Tolleri pennun paino!

Tollers

Hei!
Paljon teillä tollukka pentu on painanut n.11,5viikon iässä? Meillä pallero painaa tällä hetkellä vajaa 7kg, joten onko se liikaa? Meillä ensimmäinen koira on ja vähän mietityttää. Noita muiden tollereiden blogeja lukiessa niin painon heittoa on vähän 6-7kg.
Hieman mietityttää myös pennun pyöreä maha, ei toki tytteli ole lihava. Sopivasti kylkiluut tuntuu mutta muuten vatsa on hieman pyöreähkö, mikähän siinä nyt on?

2

2476

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei liikaa

      Mielestäni painoa ei ole liikaa. Pennuilla tuppaa olla hieman pyöreä maha, mutta ei siinä kauan mene kun se onkin pitkäjalkainen honkkeli :) Teillähän on 1. rokotus näinä päivinä edessä niin silloin toki kannattaa varmistaa eläinlääkäriltä että kaikki on kunnossa. Ja toivottavasti pentunne on luotettavalta kasvattajalta, jolta voi kysyä neuvoa mm. painoon liittyen. Oma tolleri tuppasi pentuna olemaan pulska (12 vk/reilu 8kg) ja etujalat rupesivat menemään vinoon, kasvattajan uusilla ruoka-ohjeilla tilanne korjaantui parissa viikossa ja nyt on terve ja suorajalkainen 6 vuotias poika :)

      • Tollers

        Pitää laitella kasvattajalle viestiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      202
      2142
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      159
      1429
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1071
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      917
    5. 58
      908
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      831
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      823
    8. 93
      787
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      697
    10. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      109
      697
    Aihe