Mikä distro minulle ?

Olen pitkän aikaa käyttänyt koneessani Kubuntua, mutta vaikuttaa siltä että KDE-tuki ei ole kovin korkealla prioriteetilla Ubuntun kehittämisessä ja systeemin toiminnassa on jossain määrin häikkää. Kuulemma Kubuntu ei muutenkaan ole paras vaihtoehto.

Joten mikä olisi hyvä KDE:tä käyttävä distro vaihtoehdoksi ? Hyvä KDE-tuki on ehdoton vaatimus, mitään Gnome-paskaa on turha tulla esittämään.
17563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Taitaa KDE:n suhteen openSUSE ja Mandriva olla kukkulan kuninkaita. Mandriva ehkä parempi läppärissä ja openSUSE pöydällä, koska Mandrivan verkonhallinta etenkin WLAN:in suhteen on aika paljon etevämpi ja ennen kaikkea yhteensopivampi kuin KDE:n oma KNetworkManager. Toisaalta openSUSE:n YAST ja paketinhallinta on parasta, mitä markkinoilla on: ei tarvitse säätää eikä vastailla typeriin ja turhiin kysymyksiin vaikka GUI:tä käyttääkin. ; )

Äänestä
  • "Toisaalta openSUSE:n YAST ja paketinhallinta on parasta, mitä markkinoilla on: ei tarvitse säätää eikä vastailla typeriin ja turhiin kysymyksiin vaikka GUI:tä käyttääkin. ; ) "

    Mandrivan pakettihallinta tosiaan ilmoittaa mitä riippuvuuksia asennetaan, ja siihen pitää vastata myöntävästi. Jos Yast ei tätä tee niin minusta se on pikemminkin puute.
    Säätämistä tai turhia kyselyjä ei Mandrivankaan pakettihallinnassa ole.

    Äänestä

"mitään Gnome-paskaa on turha tulla esittämään"

Joo, gnome on ihan hyvä, käytän sitä myös itse ;)

Äänestä

lähinnä hukuta valintojen runsauden suohon Gnomeen verrattuna, vai olenko vain tietämätön?

Äänestä
  • Olet näköjään tietämätön. KDE:tä voi käyttää perusasetuksilla säätämättä mitään, ja käyttö voi olla samanlaista tehtävästä toiseen klikkailua kuten Gnomessa.
    Tehokäyttäjät on erikseen ja he säätävät työpöydän omaan käyttöönsä sopivaksi ja osaavat hyödyntää hiiren oikealla napilla avautuvaa kontekstivalikkoa ja eri ohjelmien välistä yhteistoimintaa.
    Pari esimerkkiä.
    Klikkaa kuvahakemistoa ja valitse Käynnistä diaesitys. Kahdella klikkauksella käynnistyy ohjelma ja näyttää hakemistossa olevat kuvat diaesityksenä.
    Klikkaa kuvatiedostoa ja valitse Lähetä liitetiedostona. Sähköpostiohjelman viestinkirjoitusikkuna käynnistyy ja kuva on valmiiksi liitetiedostona.

    Äänestä

Slackware ilman muuta.

Äänestä
  • Vanhemmat slackwaret kde:llä 3.5.x olivatkin mainioita, keveitä, nopeita jne. Kokeilin sitä versiota missä oli 4.x niin innostus lopahti siihen (oliko 12.x tai jotain?).

    Äänestä

Linux Mint 9 KDE on mielestäni paras käyttämäni KDE 4-distro tähän mennessä. Tämähän on tavallaan "viritetty versio" Kubuntusta, ja KDE-tukeen on mielestäni panostettu reilusti enemmän kuin Kubuntussa. Koko käyttis tuntuu muutenkin huomattavasti valmiimmalta.

Äänestä

Debian 6 tulee kohta, sitä suosittelisin.

Äänestä

että otat distripuution koska se on hyvä.
Ei kannata linuxia ottaa.

Äänestä
  • Tiedätkö että aika moni Linux pohjaista distroa käyttävä, auttaa myös windos ongelmissa. Kuinka moni windows käyttäjä sitten laitaa tikkua ristiin on arvoitus. Minä ainakin autan sen minkä osaan niin Windosws, kuin Linux käyttäjiä.

    Mulle on henk.koht. ihan sama mitä kukakin käyttää. Eiköhän jokaiselle löydy se oma. käyttis...

    T: D5L

    Äänestä

  • D5L kirjoitti:

    Tiedätkö että aika moni Linux pohjaista distroa käyttävä, auttaa myös windos ongelmissa. Kuinka moni windows käyttäjä sitten laitaa tikkua ristiin on arvoitus. Minä ainakin autan sen minkä osaan niin Windosws, kuin Linux käyttäjiä.

    Mulle on henk.koht. ihan sama mitä kukakin käyttää. Eiköhän jokaiselle löydy se oma. käyttis...

    T: D5L

    Toimii jo hyvin, itse olen siirtymässä siihen..

    Äänestä

PCLinuxOS voisi olla aika passeli jos pelkkä englannin kielinen versio riittää ja pitää olla välttämättä KDE. Suomennos on siinä aika puutteellinen ja itse en saanut toimimaan edes oikolukua OpenOfficessa.

Ubuntu/Mint versiot 10.10 toimivat minusta tällä hetkellä tosi vakaasti ja suomennokset ovat täydellisiä. Gnome on taas minulle ehdoton vaatimus.

Äänestä
  • Itsellä käytössä PCLinuxOS Gnome englanninkielisenä ja olen aika tyytyväinen. OpenOfficen oikoluvusta suomeksi en osaa sanoa, mutta luulisi sen saavan toimimaan, koska sain sen toimimaan AbiWordissä.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


The Real J. kirjoitti:

Olen pitkän aikaa käyttänyt koneessani Kubuntua, mutta vaikuttaa siltä että KDE-tuki ei ole kovin korkealla prioriteetilla Ubuntun kehittämisessä ja systeemin toiminnassa on jossain määrin häikkää. Kuulemma Kubuntu ei muutenkaan ole paras vaihtoehto.

Joten mikä olisi hyvä KDE:tä käyttävä distro vaihtoehdoksi ? Hyvä KDE-tuki on ehdoton vaatimus, mitään Gnome-paskaa on turha tulla esittämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu