Miten siis kun Hondasta bensa loppuu niin eikö se jo 8 litrasta pitäisi lähteä käyntiin vai nostaako se tuolla määrällä bensaa ollenkaan vielä?Tuossa auton ajoin tankin tyhjäksi ja starttasin muutaman kerran ja sei ei lähtenyt enää käyntiin joten kävin 8 litraa bensaa ja laitoin sen tankkiin mutta silti Honda ei käynnisty ollenkaan eli vissiin tuo 8 litraa ei riitä vai mitä mieltä olette,onko kellään kokemuksia?Jos tankin ajaa tyhjäksi niin jaksaako se nostaa bensaa vai miten pitäisi toimia että saisi auton taas käyntiin?
Honda Accord 2.0 is.
Honda Accord 2.0 is.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä pitäisi lähteä käyntiin pienemmälläkin määrällä pensiiniä, katso nyt missä kunnossa tulpat on.
keksi tuota yllämainittua yhteyttä tulppien pimenemiseen.
Itse lähtisin tuolta bensapuolelta vikaa/syytä haeskelemaan. Jos pumpun kytkentöihin ei ole tehty ´Pielavetisiä´ eli omatoimivirityksiä, pumppu toiminee vain kun laturi pyörii/lataa. Lyhyillä starttauksilla ei pumppu ehdi vielä polttoainetta perille asti toimittaa kun tyhjentynyt polttoainelinjasto pitää täyttää.
Jos ei akku tahdo riittää moiseen hommaan, on syytä selvittää lähteekö pumppu työntämään tavaraa laisinkaan. Näin ohjekirjaa/konehuonetta näkemättä syöttäisin akulta suoraan jännitteen pumpulle ja raottaisin sen verran bensaputken päätä konehuoneesta jotta selviää liikkuuko tavara vai ei. Jos ei, toimiiko pumppu? Kyllä -> lisää bensaa, suodattimien läpikäynti. Myös sieltä tankin päästä. Ei -> selvitä syy miksei.
Onko Hondassa erillinen turvakytkin bensapumpulle? Tässä tätä pohdittavaa ensialkuun.
Minusta jos se ei lähde käyntiin eli olet laittanut 8 litraa bensaa ja niin edelleen voisit alkaa miettimään myymistä autoa esim.minulle pois.Noissa Honda Accord merkkisissä autoissa on isoja vikoja ollut just bensa puolella ja korjaamoilla laskua voi hyvin äkkiä kertyä tuhanssia euroja eli yli autonarvon voi mennä laskut!
Kun olet auton tankin niin tyhjäksi ajannut ja viellä varmaan starttannut tyhjänä ollessa niin ei se enää lähde käyntiin vaan siinnä on nyt todella iso vika päällä.Helpointen päässet kun vaihdamme yhteystietoja ja teemme autosta kaupat sopuhintaiset niin pääset asiassa eteenpäin.Voin katsella sinulle valmiiksi auton tilalle siis voit esim.hyvittää autollasi koko homman saaden kunnossa olevan kauppakassin kätevästi allesi.Ilmoittele tänne niin mailaan sinulle yhteystietoni niin tehdään kaupat Honda Accordistasi.
Mitähän vm:ää hondas on. Ainaki uusimmissa on varoteltu ettei sais päästää tankkia tyhjäks. Ehkäpä se pumppu ei sit enää jaksakaan...mene ja tiedä.