Yhteinen asuntolaina vai 2 erillistä?

yksin vai kaksin

Turvallisuutta mietin asuntolainassa...
...jos ostaisin poikaystävän kanssa asunnon (joka silloin muuttuisi avopuolisoksiko vai vasta kihlauksessa?)
niin kannattaako ottaa 1 laina ja kummatkin velallisiksi siihen ( takaajat) vai jakaa laina puoliksi eli molemmille omat ?
Mieleeni kun tuli ajatus että jos tulee paha ryppy rakkauteen ja toinen heittäytyisikin
v-mäiseksi eikä suostu maksamaan enää penniäkään mutta ei myöskään myymään omaa osaansa
niin eikö olisi turvallisempaa ottaa 2 erillistä lainaa siis molemmille oma ?

3

1031

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tane

      Tärkeintä on merkitä asuto molempien nimiin. Kun asunto omistetaan puoliksi, niin toisen on erotilanteessa lunastettava toisen osuus tai asunto menee myyntiin. Mikäli asunto merkitään vain toisen nimiin on hän asunnon omistaja huolimatta siitä kuka lainat on maksanut.

      Mitenkähän pankki suhtautuisi lainan jakoon, kun asunto olisi kuitenkin lainan vakuutena.

      • yksin vai kaksin

        :oI mutta entäpä jos toinen ei suostukaan luovuttamaan/myymään omaa puoliskoaan eikä myöskään ostamaan mutta häipyy maisemista.
        Laina jää silloin vain toisen hartioille ja toinen omistaa silti puolet ?
        Jos on naimisissa niin luulisi että sen voisi jotenkin riitauttaa kun hakee samalla eroa mutta nykyään paljon myös pariskuntia ostaa asuntoja kahestaan vaikkei ole edes kihloissa.


      • Maanmittari
        yksin vai kaksin kirjoitti:

        :oI mutta entäpä jos toinen ei suostukaan luovuttamaan/myymään omaa puoliskoaan eikä myöskään ostamaan mutta häipyy maisemista.
        Laina jää silloin vain toisen hartioille ja toinen omistaa silti puolet ?
        Jos on naimisissa niin luulisi että sen voisi jotenkin riitauttaa kun hakee samalla eroa mutta nykyään paljon myös pariskuntia ostaa asuntoja kahestaan vaikkei ole edes kihloissa.

        Yhteiomistussuhteissa vaikka sinänsä yhteisomistuksessa olevaa esinettä koskevat päätökset on tehtävä yksimielisesti niin kuitenkin yksikin yhteisomistaja yksin voi aina vaatia ja saada osuutensa erotetuksi esineestä (eli tässä tapauksessa asunnosta)

        Mikäli toinen ei suostu myyntii vaan häipyy maisemista niin jäljelle jäänyt omistaja voi vaatia oikeudelta osuuden erottamista niin että oikeus myy asunnon (jos siis yhteisomistajien sopumyyntiä ei saada aikaiseksi) ja saa tämän jälkeen puolet myydyn asunnon kauppahinnasta. Loppu jää sitten toiselle omistajalle.

        Jos häntä ei saada kiinni talletetaan yhteisomistussumma lääninhallitukseen hänen osaltaan. (ainakin lunastuksissa lunastuskorvaus talletetaan lääninhallitukseen jos korvausten saajaa ei saada kiinni, kai se pätee yhteisomistussuhteiden purkuun kun oikeus myy yhteisomistuksen kohteen.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2149
    2. 121
      1455
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      335
      1248
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1190
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1165
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1161
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1149
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1099
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      967
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      98
      965
    Aihe