Tuleeko notkahdus?

"Kreikan budjettivaje arvioituakin pahempi."

Aiheuttaako tämä Kauppalehden uutinen taas syvän pörssinotkahduksen, niin kuin kävi viime keväänä?
8569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eikä siinä kaikki. Oman mausteensa soppaan heittävät vielä Espanja, Portugali ja Irlanti. Että kyllä kannatti liittyä EU:hun. Äkkiä rahat pois pörssistä!

Äänestä
  • Ruotsin valtio myymässä kaiken Nordea omistuksensa ja syy on selvä.Luittte uutisen,jotta suomalaisilla panleilla 911miljoonan saatavat Irlannista.Ainoa vaan,jotta lehti sekoittaa suomalaiset ja suomessa toimivat pankit.Suomessa ei ole kuin OP ja Paikallissäästöpankit suomalaisia Sampo Tanskalainen ja Nordea hurri pankki.Nordealla on muuten saatavia 734,65miljoonaa Irlannista.OP=56,34miljoonaa ja Ålandsbankken 11,56miljoonaa ja loppu menee Sammon ja tanskalaisten tappioksi.
    Arvata saattaa Miten Nordean käy kohta.Ei kannata,kuin myydä ja äkkiä ne osakkeet pois ja siirtää säästöt suomalaiseen pankkiin.

    Äänestä

Nousukauden jälkeen on tullut aina laskukausi. Kysymys on vain siitä, milloin. Ei välttämättä tämän rahakriisin takia, mutta syy löytyy aina silloin kun kurssit ovat nousseet kohtuuttoman korkealle. Nousua on takana kohta kaksi vuotta. Onko huippu tänään vai vasta kahden vuoden päästä, siinä sitä miettimistä riittääkin.

Äänestä
  • Tähän asti sykli on ollut keskim. seitsemän vuotta. Tämä EU-touhu on kyllä tehnyt homman tosi vaikesti ennustettavaksi. Voi hyvinkin olla, että nousu loppuu nyt tähän kahteen vuoteen. Otan kuitenkin riskin ja luotan edelleen tuohon seitsemään vuoteen, meni sitten persielleen tai ei. Tuleehan niitä junia sitten taas muutaman vuoden päästä.

    Äänestä

No niin, nyt on taas pörssikurssit rajussa laskussa sen jälkeen kun tuli tieto, että muut EU-maat, Suomi muiden mukana, alkavat pumpata rahaa Irlannin pelastamiseksi.

Voi perkele, on tämä varsinaista touhua!

Äänestä
  • Pörssit nousee ja laskee samaan aikaan ympäri maailmaa. Asiaan ei EU vaikuta. Ilman EU:ta romahdus olisi jyrkempi ja syvempi.

    Äänestä

harrastaa sen verran pilkun viilausta, että siinä vaiheessa kun uutinen on Kauppalehdessä, se on vanhaa tietoa. Markkinat ovat jo huomioineet sen ;-)

Äänestä
  • jos euro romahtaa ja menettää arvonsa, on rahat paljon paremmassa turvassa osakkeissa kuin tilillä. Iso inflaatio syö rahat tililtä mutta osakkeet mukautuvat rahan arvoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-toivotonta- kirjoitti:

"Kreikan budjettivaje arvioituakin pahempi."

Aiheuttaako tämä Kauppalehden uutinen taas syvän pörssinotkahduksen, niin kuin kävi viime keväänä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu