aurinko ja reumalääkkeet

Parina päivänä ajelin pyörällä käsivarret paljaina ja nyt on kädet täynnä pieniä punaisia näppyjä ja niitä kutisee. Onko teillä kokemuksia, että Trexan, Oxiklorin ja/tai Prednisolon aiheuttaisi yhdessä auringon kanssa tuollaista? Viime kesänä, kun aloitin lääkityksen, ihoni alkoi vain punoittaa vähäisestäkin auringossa olosta.
1420003
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Itselleni teki muutama vuosi sitten Trexan tai Indometin yhdessä tai erikseen samanlaisen tempun.Ehdin makoilla rannalla auringossa vain muutaman minuutin,niin koko vartalo lehahti punaiseksi ja rannalta tuli kiire varjoon.
Lisäksi munuaiset olivat tosi kipeät ja samoihin aikoihin maksalukemat päin prinkkalaa.
Nykyisin en edes viitsi kokeilla auringossa makoilua.

Äänestä

Oxiklorin ja aurinko ei sovi yhteen, muistathan käyttää aina aurinkolaseja ollessasi ulkona, silmät vaarassa sen lääkkeen ja auringon yhdistelmässä.
Voisit tietysti kysyä lääkäriltä "kesätaukoa" kys. lääkkeestä.
Itselläni Trexan-lääkitys, en ole huomannut mitään näppyjä ollessani auringossa, minulla ei muuta kuin tämä yksi lääke. Olen syönyt jo neljä vuotta, eikä koskaan mitään ongelmia ole ollut.

Äänestä
  • Minä olen huomannut, että kasvojen ihon rusketus muuttuu läikikkääksi joka kesä. Tämä on alkanut tapahtua sen jälkeen, kun aloitin Trexanin syönnin vuoden 2000 marraskuussa. Trexanin lisäksi on tällä hetkellä käytössä vain kultahoito, mutta se tuskin läikikkyyttä aiheuttaa, koska sitä olen saanut jo yli 25 vuotta.

    Äänestä

  • Nainen42 kirjoitti:

    Minä olen huomannut, että kasvojen ihon rusketus muuttuu läikikkääksi joka kesä. Tämä on alkanut tapahtua sen jälkeen, kun aloitin Trexanin syönnin vuoden 2000 marraskuussa. Trexanin lisäksi on tällä hetkellä käytössä vain kultahoito, mutta se tuskin läikikkyyttä aiheuttaa, koska sitä olen saanut jo yli 25 vuotta.

    Olen käyttänyt Trexania viisi vuotta, rusketus on tasainen. Minulla ei ole muita lääkkeitä, johtuskohan siitä?

    Äänestä

Käsivarsien kutina ja punoitus on nyt vähentynyt huomattavasti, mutta lauantaipäivän aikana kaula alkoi oireilla samalla tavoin.

Tuolla reumasairaalan asiantuntijapalstalla lääkäri on vastannut jollekin, että Oxiklorinin ja auringon yhteisvaikutus ei olekaan niin paha kuin tähän asti on luultu. Ehkä se onkin niin, että eri ihmisillä eri lääkkeet herkistävät auringolle. Syksyllä jo luvattiin, että saan pitää heinäkuussa taukoa Oxiklorinista, mutta saa nyt nähdä miten käy, kun menen kesäkuussa tutkittavaksi sairaalaan.

Tänä aamuna täällä satoi jo vähän räntää ja taivas on ihan pilvessä, joten uskallan taas lähteä pyöräilemään.

Äänestä

Luin tuossa sairaalan (OYS 23.3.03) ohjetta Klorokiinille (Oxiklorin), jossa sanotaan näin.

"Selvän ihottuman ilmaantuessa lääkehoito keskeytetään. Runsas auringonvalo voi aiheuttaa käyttäjälle ihottumaa, minkä estämiseksi käytetään etelänmatkoilla, pitkillä hiihto- ja purjehdusretkillä aurinkovoiteita ja suojaavaa vaatetusta tai järjestetään lääketauko samaan yhteyteen (tauon aloitus noin 2 viikkoa ennen matkalle lähtöä). Harvinaisia sivuvaikutuksia ovat painajaisunet ja mielialan herkempi vaihtelu. Luettavan tekstin epätarkkuus, hiusten vaaleneminen ja ihon epätasainen ruskettuminen voivat vaatia lääkeannoksen vähentämistä."

