Niin että terveenäkin vielä pysyisi.
Ja jos pysyisi, niin mikä ettei.
Näitä miettelen kun sain lahjakdi todella mielenkiintoisen kirjan, jonka nimi on Terveenä 100-vuotiaaksi. Kirjoittajaksi on merkitty Jani Kaaro. Eipä siinä suoraan kerrota, miten satavuotiaaksi voi elää, mutta on kyllä kiinnostavaa lukea, mitä kaikkea ihmisessä tapahtuu, kun vanhenee. TIedekirjasta on siis kysymys, Enkä kyllä tiennyt tosiaan, että vanhentuminen on tietellinen mysteeri. Eivät osaa viisaatkaan sanoa, miksi ihmisen täytyy vanheta.
Näissä mietteissä. Mielelläni kuulisin muiltakin.
Ja jos pysyisi, niin mikä ettei.
Näitä miettelen kun sain lahjakdi todella mielenkiintoisen kirjan, jonka nimi on Terveenä 100-vuotiaaksi. Kirjoittajaksi on merkitty Jani Kaaro. Eipä siinä suoraan kerrota, miten satavuotiaaksi voi elää, mutta on kyllä kiinnostavaa lukea, mitä kaikkea ihmisessä tapahtuu, kun vanhenee. TIedekirjasta on siis kysymys, Enkä kyllä tiennyt tosiaan, että vanhentuminen on tietellinen mysteeri. Eivät osaa viisaatkaan sanoa, miksi ihmisen täytyy vanheta.
Näissä mietteissä. Mielelläni kuulisin muiltakin.
Vastaukset 86
Vanhimmat
tuli taannoin ohjelma tutkimuksesta, jossa oli tutkittu suomalaisia 100-vuotiaita.
Kaikkia yhdistävä tekijä oli, ettei kukaan ollut ylipainoinen.
no sehän on selvää, ettei ruoka maita ja saattaa sulaakkin huonosti. Energiaa ei kulu samalla tavalla kun nuorempana. Tutkimustuloksessa ei ollut sinänsä mitään uutuutta.
Eikös sitä kutistuta ja kevennytä iän karttuessa. Syödään luumuja ja leseitä, että vatsa toimis. Ja jos joutuu sairaalan vuodeosastolla makaan, niin on kyllä kaloriköyhää sapuskaa.Tietenkin terveellistä.
ollut ainoatakaan potilasta, vaan omissa kodeissaan hyvinvoivia vanhuksia.
Milloin söit viimeksi sairaalan ruokaa. Minä söin kesällä 4 kuukautta, eikä ollut valittamista. Ei sairaalassa ole tarkoitus ketään lihottaa.
joutuu sairaalaan. Enkä väittänyt sairaalaruokaa huonoksi. Oma äitini asui kotonaan ja ihmettelin usein miten hän niin pienellä syömisellä yleensäkin pysyi hengissä. Eikä todellakaan ollut ylipainoinen, hän ei jaksanut syödä samaan malliin kuin nuorempana ja vatsan toimintaa piti vilkastuttaa just näillä leseillä ja luumuilla.
Olen huomannut itsestänikin, että vähemmällä syömisellä pärjää, ei enää makeeta mahan täydeltä. Vaikka liikkuisi ja tekisi kaloria kuluttavaa hommaa, niin silti sitä ruokaa ei syö kulutusta vastaavaa määrää.
No niin, päivänjatkoa:))), täällä on aika lumista.
Hyvinkin kukkeassa kunnossa ollut on 100v taatusti kurttuinen ja kutistunut paljon alkuperäisestä koostaan. Olen nähnyt, lihavaa 100v ei pysty olemaan vaikka söisi kuinka paljon.
88 vuotiaana pitää viimeistään ihminen teloittaa jos on siihen asti jotenkin ponnistellut. Tämä ratkaisu on hyvä ihmiselle itselleen ja ympäristölle. Kasvanut kvantiteetti takaa terveys henkilökunnalle ihan tarpeeksi hommia, ettei heilläkään leipäpuu mene.
Toivo kuolevasi mahdollisimman pian.
Kun olet toiveessasi vilpitön, joudut elämään vähintään 100 vuotta.
arvelisin; semmoinen luonne, että Herra ei huoli ja piru ei pidä kiirettä;) sehän pitää kauan maan päällä.
muistaa hengittää :)
En halua edes tuollaiseen ikään . Kuoleman odottelua .
odottelemaan, tuleehan se aikanaan ihan odottelemattakin..
elää satavuotiaaksi, eiköhän tämä homma tule nähdyksi jo paljon aikaisemmin.
Todellakin miksi?
Mitä vanhemmaksi tulen, sen enemmän kuolema tuntuu ystävält ja armahtajalta.
Sukumme on pitkäikäistä, on yli satavuotiata.
Äitini 88v on kuin nuoret tytöt kun pääsi leskeksi, on uusi sulhanenkin.
=nko sulhanen miten iäkäs?
100 Vuotiaaksi olisi mukava elää jos terveyttä ja muisti pelaisi. Ennättäisi vielä pitää monta poikaystävää ja sehän on mukavaa kuin mikä!
, tavoitteet täytyy olla AINA korkealla :)
10 vuotta nuorempi, mumma valittaa että on liian vanha, sairastelee ym..
mie haluan kuolla nuorena ja nättinä, jää mukavampi muisto. :))
kuolo kolkuttaa, lähes jokainen anelee lisäaikaa, todellisuudessa.
olen vanhainkodissa työskennellessäni sen huomioinut. Toivotaan kuoleman korjaavan, mutta auta armias jos kuumetta on 38 astetta tai tulee muuta vaivaa, läkäri pitäisi saada paikalle vaikka keskellä yötä.
Itse olen kantani läheisillekin kertonut eikä se siitä muutu, olen valmis kuolemaan vaikka tänään.
kauniinpi ruumis..hui kun tuntui pahalle sanoa tuo, oisiko bodi nätimpi ilmaus :)
on oikein hyvä ilmaus ;))
Ennen vanhaanhan kuolleita katseltiin vielä hautausmaallakin arkunkansi otettiin pois ja valokuvia napsittiin.
Äidinisän hautajaisista on semmonen valokuva, olen ehkä 2-3 vuotias ja tuijotan siinä ukin ruumista.
kuvia oli meidänkin kotona, esim. äidin pikkusiskosta arkussa, monesti lapsena kateltiin sitä..
Empä tahtois elää satavuotiiaaksi, nytkin jokapaikasta kolottaa, elämä muuttunu raskaaksi, toivoisin äkkikuolemaa ettei tarvis kitua kipeenä vuosia.
Tunsin naisen, joka eli 100 vuotiaaksi. Hän oli tosi rautainen eukko. Oli pikkutilan emäntänä häärännyt koko elämänsä ajan. Luonne oli aivan uskomattoman ihana, toiset huomioon ottava. Nyt Hän on jo edesmennyt. " Miten elää sata vuotiaaksi"?
Itse aion vastata kysymykseesi satavuotis - tanssiaisissani. Tulethan Juhlaan mukaan. Lupaan tarjota komen päivällisen Sinulle. Tervetuloa.
Hän (ei akka, vaan emäntä) eli yli 100-vuotiaaksi ja mieskin 90:piseksi. Heillä oli iso maatila, siis itsenäisiä yrittäjiä.
Emännän "kuolemattomia" lausahduksia muistelen vieläkin. Kysyessäni kerran hänen lapsistaan, eikö he ehdi auttamaan, hän vastasi. "Ei veikkonen, nehän ovat jo eläkkeellä ja niin raihnaisia". Ainakin yksi pojista oli lääkäri.
Sitäpaitsi hän oli kova kävelemään ympäri tiluksiaan tarkastelemassa, oliko joku kaadellut luvatta puita hänen mailtaan. Mieheni ihmetellessä tätä, hän oli vastannut, että;"en minä jouda kuolemaan, kun pitää vahtia näitä metsiä". Silloin heillä ei ollut enää karjaa ja mieskin oli kuollut. Emäntä lähenteli jo silloin sitä 100-vuotta.
Kaikki tämä aina "silmänpilkettä" ja naurua puheessaan, siis huumoria.
eli 93-vuotiaaksi melko pirteänä. Kun äitini kävi häntä tapaamassa lähdettiin yhdessä sukuloimaan kävellen. "Jaksatko sinä" kyseli mummo tyttäreltään kävelyn lomassa. Tämä mummoni suri sitä, ettei ollut samanikäisiä juttukavereita enää, kun asui poikansa taloudessa. Äitini kuoli 75-vuotiaana, joten ei ollut äitinsä geenejä perinyt.
kloppi kertoisi miten elää 100 vuotiaaksi ?
Äitini on pian 93 v mutta täysin autettava, asuu kyllä kotona, eli yksi lapsista haluaa olla omaishoitaja.
Siis mitä tuollainen elämä sitten on, kunhan kysyn ?
Joskus muistan että tuollaista tutkimusta tekivät niin sanotut ammattilaisetkin. Ja päällimmäinen muisto siitä on et ihmettelivät miksi ihminen voi elää yli 35 vuotiaaksi, tai jopa ysikymppiseksi. Joten se jäi myös koulutetuille mysteeriksi, vaikka siihenkin tutkimukseen tuhlasivat paljon rahaa ja hyvää työaikaa tai ryyppyaikaa.
on suuri merkitys ihmisen terveyteen ja hyvään oloon itse oon huomannu ainakin että monet iän tuomat krempat nivelkivut ja lihaskivut pysyy aisoissa oikeanlaisella ravinnolla kaikille ei sovi kaikki sosiaalinen elämä vaikuttaa myös tosi paljon paljonhan on ihmisiä jotka sanoo ettei viitsi ei jaksa ei kerkiä oon aina ihmetelly mikä kiire siellä kotona on mutta ehkä se on siitä viitsimisestä kiinni positiivinen elämänasenne auttaa vaikka olis sairauksiakin niin niiden kanssa on helpompi elää kun ei jää kotiin murehtiin tietysti liikunta mutta onhan ihmisiä jotka eivät pysty kunnolla liikkumaan mutta jokainen kykynsä mukaan vaikka kainalosauvoilla ja pyörätuolilla ihmisten ilmoille.
Miksi pitäisi lähteä johonkin, jos ei viitsi? Tuskinpa ihmisen elämänlaatu kohenee tunteesta, että tästä on lähdettävä, oikea elämä ja onni ja terveys on tuolla jossain.
Nyt kun tuota kaunista lumisadetta ja valkoista maata viihtyisän ja rauhallisen kotini ikkunasta katselen, niin hyvältä tuntuu elämä. Ulos jos menisin, niin tuo kaunis lumisade tarkoittaisikin märkiä kenkiä.
En mitenkään voi uskoa, että satavuotiaaksi elämistä edistäisi se, että tuonne lähtisi kainalosauvojen kanssa viipottamaan tai pyörätuolin kanssa tuppuroimaan. Päinvastoin voisi käydä. Itse pyytäisin jonkun käymään - jos nyt tarvitsisi edes pyytää.
no en mää nyt ihan sitä tarkottanu että just nyt vaan sitä ettei niitten sauvojen kanssa kokonaan sisälle jäädä eikä sen tuolin tekeehän se raitis ilmankin hyvää ja nää kaks edellämainitsemaani on aika hyvä syy irtautua siitä ulkomaailmasta vaikka ei tarttis ja takaan ja alleviivaan että elämänlaatu paranee jos saa itsensä liikkeelle ulkomaailmaan ja omasta mielestään mielekkäisiin vaikka kissanristiäisiin näitähän löytyy joka lähtöön mutta mää lähden nyt töihin oon meinannu meinaan tehdä vielä ainakin kakskytviis vuotta jos elonpäiviä riittää aika näyttää vielä tuntuu hyvältä rattoisaa lumista päivää sulle.
Terveet elämän tavat ja oikea ravinto sekä sopiva ruumiillinen liinkunta raikkaassa ilmassa antaa terveen pitkän elämän.
Itse en tahdo elää missääntapauksessa ysikymppiseksikään, terveenä tahdon kuolla juuri silloin kun sen itse katson sopivaksi ajankohdaksi, en vaan tiedä konstista kuinka se olis mahdollista.
Toivoisin saavani ohjeet lääkäriltä hyvään poislähtöön.
En katso mielekkääksi pitkää elämää, vierailen usein vnhainkodissa , näky on lohduton, vanhukset omissa maailmoissaan "ynisevät " kukanenkin omalla tyylillään jotkut huutavat, järkevää sanaa ei kuule, en katso sen kaltaista elämää elämisen arvoiseski OMALLA kohdallani, tahdon pois silloin kun sen vielä itse ymmärtää, en tahdo laitokseen ihmisten pyöriteltäväksi, toivon hartaasti poispääsyä terveeltä jaloilta.
Iltasin käy ottamassa pubissa 3 nelosta, voi elää 90 vuotta, mikä onkin sopiva kuolinikä.
Omega 3
Tunnin sauvakävely joka päivä
Pussukat tyhjiksi 3x viikossa
Kalaa ja kanaa,ei muuta lihaa
1 iso omena joka päivä
Näitä neuvoja olen noudattanut ikää nyt 50 vuotta
Toiset viisikymmentä kun jatkat tuohon malliin niin voitto on plakkarissa. Muista pysyä linjoilla että me muut voidaan oikein olan takaa kadehtia. Ja 50 vuoden päästä: me kaikki sinne asti päässeet onnitellaan oikein kuorossa, eikös vaan ?! Ai niin - me palstalaisethan taidetaan sitten jo olla... hmmm... 110 ja risat. Vai menikö mun matikkapää taas solmuun? Mutta eihän se tahtia haittaa ;-D
Lisää vielä rasvaton maitorahka ananaspaloilla ja D.vitamiini.
Kaverini täyttää 27.päivä marraskuuta 65 ja on kuin nuori
poika. Onpa jopa löytänyt "lelun" itselleen,josta ei kuulemma
kovin helposti luovu.
sataan vuoteen. Perimästä se on eniten kiinni, eikä siinä ananaspaloja tarvita. Ukkini sisarukset ovat kaikki eläneet 95-100- vuotiaiksi. Mummoni eli vain 94- vuotiaaksi. Kaikki ovat eläneet jossakin vaiheessa myös pettuleivän turvin, eikä vähäinen maitotilkkakaan tainnut rahkaksi keritä. Kauhulla odotan, jos itsekin vielä täytyy noin kauan täällä tallustaa!
on, että valitseee etukäteen hyvät suvut, siis geeneiltään, joihin syntyy.
Hoitamalla itseään normaalisti, eikä päästämään vaikkapa lihomaan valtavasti, voi hieman terveyteensä vaikuttaa, mutta vain hieman.
Geeneissä ovat sairautemme ja terveytemme.
Hervonen on tutkinut vuosia iäkkäiden saloja, millä eläneet pitkään ikään ja siitä ollut telkussakin joskus. Muistan, että kaikkia pitkän iän ihmisiä yhdisti kova työnteko ja elämisen niukkuus. Eivät ole eläneet yltäkylläistä ja mässäilevää elämää, mutta tehneet työtä kun olivat työikäisiä ja vielä vanhuudessakin pitäneet kuntoa yllä aktiivisesti.
Kun käy vanhainkodeissa niin huomioi, että pääosa asukkaista on naisia ja hekin pääosin laihoja ja luisevia.
Varmaankin liiallinen syöminen voi viedä terveyden. Mieluummin hieman laiha kuin lihava.
Tässä syksyllä satuin vahingossa katsomaan suomi express-ohjelmaa, jossa annettiin kunniakirja 97- vuotiaalle naiselle, joka oli toiminut sieniasioissa ansiokkaasti- varmaan ko yhdistyksessä, ei jäänyt tarkemmin mieleen.
Kiinnitin huomioni ko naiseen - ihaillen. Siis ikää jo 97v ja ihminen puhuu kuin meikäläinen 60 , ei vapisevaa ääntä, järki ja äly pelasi kuin työ-iässä olevalla? Ja koska asumme samalla paikkakunnalla, satuin hiljattain näkemään ko henkilön ja tunnistin heti. Hoikka, jos ei laiha, askel oli lyhyttä mutta eteenpäin mentiin.
Voimme paljon itse vaikuttaa terveyteemme ja siihen millaisessa kunnossa pysymme. Huolimatta perintötekijöistä. Osa dementoituu ja saa muitakin sairauksia, mutta osalla on onni elää täyspainoista elämää järjen juostessa aina viimeiseen asti. Sehän olisi ihanne, eikä pitkässä iässä olekaan tavoittelemista, jos ei pysy toimintakykyisenä.
Kukaan halua makaamaan "vihanneksena" vuosikausiksi hoitolaitokseen?
Heikkilän elämänohjeisiin luotan.
Pitkään eläminen ei minulle ole itse tarkoitus.
Elämisen laatu on.
Vierastan askeettista elämää vaikka joku pystyisi osoittamaankin sen antavan lisää terveitä elinvuosia.
Tasapainoilen askeettisten ja "rentojen" jaksojen kesken.
Ilman kuntoilukausia ei irroittelukausistakaan pystyisi nauttimaan.
Löysäily tapahtuu 1 - 6:n viikon jaksoissa. Väleissä hankitaan fyysistä pääomaa.
Täysin ennustamatonta on se miten mahdollinen leskeytymiseni vaikuttaisi elintapoihini.
Olen aina asennoitunut siten että minä vaihdan hiippakuntaa ennen vaimoani.
Turha tuotakaan on miettiä. Hilseillään sitten jos tilanne on käsillä.
Siis, mieluummin päivä leijonana kuin vuosi hiirenä.
Tietenkin, asenteeni saattaa vielä muuttuakin mutta toistaiseksi!
Eutanasia laki on syytä saada suomeen voimaan, jokaisella ihmisellä pitää olla oikeus itse päättää tahtooko elää sairaana vanhaksi, vai ei, jos ei tahdo hänelle tulee suoda hyvä poislähtö, jokaista ihmistä tulee kunnioittaa ja jokaisen tahtoa kuunella.
laadittaisiin syntymättömille oikeus syntyä tai olla syntymättä.
Ihmiset miettivät nykyisin ihan turhia asioita unohtaen elää onnellisina.
Sairaus ja kärsimys kuuluvat elämään, sille ei voi mitään muuta, kuin olla syntymättä
On niin monen ammattinimikkeen palkka-ansiot sidottu vanhuksiin, ei silloin eutanasia-armahduksia laiksi tehdä, vaikka kannattajia on satojatuhansia. Pakkoelätetään jo hautaan kuuluvia, jotta elanto tulee vanhusten ympärillä hääräilemällä.
Tai kuolla ajoissa, harvahkolla on kanttia
että miksi ihmisen pitää vanheta, mehä olemme osa luonnon kiertokulkua, synnymme elämme aikamme ja pikkuhiljaa koko ajan kuolemme, se alkaa jo kuulemma parikymppisenä, se ihmisen vanheneminen ja "kuolema".., voisi se olla vaikeaa luopua tästä elämästä ellei fysiikkammekin valmistelisi meitä siihen pikkuhiljaa, - raihnaana on hyvä lähteä lepäämään.
Miksi vanheneminen tekee niin rumaksi ?
Hain puita liiteristä ja samalla sahapukki käveli ovesta ulos.
Kun olis varaa, niin kaulaheltoille ja huulenympärysrypyille
tekisin jotain. Muuten en kauneusleikkauksista piittaa.
peiliin niin usein, vaan anna mielikuvituksen lentää. Minä en ainakaan kiinnitä kanssaihmisissä huomiota moisiin seikkoihin, mahtavatko miehet kiinnittää?
Tämä on hieno keskustelu.
Pitkäikäisyys ilmeisesti johtuu paljolti perintötekijöistä. Asiaa tutkitaan jatkuvasti, esimerkkijuttu:
https://www.hs.fi/tiede/art-2000006450992.html?ref=rss
🤔
Tiedän kuinka elää terveenä sata-vuotiaaksi,,,
mutta se vaatii lujaa itsekuria ja luottamusta täysin jumalan sanaan,,
siis
tässä tieto ja ohje :
lue kymmen käskyä hyvin syvästi miettien ja niitten selitykset,
pyri kaikinkeinoin noudattamaan niitä,
mutta muista,
ihminen on heikko,
isessään ihminen ei ikinä pysty täysin niitä noudattamaan,
MUTTA luojaa rukoillen auttamaan ja ohjaamaan sina oikealle tielle,
ihminen selviää ja pystyy elämään jumalan luomaa polkua loppuun asti,
enkelit on koko elämäsi suojana aina ja ikuisesti
jos noudatat tätä ohjetta,
saat elää terveenä pitkän elämän,,,,,,
onko kokemusta luojan suojelusta
jumalan sana on tosi,,,,, ainoa johon voi luottaa maailman kaikeudessa,,,
Keskiajalla rukoiltiin paljon enemmän kuin nyt, mutta ihmisten odotettavissa oleva elinikä oli alle 40 vuotta. Ei taida Raamatun luku ja rukous ihmistä muuten auttaa kuin korkeintaan lohduttaa.
