vauvan nukkumaanmeno ja itkeminen

hei,

onko muiden vauvoilla ongelmana nukkumaan meneminen (sekä yöunille että päikkäreille) ja siihen liittyvä itkeminen? kyseessä on siis 8-viikkoinen vauva. vatsanpuruja ja ilmaa vauvalla on melko paljon masussa, ja siihen liittyen on paljon itkuakin. ongelmana on, että vauva ei meinaa nukahtaa vaikka on todella väsynyt, ja usein hyssyttelyä ja lohduttamista saa tehdä ennen nukkumista jopa tunnin. olen yrittänyt pitää huolta, että nukkumista olisi säännöllisesti eikä väsymys menisi yliväsymyksen puolelle. tällöin saattaa mennä montakin tuntia, että vauva pystyy rauhoittumaan nukkumiseen. mitä asialle voisi tehdä? onko tällainen normaalia näin ensimmäisinä kuukausina?
7560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kuullostaa normaalilta ja itseasiassa tosi tavalliselta. Kun vauva kasvaa, myös tämä asia helpottuu.

Äänestä

säännöllisesti iltakylpyä, jos iho vaan on hyvä vauvalla. Se ainakin toimi meillä. Vauva rauhoittuu ja nukahtaa paremmin lämpimän kylvyn jälkeen. Esikoista käytin joka ilta kylvyssä ja nyt tätä kolmatta käytän aina, jos on vähän rauhattomampi ilta.

Äänestä
  • päiväunilla sama juttu, illalla nukahtaa sujuvammin. Meillä tepsi mummin vinkki =) eli kokeilin nukuttaa ulkona vaunuihin...Toimii kuin junan vessa, heti kun menee yliväsymyksen puolelle pakkaan kaverin vaunuihin..15 min työntelyä ja noin kahden tunnin päikkärit taattu. Nyt kun ilmat viilenneet, tuntuu nukkuvan vielä paremmin.

    Äänestä

  • nukkumattilasten1 kirjoitti:

    päiväunilla sama juttu, illalla nukahtaa sujuvammin. Meillä tepsi mummin vinkki =) eli kokeilin nukuttaa ulkona vaunuihin...Toimii kuin junan vessa, heti kun menee yliväsymyksen puolelle pakkaan kaverin vaunuihin..15 min työntelyä ja noin kahden tunnin päikkärit taattu. Nyt kun ilmat viilenneet, tuntuu nukkuvan vielä paremmin.

    Meillä joskus unensaanti illallakin tosi vaikeaa ja kaveri senkun huutaa kurkku suorana vaikka kaiken pitäis olla hyvin. Ikää nyt 2kk. Eilenkin illalla joskus klo 23:20 pakkasin kaverin vaunuihin ja rauhoittui itse asiassa jo kun sai haalarin päälle. Työntelin ulkona noin 20 min ja vaikkei ollutkaan syvässä unessa kun tultiin takaisin, jatkoi uniaan kantokopassa klo 5:30 asti, jolloin nälkä iski. Syöttämisen jälkeen nukahti taas heti ja nukkuu edelleen :) Otan siis vain kantokopan pois vaunuista, avaan sen ja haalarin vetoketjun ja annan nukkua sellaisenaan. Toimii joka kerta. Olen todennut, että tämä on paljon helpompaa kuin monen tunnin hermojaraastava huuto ja hyssyttely. Itsekin nukun paljon paremmin pienen happihyppelyn jälkeen!

    Äänestä

Tutulta kuulostaa. Meillä nyt 3,5 kk vauva oli tuossa vaiheessa myös huono nukahtamaan. Sitten rupesin kokeilemaan klassista vauvantainnutustemppua: pölynimuri hurisemaan (ei siis välttämättä tarvi imuroida, antaa sen vaan olla päällä). Jostain syystä tällä on unettava vaikutus vauvaan. Ei toimi, jos vauva ei ole väsynyt tai on nälkäinen / vaippa märkänä, mutta ainakin meillä toimii tehokkaasti juuri tuollaiseen ylikierroksille pyörähtäneeseen nyyttiin.

Äänestä
  • Niin en siis tarkoittanut, että vasiten pitää yrittää tainnuttaa nälkäistä tai märkää vauvaa, itselleni vaan on joskus sattunut virhediagnooseja kun olen luullut vasta syöneen vauvan olevan ylikierroksilla, mutta raasu on ollutkin edelleen nälkäinen.

    Nimimerkkini taisi olla sellainen sisäpiirivitsi joka ei aukea muille kuin itselleni: ostin raskausaikana uuden pölynimurin, koska sitä mainostettiin hiljaiseksi ja koska paketissa oli tämmöinen kuva:
    http://images.owneriq.net/download/images/f/fd9ab955-3dda-44e5-8cf0-1548222d24ac-000001.png
    Ajattelin, että eipähän imurin ääni häiritse nukkuvaa vauvaa. Vasta vauvelin synnyttyä selvisi että imuri siis mahdollistaa vauvan nukahtamisen juuri siksi että siitä lähtee se pöhinä...

    Äänestä

kiitos kaikista vinkeistä! oon puolentoista vuorokauden aikana testannut jokaista, ja kaikki on toimineet! toivotaan, että toimivat jatkossakin. ja lisää vinkkejä ja kokemuksia saa tietysti jakaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-i- kirjoitti:

hei,

onko muiden vauvoilla ongelmana nukkumaan meneminen (sekä yöunille että päikkäreille) ja siihen liittyvä itkeminen? kyseessä on siis 8-viikkoinen vauva. vatsanpuruja ja ilmaa vauvalla on melko paljon masussa, ja siihen liittyen on paljon itkuakin. ongelmana on, että vauva ei meinaa nukahtaa vaikka on todella väsynyt, ja usein hyssyttelyä ja lohduttamista saa tehdä ennen nukkumista jopa tunnin. olen yrittänyt pitää huolta, että nukkumista olisi säännöllisesti eikä väsymys menisi yliväsymyksen puolelle. tällöin saattaa mennä montakin tuntia, että vauva pystyy rauhoittumaan nukkumiseen. mitä asialle voisi tehdä? onko tällainen normaalia näin ensimmäisinä kuukausina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu