Herättäjä russeli

Jaska-Russeli

Onkos kenelläkään antaa vinkkiä kun vuoden ikäinen russeli-uroksemme on ruvennut heräämään aamuyöllä ja tulee vinkumaan/raapimaan makuuhuoneen ovelle.
pissa- tahi kakkahätä ei ole vaan ihan seurankipeä kaveri on, ei rauhoitu muulla konstilla kuin että menen sohvalle herran kanssa nukkumaan...
Tiedän ettei saisi luovuttaa mutta kun perheessämme on 3kk ikäinen lapsukainen minkä mielellään antaisi nukkua yönsä rauhassa..
Onko tämä nyt jotain murrosikää tai huomionhakua uuden perheenjäsenen myötä vai molempia??
Ennen nukkui yönsä kiltisti yksin olohuoneen sohvalla ja jaksoi vaivoin aamulla herätä pissalenkille ennekuin lähden töihin..!
Mikä neuvoksi? Rupeaa oleen pinna kireällä valvotuista öistä!!

3

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viiiia

      Sinähän palkitset koirasi jatkuvasti toteuttamalla sen toiveen ja silti ihmettelet mitä tehdä?

      Eli koira hyytyy kyllä kun ei pääse tavoitteeseensa eli anna riekkua kunnes lopettaa..kukaan ei rieku jos ei siitä hyötyä. Nyt voi mennä pitempään opettaa koira pois huonosta tavasta kun kerran olet sen tuohon pahaan tapaan opettanut.

      vähään aikaan kukaan ei nuku talossanne mutta kun itsepäinen sinnikäs koiranne oppii ettei kukaan reagoikaan sen pyyntöihin niin sen jälkeen saatte nukkua.. :)

      pidä makkarinovi auki vähän aikaan jos et halua että raapii ovea..

      • Jaska-Russeli

        Tekstissä jo mielestäni selkeästi mainitsin että olen tietoinen etten saisi luovuttaa ja mennä koiran tykö, joten ilmeisesti halusit vain päästä viisastelemaan asiasta.
        Ja tosiaan koira oppi tavan kun sillä oli vatsavaivoja ja vinkui yöllä pihalle, ei minulla ainakaan ole sellaisia ennustajan lahjoja että olisin sitten ehkä noin kolmantena yönä osannut sanoa ettei karvakuonolla enää paskahätä olekaan vaan keksi tavan saada huomiota.
        Enkä kyllä halua perhettäni kiduttaa hereillä öitä myöten, vaatii se sitten uhrautumista sohvalle, mutta jos tosiaan jollain olisi muita ehdotuksia aiheeseen??
        Mahdollisimman myöhään on koitettu viimeiset pissalenkit venyttää yms.....


      • iiida45
        Jaska-Russeli kirjoitti:

        Tekstissä jo mielestäni selkeästi mainitsin että olen tietoinen etten saisi luovuttaa ja mennä koiran tykö, joten ilmeisesti halusit vain päästä viisastelemaan asiasta.
        Ja tosiaan koira oppi tavan kun sillä oli vatsavaivoja ja vinkui yöllä pihalle, ei minulla ainakaan ole sellaisia ennustajan lahjoja että olisin sitten ehkä noin kolmantena yönä osannut sanoa ettei karvakuonolla enää paskahätä olekaan vaan keksi tavan saada huomiota.
        Enkä kyllä halua perhettäni kiduttaa hereillä öitä myöten, vaatii se sitten uhrautumista sohvalle, mutta jos tosiaan jollain olisi muita ehdotuksia aiheeseen??
        Mahdollisimman myöhään on koitettu viimeiset pissalenkit venyttää yms.....

        Siis lopeta huomioiminen..ja anna porukoiden herätä jos heräävät.

        Kyllä se ajan kanssa loppuu kun lopetat reagoimisen..ei ole poppakonstia kuten aiempikin jo sanoi..itsehän vain vahvistat koiran huomionhaluisuutta..

        ei perhe siitä kärsi jos muutamana yönä viikkona joutuu heräämään..koira on otettu ja nyt siitä on vaivaa ihan siksi että vahingossa opetititte sille tämän jutun mutta pian se muuttuu kun lopetatte sen pillin mukaan menon. Mitä kauemmin annatte koiran tahdolle periksi sen vahvemmaksi tapa tulee ja sitä kauemmin siitä poispääseminen menee.

        itsekin heräsin pitkin öitä reilusti yli puolen vuoden ajan nukkuen vain neljä viisi tuntia yössä kun koira tarvitsi viedä vanhuuttaa pissalle ja vettä ei voinut rajata siltä ja työt alkoi aikaisin aamulla..munuaissairaus koiralla (jottei kukaan huolestu oli ellääkärin ohjeet koiran hoidosta lääkeruuan kera)..ei siihen kuole vaikka joskus uni jääkin vähäiseksi jostain syystä..lapsi yleensä sopeutuu meluun(riippuen totuttamisesta) ja kompensoi päiväunilla.

        koira pitää meteliä aluksi koska oppi tämän jutun ja sitäon vaikea poistaa ilman melua ja häiriötä..vaikka kuinka haluaisitte..nyt teidän vanhempien pitää vetää samaa köyttä jotta tilanne muuttuu..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7346
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      95
      6011
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      111
      4056
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      153
      4055
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1823
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      58
      1668
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      131
      1560
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1391
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      28
      1351
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1342
    Aihe