Maailman pitkäikäisimmät ihmiset elävät Japanissa ja harva heistä on kymmenestä käskystä kuullutkaan.
Satavuotiaaksi elää sillä, ettei kuole sitä ennen.
kymmen käskyä on maailman turvallisin ja varmin elämän-polku,
jos sitä ihminen kulkee ,,, elää varmasti kauan,,,
eikä aiheuta ympäristöönsä pahuutta ,,,,
jatkuvasti ei tarvi lukea ja jankata raamatun sanaa,
riittää kun sen on sisäistäny ja tajuaa totuuden,,
sillä ranatun sana on totta,,,
ja vain totta,,,
"jumalan" sanaan uskova o n heikko. Yrittäisi keksiä omia ajatuksia ja noudattaa niitä, olisi elo loogisempaa ja motivoitunutta. Ei muiden kirjoittamista saduista oikeasti mitään opi
alottajalle kysymys:
kuka haluaa elää satavuotiaaksi,
miksi joku haluaa elää satavuotiaaksi ?
Saa kutsua skandinavian hunksit synttäreille :D.
Tunnetusti ihmislaji ainoana oliona tietää kuolevansa, pelottaa han se tulevana kokemuksena
No jos en rampaudu tai muuten rapistu, voisin elää yli 100 vuotiaaksi ihan uteliaisuuttani ;)
Vähän vaikka piruuttanikin......
80-vuotiaalla+on+kehon+ja+elinten+toiminnat+hiipuneet+noin+30%+ja+lihaksista+häviää+50%+iän+myötä.+Paino+laskee+väistämättä.
Olen 80v
olisin iki onnellinen jos paino putoaisi edes kymmenen kiloa,
sydän jaksaisi pumapata paremmin,
terveisin: paksu=Bertta
Onko tämä 10 vuoden takainen Leila44 vielä hengissä?
EI hääää ooooooo elossa,
häääää on kuollu ajat sitten syöpään, hääääää nukkuu haudassaan
tietämättä tämän-päivän koronasta yhtiäs mitään,,,
Sammoo mieltä
Hää kuoli ja haudattiin
Eikä noussut kolmantena päivänä ylös haudasta
Omaiset taisivat polttaakin hänet
Tuhkana turhien torilla
Onko perikunta jo ryypännyt Rahat?
Siunattu immeinen, kun ei joudu koronapropagandaa kokeen eikä katteleen!
Syö ravitsevaa ruokaa. Nuku hyvin ja paljon. Liiku säännöllisesti. Ajattele positiivisesti. - Nm. Tällä tavalla
Jos+siihen+asti+elää+80+vuoden+iässä+30%+elimien+toiminnan+tehosta+on+hävinnyt+ja+soluja+kuolee.
Ei+vanheneminen+ole+kummoinenkaan+mysteerio.
Joka+toinen+seitsemänkymppinen+ei+ehdi+täyttää+80+vuotta.
Ei+kannata+"suunnitella"+100-vuotiaaksi+elämistä.
Elimistömme+ei+ole+täydellinen,+kaikki+vaikuttaa+kaikkeen,+kun+yksi+paikka+pettää,+
se+voi+olla+menoa.
Elä+hetkessä+ja+nauti+hetkestä.
Lukeminen kannattaa aina !
Lukeminen kehittää ajattelua !
Vanha alotus,
MUTTA,, komentoin silti,,,
Jokunen päivä sitten kuulin,
on kesitty TAI kesiminen on kokoajan käynnissä laporatorioissa,
jokin solu tai mikä se sitten onkaan jonka avulla ihminen ei enään vanhenekkaa, vaan solu kehittää kokoajan uutta ja ihminen pysyy nuorena ikuisesti, heh,,, kauhistus,
jos 1000 vuotta pitäisi elää täällä maanpäällä,,
eipä kiinosta,
tai sitten ehkä kiinostaisi, JOS todellakin pysyisi kokoajan terveena ja täysin toimintakykyisena, pirteenä, pää täynnä uusia suunitelmia,
ja mahdollisuus myös niitten toteuttamiseen,
ehkä 1000 vuottakin olisi kiva nähdä,,, heh,
Kiinnostava ajatus elää 1000 vuotta, mutta uupuisiko.....?
Alkaisiko kysellä eikö täältä pääse koskaan pois ?
Solujen telomeerit höylääntyvät kaiken aikaa. Sit, kun telomeereissä ei ole höylääntymistä, on vanha ja valmis tapettavaksi.
jooo ei pääsis koskaan pois
koska solut uusiutuu kokoajan ihminen pysyy ikuisesti nuorena,
kauheeeeee ajatus, aivan hirveetä olisi elää ikuisesti,
Kaikki vanhat aloitukset pitäs poistaa.
Tai sitten kilpailla, kuka löytää kaikkein vanhimman aloituksen😂
Samaa mieltä olen. Minua ei kiinosta pätkääkään aloitukset, joita 70 ovat aikoinaan aloittaneet, varsinkaan heidän kommenttinsa.
Sijoittamalla. Buffett täyttää kesällä 91 ja Munger ensi vuonna 98
molemmat ovat vauhdissa
https://newsbinding.com/banking/live-warren-buffett-and-charlie-munger-speak-at-berkshire-hathaways-annual-meeting/
hoitavat luokkaa 700 000 miljoonan omaisuutta niin pysyy terveenä
Tämä on siis 10 kertaa Suomen budjetti
Suomen budjettia hoitaa vantaalainen koulupudokas vasliitosta opetusministerinä ja 20 vuotta turhaopintoja tehnyt dramaturgi liikenneministerinä ja ylioppilas ulkoministerinä ja hyvin menee mutta menköön
Valitsemalla oikeat vanhemmat!
Ei ole hyvä elää vanhaksi,. Riski siihen minullakin on. Aika kauheeta elää hyljeksityssä tuottamattomassa ihmisryhmässä. Se on nykyään käsittääkeni noloa, mikäli perssteja ja kokkareita kuuntelee. Huonompi vaihtoehto kuin kuolema. Pitäis kai ymmätää kuolla ajoissa.
Tapasin taannoin yli 90-vuotiaan entisen työkaverini. Kysyin häneltä pitkän iän salaisuutta. Hän sanoi ettei muista tiedä, mutta itse on ottanut eläkkeelle päästyään kunnon vodkapaukun joka aamu. Ajattelin että yhtä hurjat ovat puheensa kuin töissä ollessaan kun oli.
Oliko siis työaikana kännissä? Kova poika.
alottajan kysymykseen :
satavuotiaaksi voi elää niin että,
muistaa hengittää, kuntoilee, touhuaa jokapäivä joain,
ja muistaa herätä joka aamu ja nousta sängystä ylös.
On myös sanonta: Oletko nähny lihavaa 100 vuotiasta?
Miten niin viisaat ei osaa sanoa??
Totta kai osaavat siis kun tietävät vanhenemis processin mitä elimistössä tapahtuu.
Näkeehän sen vanhenemisen jo kasvoistakin iho muuttuu joustavasta veltoksi ja sist elimetkin toimivat hieman toisin kun ennen ,
Luusto heikkenee näkö huononee kuulo huononee myös kaikki rapistuu iän myötä se on sitä vanhuutta
Ikääntyminen on oikeastaan elimistön kalkkeutumista
"Purkki"d-vitamiini, jota lisätään myös elintarvikkeisiin ja A-vitamiini edesauttavat tätä prosessia
Olen tuota samaa miettinyt et d-vitamiinia on ja tein testinkin kaupasta ostetulla testillä eli ei ollu vajetta. Olen syöny myös joka päivä 50mg d-vitamiinia ja juonu maitoa myös margariinia leivän päällä eli olen kalkkis 👍