Kortisonin sanotaan tehostavan muiden hoitojen vaikutusta.

Äänestä

Oksikloriini ja aurinko aika huono yhdistelmä,kuten reuma ja auringonotto muutenkin:tulee nivelkipuja. Itselläni oksikloriini aiheutti pigmentin häviämistä: hiukset kasvoivat vitivalkoisena juuresta kuurin ajan, "inkkariraita" näkyi selvänä kuurin loputtua. Auringosta olen saanut ihottumaa ilman lääkeitäkin, joten sen kanssa on oltava varovainen.

Äänestä

Minulle itselle sanottiin kun söin oxiklorinia, että aurinkoa ei saa ottaa yhtään. Jouduin kylläkin sen lääkkeen lopettamaan silmäpohjan muutosten takia, mutta varovainen kannattaa olla. Muuten aurinko ei ole aiheuttanut minulle ihomuutoksia. Tulin nimittäin juuri Espanjasta ja olin kuukauden siellä, eikä iho palanut eikä noussut näppyjä. Minulla kyllä ei ole nyt mitään lääkitystä, että nivelet ja paikat on muutenkin kipeät.

Äänestä

Olen käyttänyt Oxiklorinia 10 vuotta. Se on ollut hyvin siedettävä lääke, eikä se juurikaan muuta esimerkiksi verenkuvaa. Auringonvalon herkäksi kyllä tulee. Otan joskus aurinkoa, mutta ei sitä kovin pitkään halua olla auringossa, kun alkaa jo kasvot punertaa ja tulee muutenkin vastenmielinen olo. Kesäloman ajaksi voi jättää lääkkeen tauolle, niin voi vähän ruskettua.

Äänestä

Minulle tuli ilmeisesti Oxiklorinin myötävaikutuksena aurinkoihottumaa. Ikinä ennen ei moista vaivaa ole ollut, mutta viime ja tänä kesänä moista on ilmaantunut - ei tosin paljon (Oxi on aloitettu 11/09). Reumalääkärin ohje asiaan oli, että älä ota aurinkoa. Eipä se suuremmin minua häiritse, koska koskaan en ole ollut auringossa löhöilijä. Pitää vaan muistaa riittävät kertoimet voiteisiin ja riittävä vaatetus. Näillä olen selvinnyt ihan hyvin ilman ongelmia.

Äänestä

Itse aloitin nyt kesän alussa syömisen kun nahka meni näppylälle ja punoitti, mutta D-vitamiinin myötä rauhoittui.

Äänestä
  • Siis aloitin D3-vitamiinin syömisen, 30mikroa/vrk.

    Äänestä

Oksixlorinhan se on. Minä en siedä Oxiklorinin käytön aikana olla auringossa lainaan. Torin poikki kävely riittää, jo kärvähtää iho vesirakoille.

Äänestä
  • Minulla on taas päinvastainen kokemus Oxiklorinista ja aurinkoihottumasta.
    Monta vuotta olen kärsinyt aurinkoihottumasta mutta nyt en todellakaan saanut aurinkoihottumaa vaikka oleilin Thaimaassa kaksi viikkoa ja sen jälkeen täällä helteissä. En käyttänyt ollenkaan aurinkorasvoja!! Aloin vain tänä keväänä olemaan n. 10 min. kerrallaan auringossa. Kerran keväällä laitoin aurinkokerroinrasvaa ja heti pamahti aurinkoihottuma päälle.
    Itse olen todella tyytyväinen.
    Olisiko myös niin, että pitäisi juoda enemmän lääkityksen aikana? Itse juon ainakin enemmän nyt kuin ennen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


punanahka kirjoitti:

Parina päivänä ajelin pyörällä käsivarret paljaina ja nyt on kädet täynnä pieniä punaisia näppyjä ja niitä kutisee. Onko teillä kokemuksia, että Trexan, Oxiklorin ja/tai Prednisolon aiheuttaisi yhdessä auringon kanssa tuollaista? Viime kesänä, kun aloitin lääkityksen, ihoni alkoi vain punoittaa vähäisestäkin auringossa olosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu