ei nämä näytteet ja niiden paloittelu ällöttäneet yhtään ja rupesin miettimään olenko normaali kun minua ei edes ällötä. Sitten työpäivän päätteeksi alkoivat nämä kannibaali pakkoajatukset taas, ilmeisesti sen takia että olin katsonut näiden näytteiden paloittelua koko päivän. Aloin ajattelemaan että minun tekee mieli syödä näytteitä ja aloin pelkäämään itseäni ja miettimään miten edes voin ajatella tuollaista, hyi sentään! Olen vasta 17 vuotias.
Pitäisikö minun hakea apua näihin pakkoajatuksiin? Mitä mieltä olette?

6

1485

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ukkopukkokukko

      Voi olla vaikea löytää hyvää,asiaan perehtynyttä terapeuttia.Pakkoajatukset ovat vaarattomia.Tyypillistä niille on juuri tuo iljettävyys ja pelottavuus.Mitä enemmän kiellät itseäsi ajattelemasta niitä ja mitä enemmän pelkäät niitä,sitä voimakkaammiksi ne käy.Tähän on olemassa yksinkertainen ajatusleikki,pyri olemaan viisi minuuttia ehdottomasti ajattelematta esim punaista kissaa.Saat ajatella ihan mitä muuta tahansa mutta yritä kaikkesi olla ajattelematta tuota kissaa,niin on lähes mahdotonta olla ajattelematta juuri mitään muuta kuin tuota pirun punaista kissaa.Pakkoajatuksissa ongelman muodostaa ajatusten torjumisen lisäksi niiden aiheuttama voimakas pelkotunnereaktio,joka liimaa ajatukset vielä voimakkaammin pakkoajatukseen.......ja sitä kautta ajatusten torjuntayritykset voimistuu ja kierre on valmis.Tällöoin ihminen ahdistuu ja kääntyy sisäänpäin.

      Pitää muistaa vielä,että pakkoajatusvaivaiset kuuluu nimenomaan siihen ryhmään,joka on kiltii,eikä vahingoita itseä tai muita.

      Voit käydä kirjastossa selaamassa Viktor Franklinin ja Elisabeth Lukaksen kirjojen sisällysluetteloja ja lainata ne,mitkä itteasi kiinnostaa.

      • Mulllakin ollu pakkoajatuksia. Välillä tarkkailen itseeni niin paljon että melkein sekoon. Milloin hengitystä, välillä sitä millä volyymilla puhun, välillä silmien räpyttelyä... Kaikkia mahdollista enkä silloin pysty keskittymään mihinkään muuhun. Mulla on kyllä todettu skitsofrenia, mutta en tiä johtuuko ajatukset siitä. Oon ollut tässä vähän aikaa masentunut. Syön kyllä mielialalääkkeitä mutta vasta niin vähän aikaa ettei oo vielä kerennyt vaikuttaan. Mun elämä tuntuu olevan muutenkin aika sekaisin kun pelkään sosiaalisia tilanteita, enkä sen takia oo pystynyt meneen kouluun. Itsetuhosia ajatuksia on ollut aika paljon. Pitäsköhän hakeutua taas laitoshoitoon?


    • 12344321

      Nappaa kuule maksa kainaloon ja tee makoisia pihvejä tai jouluksi maksalaatikkoa. Sisäelimet ovat kuulemma terveellisiä eikä ne kuoleet kaipaa elimiään. Säästät sievoisen summan siirtymällä atkins ruokavalioon kun syöt ns kuormasta :D

      PS: Älä ota elämää liian vakavasti.

      • ,,,,

        Älä pilkkaa toisen kipuja. Viestisi osoittaa ettei sinulla ole ymmärrystä psyyken häiriöistä, jotka on asianomaisille tosi vaikeita Ja huom. ei voi koskaan tietää, milloin omassa elämässä tulee eteen asia, johon kaipaisi tukea, se voi tulla sinullekin ja silloin et taatusti halua tällaisia viestejä mitä itse nyt laitoit liikkeelle.


      • Anonyymi

        Yööööök


    • tiedäntästäpaljon

      Se on totta, että hyvät terapeutit ovat harvassa.
      Minä olen kärsinyt pakko-oireista 5-vuotiaasta asti ja vasta 16-vuotiaana sain apua.
      Nyt olen 23 ja vieläkin kärsin pakkoajatuksista aika ajoin, mutta oloa helpottaa paljon tieto siitä, että näiden aiheuttaja on sairaus, enkä ole huonompi kuin muut. Ja ahdistuksen pystyy paremmin ulkoistaa, kun voi ajatella esim "taas tämä helkutin neuroosi syöttää mulle ajatuksia"

      Minulla menee usein vielä siihen pisteeseen, että alan miettiä sitten, että "jaa,laitan neuroosin piikkiin omat sairaat ajatukseni ja oon oikeasti tulossa hulluksi".

      Tää on äärimmäisen kuluttavaa, jos ei saa tukea. Hae apua, ennenkuin ahdistuut lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      372
      1692
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      131
      1226
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      150
      1142
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      964
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      852
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      631
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      621
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      113
      544
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      20
      533
    Aihe