Entinen kiusattu

Kryptonite*

Heih! Olen entinen koulukiusattu 90-luvulta, löytyykö täältä muita kohtalotovereita? Miten teillä menee, mikä tuottaa hankaluuksia ja mikä puolestaan sujuu paremmin? Mistä olette ammentaneet voimia huonoilla hetkillä ja miten olette onnistuneet kehittymään ihmisinä? Pahinta tai haavoittavinta kiusaaminen oli omalla kohdallani yläasteen aikana, lukiossa kaikki rauhoittui ja se olikin jonkinlaista harmaata "jälkiaikaa", jolloin ei vielä täysin tajunnut kiusaamisen aiheuttamia sosiaalisia seurauksia, laajempaa kokonaisuutta. Lukiossa myös nopea opiskelutahti peitti alleen monia asioita sekä lisäsi sosiaalista rajoittuneisuutta. Nykyinen tilanteeni ei ole mikään paras mahdollinen, mutta ei sitä voi sanoa äärimmäisen huonoksikaan. Itseluottamus on yhä osin hataralla pohjalla, läheisempiä ystäviä on niukasti ja sosiaalisissa tilanteissa voi tehdä tiukkaa, mikä aiheuttaa joskus mielipahaa. Nykyään yritän olla itselleni armollisempi, vaikka joskus tuntuukin pahalta, jäykältä, hankalalta, epävarmalta. Toisaalta olen saanut käytyä kouluni loppuun, pidettyä yllä jonkinlaista sosiaalista elämää, tehtyä työtä. Olen suorittanut korkeakoulututkinnon kohtalaisen hyvin arvosanoin, matkustellut ja tehnyt monia sellaisia asioita, joista pidän. Vähitellen elämänkokemuksen karttuessa on myös itsetunto vahvistunut pala palalta. Täysin tervettä itsetuntoa tai vahvaa itseluottamusta tuskin koskaan saavutan, mutta iloitsen pienistäkin edistysaskeleista. Joskus tulee vähän lunta tupaan (esimerkiksi vaikeat sosiaaliset tilanteet) ja toisinaan menee hetken aikaa paremmin (esimerkiksi ystävälliset ihmiset, onnistumiset). Joskus mietin, millainen ihminen olisin ilman laajempaa kiusaamista. Millaisten ihmisten seurassa olisin? Mitä olisin opiskellut? Missä asuisin? Miten käyttäytyisin? Olisiko elämäni merkittävästi parempaa, onnellisempaa tai rikkaampaa?

2

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • respu

      Alotetaan siitä, että kerro miten sua kiusattiin.. Mistä se olisi voinut johtua? Muuttele vaikka tarinaa niin että pystyt kertomaan :)

    • Ja siksi olenkin monesti miettinyt, millä ihmeellä kiusaamisen saisi kouluista pois. Ammattikoulussa sitä oli huomattavasti vähemmän. Lukiota en ole käyntkään. Eikä minua yhtään harmita se, etten ole ylioppilas. Aikuisopistolla kiusaamista ei edes ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      86
      7601
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      104
      5517
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4728
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      48
      4662
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      65
      3382
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2758
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2447
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2408
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2372
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2244
    Aihe