miten olette toimineet. Sevon käytöstä on nii ristiriitaioa,tutkimustuloskia,ollako vai ei salissa/heräämössä sevohöyryssä? Onko joku kysynyt teratologisesta tutkimuskeskuksesta tms. Faktaa? Haluan pitää raskauteni salassa niin pitkään kuin mahdollista.
leikurihoitaja
niks naks
6326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
soittaa Teratologiseen ja kysyä asiaa. Sillähän se selviää.
Itse kertoisin oh:lle heti.
Leikkurissa raskautta ei valitettavasti voi kovin salailla, koska käytetään läpivalaisua ja muuta. Kannattaa kertoa, niin sinulle suodaan turvalliset työolosuhteet työpaikallasi.
minäkin, kerroin itse heti kun sain plussan ja siirryinkin sitten toisaalle, olin ortop.leikkurih.
niin paljon negatiivista kommenttia,et kyllä se ja se oli salissa koko ajan eikä tullu mitään. Ihan ku kuvikseni valikoisin työni! Ja sitä myös et ku uudet larynxmaskit on niin tiiviitä! Kuka järkevä oikeesti haluaa riskeerata jos ei ole varmaa tietoa riskeistä. On se kumma et esim lääkkeet syynätään ja ruoat mut keskushermostoon vaikuttavasta kaasusta ei niin väliä! Tämä juupas eipäs-kinastelu lähti jopa esimiestasolta!
Tässä sulle tärkeä linkki. Suosittelen että tulostat tuon sivut tiedot itsellesi ja voit kiikuttaa sen sitten työpaikalle. Tiedän kokemuksesta että ei muut ota niin tosissaan näitä juttuja, kuin se äiti. Onpahan tässä sitten ihan faktaa.
http://www.ttl.fi/fi/terveys_ja_tyokyky/tyoolot_raskauden_aikana/sivut/default.aspx
tsemppiä raskauteen.
Ilmoitetaan yleensä plussasta heti pomoille. Leikkurissa on kuitenkin "myrkyllisiä" aineita erilaisissa käytöissä. Kyllä me olemme intuboidut nukutetut potilaat hoitaneet. Meillä ainakin niin tehokas kaasunpoisto ettei sitä sali-ilmaan tule. Larynxmaski anestesioista vedettiin myös pois, koska kaasuvuotoa niistä tulee ja osa tulee sali-ilmaan. Sitten läpivalaisu ja sementöinnit. Itse en ortopediassa ollut enkä maskiventilaatioissa.
Päivystystyyliset vuorot (jollein ei oaljon hoitajia ole paikalla) meillä lopetetaan samantien. Koska silloin voi joutua mihin tahansa. Ct, mri, traumaortopedia jne jne...
Heräämössä saa yllättävän paljon sevoa päällensä nukutetulta potilaalta. Eli kannattaa miettiä mitä tekee ja mitä ei. Meillä ainakin aina on työnantajat järjestäneet asiat niin, että raskaana olisi turvallista työskennellä. Eikä minua esim. kertaakaan ole laitettu eristyspotilasta hoitamaan. (Siis ihan sen takia, kun joutuu pissallakin käydä hieman tiheämpään)