Rekisteröinti ognelmia

Johannes

Kuinka saada vanha traktori rekisteriin kun ei löydy enää vanhoja rskisteriotteita ?
Voiko sitä jostain saada viellä koko rekisteröinti historian selville?

9

11084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jake

      pitäisi onnistua myös ilman vanhoja rekisteriotteita, jos vain on jonkinlainen todistus siitä että todella omistat k.o. vehkeen.
      Soita katsastuskonttoriin, sieltä saat lisää neuvoja.

      • Johannes

        Pelkällä luovarilla ei onnistunut katsastuskonttorilla koska tietokone ei tuntenut valmistenumeroa.


    • Juuso

      jos valmistenumero on koneessa näkyvillä.
      Vehjes katsastuskonttorille ja lainaa vaikka jostakin samanlaisen koneen omistajalta rekisteriote, ettei tarvi kaikkea uudestaan
      mitata ja punnita.

    • qwe

      Joskus törmäsin samaan ongelmaan ja mulle sanottiin näin: Aparaatin omistusoikeus täytyy jotenkin selvittää, todisteena voi käyttää vanhoja valokuvia (jos härveli seissyt pihan perällä 10 v) ja luotettavien henkilöiden kirjallista todistusta, sanoi katsastusmies. Rekisteröin vuosi sitten vanhan traktorin johon oli paperit, ainakaan siinä tapauksessa konetta ei tarvinnut hilata konttorille, onneksi!

      Käytännöt vaihtelee konttorien ja katsastusmiesten välillä, kannattaa varmistaa suoraan konttorilta ensin. Joskus on jopa sanottu että ei onnistu ollenkaan. Eli ko. katsastusmies koittaa päästä helpolla epäselvästä asiasta ja kieltää koko homman. Ei kannata uskoa, rekisteröinti onnistuu varmasti.

      • DB990

        Elikkäs; Kaikista suomessa tyyppihyväksytyistä ja joskus rekisterissä olleista ajoneuvoista löytyy lähes poikkeuksetta jälki ajoneuvorekisterikeskuksesta viimeistään kopiona mikrofilmiltä,eikä ole vaikea selvittää. kopio maksaa jotain 15e ja sen lisäksi on oltava jonkinlainen vapaamuotoinenkin selvitys omistushistoriasta joltain entiseltä omistajalta ja 2 todistajan nimet alla tai luovari ketju viimeiseltä rek.merkityltä omistajalta eteenpäin. jos on pelkkä vapaamuotoinen selvitys ,on kuitenki oltava 10v oikein virallinen asiakirja...tai mitä v..tua sitten lieneeki en oo vieläkää saanu rekiteröityä ku A-katsastuksen paskalle haiseva idiootti katsastusmies ei suostunu ottaan papereita ku "on perjantaiki ja on vähä hässäkkää " ja lykkäs paperit takas, sano kyllä että "kyllä se näillä sitte pitäs onnistua". Tai s olla kiire ryyppäämään...


    • Fergu ukko

      Kysyin AKE:sta vanhan Ferguson 35 diesel valmistenumerolla mahdollista historiaa
      ko. traktorista koska se on minulla ollut yli 10 vuotta ja ajattelin kunnostaa sen ja
      rekisteröidä. Papereita minulla ei ole muuta kuin luovari.

      AKE:n vastaus: Ajoneuvoa ei löydy rekisteristä. Ajoneuvohallitokeskuksen rekisteristä löytyy ajoneuvoja valmistenumeron perusteella vuodesta 1975 ja rekisteritunnuksella vuodesta 1966 lähtien. Mikäli ajoneuvo halutaan rekisteröidä,
      ottakaa ilmoitus mukaan katsastustoimipaikalle.

      Vastaus oli yksiselitteinen. Katsastustoimisto ilmeisesti saa tehdä tahtomansa
      päätöksen ?? En ole vielä käynyt katsastustoimistolla asian tiimoista, odottelen
      ensin sähköpostia eli vastausta jossa asiaa tiedustelin tarkemmin.

      • juttu.

        elikkä, todistat vaan että kone on ollu sinun hallussa viimeset 10 vuotta ja rekisteröit sen katsastusasemalla.


      • jobix

        Jokos olet saanut sähköpostiisi vastauksen miten edetä asiassa?


      • agraba Takra
        juttu. kirjoitti:

        elikkä, todistat vaan että kone on ollu sinun hallussa viimeset 10 vuotta ja rekisteröit sen katsastusasemalla.

        Mulla on vanha Takra vm. 1954 ja ei taida olla koskaan ollu aiemmin kilvissä, ettei löydy AKE:sta mitään tietoa. Ollu mulla jo yli 25 vuotta tuolla suulissa, ajattelin ottaa nyt käyttöön. Niin tartteeko ne traktoritkin viedä kontorille oikeen katsastukseen? Meinaa tommonen petrooli kärytin pitää sillon varmaan pistää lavoille, ei sitä viitti 50km matkaa ajaakaan.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      94
      1855
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      86
      1303
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      115
      972
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      863
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe