Entisellä tyttöystävälläni on kaksisuuntainen mielialahäiriö, jota on aina pidetty pelkkänä masennuksena. Hän on kuitenkin kärsinyt jo pelkästään masennuksesta 11 vuotta. En havainnut sairautta, kun nyt jälkeenpäin 3kk eron jälkeen. Hän ei ole koko 11 vuoden aikana saanut minkäänlaista hoitoa ja vasta suhteemme loppu puolella hän alkoi syömään masennuslääkettä.
No se ei vaikuttanut häneen ihan toivotulla tavalla. Hänelle tuli aluksi hypomania, joka paheni maniaksi. Sen jälkeen sekajakso, jonka aikana hän yritti tappaa itsensä masennuslääkkeiden yliannostuksella ja alkoholilla. Eihän niihin onneksi kuole, mutta hänelle tuli kuitenkin serotiinisyndrooma, jonka jälkeen ei ollut enää tunteita minua kohtaan.
Halusi kuitenkin olla minun kanssa yhdessä, vaikka puhuikin jatkuvasti siihen sävyyn, ettei olla enää yhdessä. Mania paheni ja hän oli kokoajan vaan vähemmän ja vähemmän oma itsensä. Lopulta erosi, koska vihasi ja koska hänellä ei ollut enää tunteita. Tajusin, ettei hän ole oma itsensä, mutta kukaan ei uskonut.
Hänellä on nyt uusi poikaystävä ja hän syö tällä hetkellä vain masennuslääkettä ja täysin samat oireet on, kun oli meidänkin aikana. En edes tiedä missä hän nykyään asuu, kun on muuttanut poikaystävänsä kanssa yhteen. Oma äitikin vaan sanoo puhu tämän sairaan ihmisen kanssa ja jätä mut rauhaan.
Miten saada läheiset uskomaan?
_Auttaja_
2
751
Vastaukset
- pharmakos
Lääkkeet aiheutti oireet. Tyttö tervehtyy jos lopettaa kaikki lääkkeet.
- hmmm.....
elää omaa elämäänsä uuden poikaystävänsä kanssa ja jatka sinä omaa elämääsi.
Kirjoitat tätä samaa asiaa tänne vähän väliä....miksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1992617
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1152301En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761638Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911139- 471058
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va491043- 99971
- 46783
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6783- 102737