Onkos kenelläkään antaa vinkkiä kun vuoden ikäinen russeli-uroksemme on ruvennut heräämään aamuyöllä ja tulee vinkumaan/raapimaan makuuhuoneen ovelle.
pissa- tahi kakkahätä ei ole vaan ihan seurankipeä kaveri on, ei rauhoitu muulla konstilla kuin että menen sohvalle herran kanssa nukkumaan...
Tiedän ettei saisi luovuttaa mutta kun perheessämme on 3kk ikäinen lapsukainen minkä mielellään antaisi nukkua yönsä rauhassa..
Onko tämä nyt jotain murrosikää tai huomionhakua uuden perheenjäsenen myötä vai molempia??
Ennen nukkui yönsä kiltisti yksin olohuoneen sohvalla ja jaksoi vaivoin aamulla herätä pissalenkille ennekuin lähden töihin..!
Mikä neuvoksi? Rupeaa oleen pinna kireällä valvotuista öistä!!
Herättäjä russeli
3
325
Vastaukset
- viiiia
Sinähän palkitset koirasi jatkuvasti toteuttamalla sen toiveen ja silti ihmettelet mitä tehdä?
Eli koira hyytyy kyllä kun ei pääse tavoitteeseensa eli anna riekkua kunnes lopettaa..kukaan ei rieku jos ei siitä hyötyä. Nyt voi mennä pitempään opettaa koira pois huonosta tavasta kun kerran olet sen tuohon pahaan tapaan opettanut.
vähään aikaan kukaan ei nuku talossanne mutta kun itsepäinen sinnikäs koiranne oppii ettei kukaan reagoikaan sen pyyntöihin niin sen jälkeen saatte nukkua.. :)
pidä makkarinovi auki vähän aikaan jos et halua että raapii ovea..- Jaska-Russeli
Tekstissä jo mielestäni selkeästi mainitsin että olen tietoinen etten saisi luovuttaa ja mennä koiran tykö, joten ilmeisesti halusit vain päästä viisastelemaan asiasta.
Ja tosiaan koira oppi tavan kun sillä oli vatsavaivoja ja vinkui yöllä pihalle, ei minulla ainakaan ole sellaisia ennustajan lahjoja että olisin sitten ehkä noin kolmantena yönä osannut sanoa ettei karvakuonolla enää paskahätä olekaan vaan keksi tavan saada huomiota.
Enkä kyllä halua perhettäni kiduttaa hereillä öitä myöten, vaatii se sitten uhrautumista sohvalle, mutta jos tosiaan jollain olisi muita ehdotuksia aiheeseen??
Mahdollisimman myöhään on koitettu viimeiset pissalenkit venyttää yms..... - iiida45
Jaska-Russeli kirjoitti:
Tekstissä jo mielestäni selkeästi mainitsin että olen tietoinen etten saisi luovuttaa ja mennä koiran tykö, joten ilmeisesti halusit vain päästä viisastelemaan asiasta.
Ja tosiaan koira oppi tavan kun sillä oli vatsavaivoja ja vinkui yöllä pihalle, ei minulla ainakaan ole sellaisia ennustajan lahjoja että olisin sitten ehkä noin kolmantena yönä osannut sanoa ettei karvakuonolla enää paskahätä olekaan vaan keksi tavan saada huomiota.
Enkä kyllä halua perhettäni kiduttaa hereillä öitä myöten, vaatii se sitten uhrautumista sohvalle, mutta jos tosiaan jollain olisi muita ehdotuksia aiheeseen??
Mahdollisimman myöhään on koitettu viimeiset pissalenkit venyttää yms.....Siis lopeta huomioiminen..ja anna porukoiden herätä jos heräävät.
Kyllä se ajan kanssa loppuu kun lopetat reagoimisen..ei ole poppakonstia kuten aiempikin jo sanoi..itsehän vain vahvistat koiran huomionhaluisuutta..
ei perhe siitä kärsi jos muutamana yönä viikkona joutuu heräämään..koira on otettu ja nyt siitä on vaivaa ihan siksi että vahingossa opetititte sille tämän jutun mutta pian se muuttuu kun lopetatte sen pillin mukaan menon. Mitä kauemmin annatte koiran tahdolle periksi sen vahvemmaksi tapa tulee ja sitä kauemmin siitä poispääseminen menee.
itsekin heräsin pitkin öitä reilusti yli puolen vuoden ajan nukkuen vain neljä viisi tuntia yössä kun koira tarvitsi viedä vanhuuttaa pissalle ja vettä ei voinut rajata siltä ja työt alkoi aikaisin aamulla..munuaissairaus koiralla (jottei kukaan huolestu oli ellääkärin ohjeet koiran hoidosta lääkeruuan kera)..ei siihen kuole vaikka joskus uni jääkin vähäiseksi jostain syystä..lapsi yleensä sopeutuu meluun(riippuen totuttamisesta) ja kompensoi päiväunilla.
koira pitää meteliä aluksi koska oppi tämän jutun ja sitäon vaikea poistaa ilman melua ja häiriötä..vaikka kuinka haluaisitte..nyt teidän vanhempien pitää vetää samaa köyttä jotta tilanne muuttuu..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370